Częstochowa. Wojewoda skierował do Rady Miasta pismo. Chce wyjaśnienia w sprawie Jacka Krawczyka

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jacek Krawczyk był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Częstochowy, ale później wstąpił do klubu Wspólnie dla Częstochowy
Jacek Krawczyk był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Częstochowy, ale później wstąpił do klubu Wspólnie dla Częstochowy ARC
Udostępnij:
Wojewoda śląski skierował do Rady Miasta w Częstochowie pismo w sprawie wyjaśnienia sprawy wiceprzewodniczącego Jacka Krawczyka. Służby wojewody w piśmie, które wpłynęło do szefa częstochowskiej Rady Miasta, proszą o sprawdzenie, czy wiceprzewodniczący nie łamie przepisów, sprawując mandat radnego. Jacek Krawczyk pełni funkcję pełnomocnika zarządu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w OŚ „WARTA” S.A. w Częstochowie, która jest miejską spółką. Jacek Krawczyk nie chce komentować sprawy do czasu skierowania wyjaśnień do wojewody.

Czy Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Częstochowie sprawuje swój mandat radnego z naruszeniem ustawy samorządowej? Wojewoda śląski ma w tej wątpliwości, dlatego zwrócił się do przewodniczącego Rady, Zbigniewa Niesmacznego i wyjaśnienie sprawy, jednocześnie przypominając, że w przypadku niezgodności z przepisami, to na radzie miasta ciąży obowiązek wygaszenia mandatu radnemu.

Jacek Krawczyk pełni funkcję pełnomocnika zarządu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w OŚ „WARTA” S.A. w Częstochowie.

Tymczasem z artykułu 24f ustawy o samorządzie gminnym wynika, że:

"Wójtowie, radni, małżonkowie wójtów, zastępców wójtów, radnych, sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu z wójtami, zastępcami wójtów, radnymi, sekretarzami gminy, skarbnikami gminy, kierownikami jednostek organizacyjnych gminy, osobami zarządzającymi i członkami organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne."

Jak udało się nam dowiedzieć, wojewoda sprawdzał w sumie czterech częstochowskich radnych, ale tylko w przypadku radnego Jacka Krawczyka pojawiły się wątpliwości. U pozostałych radnych nie stwierdzono nieprawidłowości.

Nie przeocz

- W stosunku do radnego Jacka Krawczyka Wojewoda Śląski zwrócił się do Rady Miasta Częstochowa - jako do organu na tym etapie postępowania właściwego w sprawie - o zbadanie, czy doszło do naruszenia przez Radnego 24f ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z prawem, to na radzie ciąży obowiązek stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, w sytuacji gdy przyczyną wygaśnięcia mandatu jest naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności (art. 383 § 1 pkt 5 ustawy Kodeks wyborczy) - informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Wiceprzewodniczący Jacek Krawczyk nie chce komentować sprawy do czasu skierowania wyjaśnień w jego sprawie do wojewody śląskiego.

Radny Jacek Krawczyk był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Częstochowy w ostatnich wyborach samorządowych. Do rady również dostał się z listy Koalicji, ale rok temu opuścił wraz z Jolantą Urbańską Koalicję Obywatelską i wstąpił do klubu Wspólnie dla Częstochowy, pozostając wiceprzewodniczącym Rady Miasta.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie