Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pamięć w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Świetlisty krzyż na placu jasnogórskim

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
W 42. rocznicę od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na Jasnej Górze zapłonęło Światło Wolności dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.

W 42. rocznicę od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na Jasnej Górze zapłonęło Światło Wolności dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń. Świetlisty krzyż został ułożony ze zniczy, na placu jasnogórskim wzdłuż Alei Sienkiewicza aż do pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza święta za Ojczyznę sprawowana przed Cudownym Obrazem pod przewodnictwem kapelana częstochowskiej „Solidarności” księdza Ryszarda Umańskiego.

- Gromadzimy się, by wspomnieć tragiczną noc 13 grudnia 1981 roku. Rocznica stanu wojennego przypomina nam o bolesnych i dramatycznych losach Polski. To czas naszej modlitwy o to, by tragiczne wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły. Polecamy niepewne jutro naszej ojczyzny – mówił na początku eucharystii kapelan częstochowskiej „Solidarności”. Wspominając tragiczne wydarzenia ks. Umański przypomniał, o jego ofiarach:

- Szczególnie pamiętamy o osobach, które zginęły, były internowane, wyrzucane z pracy. Zatrzymano wtedy 11 tys. osób, milion zmuszono do emigracji, życie straciło ponad 100 osób. Zamordowani zostali m.in. górnicy w kopalni „ Wujek”, bł. ks. Jerzy Popiełuszko - trzeba o nich pamiętać!

Hołd bohaterom stanu wojennego oddała młodzież częstochowskich szkół, przedstawiciele „Solidarności”, poseł Szymon Giżyński, Stowarzyszenie Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR, z przewodniczącą Anną Rakocz, która w stanie wojennym spędziła w więzieniu ponad pół roku.

- 13 grudnia, to powrót do wspomnień. Byłam wtedy młodą kobietą, wychowywałam samotnie dwie córki. Polska była dla mnie najważniejsza. Trzeba o tym mówić, i przekazywać naszą historię młodym, żeby pamiętali. O wolność naszego kraju musimy zabiegać cały czas.

Dzień modlitwy poświęcony ofiarom stanu wojennego zakończy Apel Jasnogórski.
Od pierwszych chwil stanu wojennego przybywali na Jasną Górę ludzie Solidarności, szukając tu schronienia i nadziei. Ojcowie pauliniw bardzo konkretny sposób pomagali represjonowanym. Dzięki temu uniknęli oni pierwszej fali aresztowań. Opozycjoniści zredagowali w sanktuarium swoją pierwszą, podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera