Częstochowa. Przebudowa dawnej DK 1. Miejski Zarząd Dróg otrzymał zezwolenie. Wkrótce ruszą prace

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa. Przebudowa dawnej DK 1. Miejski Zarząd Dróg otrzymał zezwolenie. Wkrótce ruszą praceZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częstochowa. Przebudowa dawnej DK 1. Miejski Zarząd Dróg otrzymał zezwolenie. Wkrótce ruszą praceZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC, MZDiT
Udostępnij:
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie 30 czerwca otrzymał od służb Wojewody Śląskiego decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) dotycząca przebudowy al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK 1). Trwają przygotowania do przekazania placu budowy wykonawcy i wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu w obrębie przebudowywanego odcinka od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej. MAPY Z OBJAZDAMI I NOWYMI TRASAMI AUTOBUSÓW ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII

- O założeniach zatwierdzonej organizacji informowaliśmy przed kilkoma dniami. Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej uwzględniające wszystkie strategiczne inwestycje realizowane w mieście natomiast weszły w życie 1 lipca. Zgodnie z informacjami przekazanymi w poprzednich komunikatach rozpoczęcie obowiązywania zmian w organizacji ruchu przy al. Wojska Polskiego i początek prac przewiduje się na drugi tydzień lipca (7-14.07) - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Jak tłumaczy MZD w Częstochowie, termin rozpoczęcia prac jest uzależniony jest m.in. od tempa instalacji oznakowania, wyznaczania wygrodzeń, łącznic itp. na blisko 6 km odcinku, przy którym dojdzie do licznych modyfikacji w ruchu. Konkretny dzień wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu i rozpoczęcia robót budowlanych przy al. Wojska Polskiego w Częstochowie podamy na dniach.

Przebudowa DK 1 w Częstochowie. Jakie zmiany w organizacji ruchu?

Od węzła „al. Jana Pawła II - al. Wojska Polskiego” do skrzyżowania al. Wojska Polskiego - Krakowska - Rejtana prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Katowice” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Warszawa”.

Ponadto: możliwy pozostanie wjazd z al. WP w ul. Legionów i wyjazd z Legionów w al. WP – prawo skręty. Niemożliwy będzie wjazd z ul. Legionów w al. WP i z al. WP w Legionów na lewoskrętach. Możliwy pozostanie zjazd z al. WP w ul. Krakowską – prawo skręt, niemożliwy będzie wyjazd z ul. Krakowskiej w al. WP – prawoskręt, niemożliwy będzie zjazd z al. WP w ul. Krakowską – lewoskręt. Zamknięty zostanie wyjazd i wjazd w ul. Rejtana oraz przejazd przez skrzyżowanie na relacji Rejtana - Krakowska w obu kierunkach.

Od skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami: Krakowską i Rejtana do skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Warszawa” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Katowice”. Ponadto: możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniach al. WP z ulicami: Bór, Równoległą i Powstańców Śląskich – prawoskręty, możliwy będzie przejazd pod wiaduktem na relacji Bardowskiego – Bór , niemożliwy będzie wyjazd w al. WP z łącznicy z ul. Bór.

Zamknięta dla ruchu górą w ciągu al. WP zostanie estakada. Ruch na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego, al. Pokoju i ul. Jagiellońskiej będzie odbywał się dołem.

Od skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską do skrzyżowania al. WP z ul. Rakowską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Katowice” wyłączonej z ruchu, ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Warszawa”. Ponadto: niemożliwe będą wjazdy i wyjazdy na łączeniach al. WP z ulicami: Brzozową i Bohaterów Katynia, niemożliwy będzie zjazd z al. WP w ul. Rakowską z jezdni „kierunek Katowice”, a możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniu al. WP „kierunek Warszawa” z ul. Limanowskiego.

Możliwe będzie przejście przez wszystkie kładki dla pieszych nad al. Wojska Polskiego, niemożliwe będzie przejście pod al. Wojska Polskiego na wysokości ul. Wesołej.

Tymczasowa organizacja ruchu w takim kształcie będzie obowiązywać przez kilka miesięcy od rozpoczęcia prac, w międzyczasie możliwe będzie wprowadzanie pojedynczych modyfikacji, o czym będziemy informować w osobnych komunikatach. W kolejnych komunikatach pojawią się także mapy poglądowe obrazujące czasowe zmiany na poszczególnych odcinkach.

Ze względu na duże zmiany w organizacji ruchu od 1 lipca do odwołania zmieniły się trasy kursowania autobusów miejskich.

Nie przeocz

Największa inwestycja drogowa w historii miasta

Planowane prace na DK 1 obejmą przebudowę całego odcinka DK 1 przebiegającego przez miasto od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską oraz przebudowę głównych skrzyżowań (w tym budowę dwóch skrzyżowań dwupoziomowych w miejsce istniejących jednopoziomowych i nowej estakady na Rakowie). Wybudowane lub przebudowane zostaną także m.in. kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe.

Inwestycja pozwoli na zwiększenie dostępności transportowej Częstochowy, poprawę przepustowości DK-1 i zmniejszenie uciążliwości wynikających z nadmiernego ruchu drogowego.

Zwiększy ona również bezpieczeństwo ruchu oraz nośność drogi. Udrożnienie sieci drogowej miasta poprawi płynność ruchu w korytarzu sieci TEN-T na obszarze regionu i całego kraju.

Przebudowa DK 1 nie uwzględnia rozwiązania dla skrzyżowania z ulicą Bugajską przy zjeździe na Olsztyn. Aby trasa była łatwo przyjezdna w tym miejscu, gdzie natężenie ruchu jest zawsze znaczne, powinien powstać bezkolizyjny węzeł.

Miasto liczy na centralne wsparcie na tę inwestycję, ale na razie nie ma padły w tej sprawie żadne konkretne deklaracja.

MAPY Z OBJAZDAMI I NOWYMI TRASAMI AUTOBUSÓW ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie