MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną Górę. W ten weekend odbędzie Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Motocykliści z najodleglejszych zakątków Polski zainaugurują kolejny sezon na Jasnej Górze
Motocykliści z najodleglejszych zakątków Polski zainaugurują kolejny sezon na Jasnej Górze Piotr Ciastek
Motocykliści z najodleglejszych zakątków Polski zainaugurują kolejny sezon na Jasnej Górze. W najbliższy weekend odbędzie się XXI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego. Będzie on okazją do wspólnej modlitwy nie tylko o szczęśliwie przejechane kilometry, ale także o wierność polskiej historii oraz wsparcie potrzebujących pomocy.

Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną Górę

Motocyklowy zlot na błoniach jasnogórskich to najważniejsze i jedno z największych takich spotkań w Polsce, a nawet w Europie. W ten sposób miłośnicy jednośladów oficjalnie rozpoczynają sezon. Tegoroczny Motocyklowy Zlot Gwieździsty im. ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego odbędzie się 20-21 kwietnia.

W sobotę, 20 kwietnia, planowane jest spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. Uczestnicy wysłuchają także koncertu muzycznego patriotyczno-historycznego w wykonaniu Dariusza i Bartosza Grzybkowskich. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.

Głównym punktem pielgrzymki będzie niedzielna (21.04.) msza św. celebrowana przed szczytem o godz. 11.00. Po niej nastąpi poświęcenie pojazdów.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego

Organizatorem tej jednej z najważniejszych imprez motocyklowych w Polsce, Zlotu Gwiaździstego, jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego założycielem był nieżyjący już Wiktor Węgrzyn. On też zainicjował zloty na Jasną Górę. Było to jego wotum wdzięczności za ocalenie z wypadku. Od początku podkreślał, i tak czynią to i dziś organizatorzy, że to zlot o charakterze religijnym i patriotycznym.

- Stowarzyszenie, które założył, ma bowiem na celu organizowanie wyjazdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o Golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie polskich tradycji oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich, budowane są szkoły, biblioteki i kościoły - przypominają częstochowscy paulini.

Dwie pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę

Przy tej okazji warto wspomnieć, że na Jasnej Górze co roku odbywają się dwie pielgrzymki motocyklowe. Niestety, środowisko motocyklowe jest od 2012 roku mocno podzielone. Wtedy to Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, "obraził się" na włodarzy naszego miasta i przeniósł imprezę z Jasnej Góry do Gietrzwałdu na Mazurach. Nie spodobała mu się polityka częstochowskich władz. Jego zdaniem nie rozumieli oni religijnej idei zlotu. Ostro krytykował pomysł, że dzień przed pielgrzymką na placu Biegańskiego zaplanowano dużą imprezę motocyklową.

Po tym incydencie środowisko motocyklowe zostało podzielone. Efektem tego są dwa zloty motocyklowe w naszym mieście. Ten pierwszy organizowany przez Stowarzyszenie Wiktora Węgrzyna - Zlot Gwiaździsty - odbędzie się już w najbliższy weekend. Tydzień później kolejną pielgrzymkę motocyklistów zorganizują lokalne stowarzyszenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera