Częstochowa nareszcie zwolni przedsiębiorców z opłat za koncesję. Uchwała będzie poddana głosowaniu 8 kwietnia

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Radni decyzję o zwolnieniu z opłat podejmą 8 kwietnia 2021 roku
Radni decyzję o zwolnieniu z opłat podejmą 8 kwietnia 2021 roku andrzej banas / polska press
Udostępnij:
Częstochowa wreszcie zamierza zwolnić przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych z raty opłaty za zezwolenie, z którego nie mogą obecnie korzystać. Skierowany przez prezydenta miasta projekt uchwały w tej sprawie będzie głosowany na najbliższej sesji Rady Miasta (8 kwietnia).

Przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kolejnej, tegorocznej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Jednocześnie tym przedsiębiorcom, którzy wnieśli taką opłatę jednorazowo za rok 2021 do końca stycznia (opłaty można wnosić w trzech ratach lub jednorazowo na cały rok) ma przysługiwać zwrot 1/3 opłaty pobranej za korzystanie z zezwoleń.

Zobacz koniecznie

- Wszyscy przeżywamy w epidemii ciężkie czasy, ale przedsiębiorcy z branż, które zostały w części lub całości „zamrożone”, odczuwają jej skutki jeszcze mocniej. Ponieważ w ostatnim czasie epidemia przyspieszyła i nie ma obecnie perspektyw na szybkie zniesienie obostrzeń związanych z działaniem lokali gastronomicznych, takie wsparcie częstochowskich firm jest potrzebne i uzasadnione - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Jeżeli ograniczenia potrwają w 2021 roku dłużej niż cztery miesiące, a przedsiębiorcy nadal nie będą mogli liczyć na rekompensaty w ramach rządowej tarczy, zaplanujemy zwolnienie z kolejnej raty opłat.

Rada Ministrów wprowadziła w drodze rozporządzenia ograniczenie działalności lokali gastronomicznych wyłącznie do przygotowywania i podawania żywności na wynos lub jej przygotowania i dostarczania. Nie ma więc, od momentu wprowadzenia tych regulacji, możliwości korzystania przez przedsiębiorców z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach. Skierowanie projektu uchwały w sprawie wspomnianego zwolnienia jest odpowiedzią na prośby przedstawicieli lokali gastronomicznych działających na terenie miasta Częstochowy. Wsparcie ich w sytuacji spowodowanej obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd na skutek epidemii pomoże im w dalszym funkcjonowaniu po zniesieniu ograniczeń (od pewnego czasu samorządy mają już podstawę prawną do udzielania takich zwolnień).

W lutym nie podjęto uchwały w tej sprawie

W lutym 2021 roku sprawa zwolnienia z koncesji za alkohol była jednym z najważniejszych punktów czwartkowych obrad Rady Miasta w Częstochowie. Projekt uchwały w tej sprawie złożył radny Piotr Kaliszewski z PiS. W Częstochowie nie doszło do ponadpartyjnego porozumienia w tej kwestii, jak chociażby w Katowicach, była za to dyskusja na temat tego, kto jest odpowiedzialny za problemy przedsiębiorców.

Nie przeocz

Zdaniem koalicji w Radzie Miasta to rząd powinien pomóc restauratorom, bo to on odpowiada za wprowadzenie obostrzeń. Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta (Wspólnie dla Częstochowy) zwracał uwagę, że powinien zadziałać taki sam mechanizm, jak w przypadku opłat targowych. Zwolnienie było, ale była również rekompensata.

Jego klubowa koleżanka, wiceprzewodnicząca Jolanta Urbańska zwracała się do PiS (jedyny opozycyjny klub w Radzie Miasta) o wskazanie środków z budżetu miasta, z których można pokryć straty z powodu zwolnienia z opłat za koncesję.

Ostatecznie projektu uchwały w tej sprawie radnego Piotra Kaliszewskiego z PiS nie poddano pod głosowania, a radni przyjęli jedynie stanowisko, które wystosowano do premiera Mateusza Morawieckiego.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie