Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: miasto wkrótce w smartfonie

J. Strzelczyk, B. Romanek
Karina Trujok
Częstochowa będzie miała w grudniu własną aplikację mobilną. Korzystając ze smartfonów turyści, pielgrzymi, a także sami częstochowianie będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o atrakcjach miasta. Program przygotowała firma Amistad.

- Do końca listopada mamy odebrać ten produkt - informuje Magdalena Woch, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Częstochowy. - Firma pobiera obecnie bazę danych o Częstochowie. Jest już wstępna wersja grafiki.

Technicznie będzie to aplikacja dla telefonów z systemem Android. Można ją będzie pobrać i zainstalować, używając fotokodu QR.
Co dostaniemy? Informacje turystyczne, kulturalne, przyrodnicze, sportowe, a także dotyczące hoteli, restauracji, repertuarów kin i teatrów. Są tam też wiadomości z regionu. Wszystkie informacje będą dostępne w smartfonie. Aplikacja będzie też współpracować z GPS-em. Na przykład stojąc na placu Biegańskiego dostaniemy informację, co można znaleźć w najbliższej okolicy z wyświetloną mapą i z dokładnie podanymi odległościami. Nie zabraknie wiadomości praktycznych o tym, gdzie można znaleźć podstawowe informacje o Częstochowie, numery telefonów służb ratunkowych, policji, telefony i adresy aptek, szpitali. Będzie można sobie zaprogramować trasę do zwiedzania. Na przykład szlakiem częstochowskich muzeów albo judaików. Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane.

Turysta zmotoryzowany znajdzie informacje o tym, jak rozległa jest strefa płatnego parkowania i jaki system opłat za parkowanie obowiązuje. Nasze samorządy systematycznie rozszerzają wachlarz e-usług. To już nie tylko aplikacje na smartfony ułatwiające zwiedzanie, ale całe pakiety praktycznych usług.

W Częstochowie na dwóch platformach ePUAP i SEKAP znajduje się ponad 500 kart informacyjnych wraz z elektronicznymi formularzami dla tych usług. - Zasada jest taka, że drogą elektroniczną można wszcząć każdą sprawę, a wiele załatwić całkowicie on-line, rzeczywiście nie wychodząc z domu - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik częstochowskiego Urzędu Miasta. Przez internet nie złożymy wniosku o dowód osobisty czy prawo jazdy, ale już na przykład wyrejestrujemy samochód.

W Polsce największą popularnością spośród e-usług cieszy się składanie PIT-ów on-line. W tym roku uczyniło to ponad 3,5 miliona Polaków, to o 200 tysięcy więcej niż zakładane przez rząd 3 333 333 PIT-ów online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!