MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbiedniejsze miasta w województwie śląskim 2024. W tych miastach bieda aż piszczy? Które miasta znajdziemy w pierwszej dziesiątce? Sprawdź

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Miasto: BytomDochód na 1 mieszkańca:  2 060,35 zł
Miasto: BytomDochód na 1 mieszkańca: 2 060,35 zł Archiwum Dziennika Zachodniego
Województwo śląskie to jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce. W miarę wzrostu urbanizacji i rozwoju miast, mieszkańcy mają szansę na osiągnięcie wyższych dochodów. Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca na rok 2024. Pokazuje on jasno, które ośrodki miejskie w naszym regionie należą do tych najuboższych. Niezmiennie najbogatsze są Katowice, a które miasta znalazły się w najbiedniejszej dziesiątce? Sprawdźcie niechlubną 10!

Najbiedniejsze miasta w województwie śląskim 2024

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów podatkowych dla gmin, uwzględniający przeliczenie na jednego mieszkańca na rok 2024. Dzięki tym danym można ustalić, które ośrodki miejskie cieszą się najwyższymi dochodami, a także które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Które miasta z naszego regionu znalazły się zatem w najbiedniejszej dziesiątce?

W tych śląskich miastach bieda aż piszczy? Oto najbiedniejsze miasta w Śląskiem 2024

Istnieje wiele czynników, które wpływają na poziom bogactwa i rozwoju miast. Miasta, które są dobrze skomunikowane z innymi regionami i posiadają rozwinięte gałęzie przemysłu oraz turystyki, mają większe szanse na rozwój i bogacenie się.

Bogate i biedne miasta - od czego to zależy?

Poziom wykształcenia i kwalifikacji mieszkańców miasta to kluczowy czynnik wpływający na jego bogactwo. Miasta posiadające wykwalifikowaną siłę roboczą zazwyczaj przyciągają inwestorów, co stymuluje rozwój gospodarczy.

Jakość infrastruktury, obejmująca drogi, sieć transportową, szpitale, szkoły i inne istotne obiekty publiczne, również odgrywa istotną rolę. Miasta z dobrze rozwiniętą infrastrukturą są atrakcyjne dla inwestycji i turystów, co korzystnie wpływa na ich finanse.

Wpływ na poziom bogactwa miasta ma także polityka i sposób zarządzania nim. Dobrze zarządzane miasta, które inwestują w rozwój i promocję swojego regionu, zazwyczaj odnoszą sukces i stają się bogatsze. Natomiast miasta o złej polityce zarządzania często borykają się z problemami i trudnościami finansowymi.

Warto podkreślić, że powyższe czynniki wpływają na poziom bogactwa miast w różnym stopniu, nie stanowiąc jednoznacznych determinantów. Każdy z tych czynników może mieć znaczący wpływ na rozwój ekonomiczny miasta, lecz ich skuteczność może się różnić w zależności od konkretnych warunków lokalnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera