MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Wraca linia nr 16, jednak w zmienionej odsłonie. Połączy Kiedrzyn z Grabówką WIDEO

Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę, 6 kwietnia, zostanie uruchomiona w Częstochowie nowa linia komunikacji miejskiej, która będzie kursować w relacji Sucharskiego – Bialska.

Nowa linia będzie docierać do miejsc, które przez lata nie były objęte komunikacją publiczną. Będzie ją obsługiwało częstochowskie MPK. Otrzymała numer 16, a jej trasa w obu kierunkach będzie przebiegała ulicami: Sejmową, Ludową, Narcyzową, Pileckiego, Michałowskiego, aleją Wyzwolenia, aleją Armii Krajowej, Dekabrystów, Okulickiego, Nowobialską, Wrocławską, św. Pawła, Odrodzenia, Rybacką i Zakopiańską.

- Uruchomienie linii 16 jest silnym akcentem działającym na rzecz poprawy dostępności do komunikacji miejskiej, działamy przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidujemy „białe plamy” na mapie sieci komunikacyjnej naszego miasta. Pod tym względem trasa linii 16 jest niezwykle wydajna, gdyż jej połowa przebiega przez odcinki dotychczas pozbawione komunikacji. Dodam, że nie jest to ostatni etap tego typu działań - komentuje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Przez większość dnia, od poniedziałku do soboty, autobusy linii 16 będą pojawiały się na przystankach co pół godziny, a wieczorami w dni robocze i soboty, jak również w sobotnie poranki i większość dnia w niedzielę, częstotliwość wyniesie 45 minut, a w niedziele rano – 80 minut.

Mniejsze autobusy, ale bez szkody dla pasażerów

Ze względu na wąskie osiedlowe uliczki i sam fakt rozszerzenia sieci komunikacyjnej do części miasta, które dotąd były pozbawione transportu publicznego, linię nr 16 będą obsługiwały autobusy o mniejszej pojemności, krótsze od znanych pasażerom z innych linii. Niemniej również i one będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Nowe ulice w sieci komunikacji miejskiej

Sieć częstochowskiej komunikacji z dnia na dzień zyska 6,5 km nowych odcinków tras oraz 22 nowe przystanki. To największa tego typu jednorazowa zmiana od 1977 roku, gdy miasto zwiększyło swój obszar administracyjny. Autobusy MPK powracają na ulicę Sejmową po blisko 21 latach przerwy, odkąd latem 2003 roku z komunikacji miejskiej zrezygnowała gmina Kłobuck. Z kolei na ulicach: Narcyzowej, Wrocławskiej, św. Pawła, Odrodzenia, Rybackiej i Zakopiańskiej będzie to absolutny debiut publicznego transportu zbiorowego.

Linia nr 16 zapewni bezpośrednie skomunikowanie z liniami tramwajowymi nr 1, 2 i 3 oraz autobusowymi nr 10, 13, 15, 22, 24, 25, 28, 29 i 32. Szczególnie korzystne będą przesiadki „drzwi w drzwi” z tramwajami wzdłuż alei Armii Krajowej.

Nie przeocz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera