MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. "Święconka" na Jasnej Górze. Wierni ustawiają się z koszyczkami na placu przed bazyliką

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. "Święconka" na Jasnej Górze. Wierni ustawiają się z koszyczkami na placu przed bazyliką
Częstochowa. "Święconka" na Jasnej Górze. Wierni ustawiają się z koszyczkami na placu przed bazyliką Piotr Ciastek
Wielka Sobota. Święconka to jedna z ważniejszych tradycji wielkanocnych, której początki w Polsce sięgają XIII wieku. Także na Jasnej Górze nie brakuje mieszkańców i przyjezdnych, którzy w tym właśnie miejscu chcą poświęcić zawartość przygotowanych własnoręcznie koszyczków wielkanocnych. W częstochowskim sanktuarium święcenie pokarmów trwa od godziny 9 do 16.

Pielgrzymi, a wśród nich mieszkańcy Częstochowy, przybywający na Jasną Górę w Wielką Sobotę przychodzą tu także, by poświęcić koszyczki z wielkanocnymi pokarmami. Jak przypominają paulini, każdy z elementów składowych koszyczka ma również swoją symbolikę: chleb upamiętnia Ciało Chrystusa, kiełbasa i inne wędliny symbolizują ofiarę z Baranka Paschalnego, chrzan - znak goryczy Męki Pańskiej i jajka, które oznaczają odradzające się życie. Oprócz pokarmów wymowne są także biała serwetka i zielone gałązki, odzwierciedlające niewinność i brak przywiązania do grzechu oraz przyrodę budzącą się do życia.

W tym roku wielkanocne koszyczki święcone były przed wejściem do bazyliki.

- Moja święconka jest tradycyjna: kiełbaska, chlebek, baranek, chrzan, sól no i oczywiście jajka. Syn włożył od siebie czekoladowego zajączka. Co roku przychodzimy na Jasną Górę w Wielką Sobotę, bo mamy tu najbliżej i jest tak jakoś bardziej uroczyście. Dziś piękna pogoda, więc czeka nas jeszcze spacer Alejami, a potem już końcówka przygotowań do niedzielnego obiadu - mówiła pani Anna z częstochowskiej Parkitki.

Co jeszcze czeka nas w Wielkanoc na Jasnej Górze?

Sobotnia wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.19.00. Przewodniczyć jej ma wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek.

Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

- W te wyjątkowe dni, kiedy nie ma Apelu Jasnogórskiego, trwamy w ciszy i skupieniu na modlitwie, wchodząc w tajemnicę miłości Boga do człowieka, ta cisza też ma nam pomóc wejść w głębię wydarzeń tych dni, bo trudno jest zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie - mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Wszystkie liturgie, z myślą o osobach chorych oraz mieszkających poza granicami Polski, transmitowane będą za pośrednictwem Radia Jasna Góra i na jasnogórskim kanale Youtube.

Spowiedź w Wielką Sobotę odbywać się będzie od godz. 7.30 do godz. 18.00.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera