MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice ruszy jednak od czerwca

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach 19 kwietnia ogłoszono, że połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice uruchomione zostanie w czerwcu.
W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach 19 kwietnia ogłoszono, że połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice uruchomione zostanie w czerwcu. DZ ARCHIWUM
Wygląda na to, że regularne połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice zostanie przywrócone zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami. Od czerwca cztery pary pociągów będą kursowały pomiędzy między tymi miastami. Pierwotnie mówiono, że pociągi będą mogły ruszyć od grudnia, ale ze względu na wybory, prace nad przywróceniem tego połączenia przyspieszono.

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach 19 kwietnia ogłoszono, że połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice uruchomione zostanie 9 czerwca. Tego dnia na trasę po raz pierwszy wyjadą pociągi Kolei Śląskich, które ponownie połączą oba miasta. W każdy dzień roboczy od czerwca na tory pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami wyjadą najpierw cztery pary pociągów. To ze względu na realizowane na linii kolejowej prace remontowe. Docelowo, od września ma ich być 9. Pociągi będą się zatrzymywać m.in. na stacjach w Leszczynach i Knurowie.

– Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Całość utrzymania linii opiewa na kwotę około 3,5 miliona złotych. Uruchomienie nowych pociągów będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia.

- Mam nadzieję, że po wyborach z nowymi władzami Gliwic i Rybnika również uda się nawiązać również porozumienie w tej sprawie – przyznał marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski. - Wspieramy Koleje Śląskie dotacją. Łączy nas umowa techniczna, ryczałtowa. De facto Koleje Śląskie bez wsparcia woj. śląskiego nie istniałyby. Oczywiście to będzie umowa, która będzie wynikała z przepisów prawa do 2030 roku możemy tego typu dofinansowanie przekierować na Koleje Śląskie. Potem te przepisy się zmienią, więc będziemy szukali innego rozwiązania. Z drugiej strony inwestujemy w tabor,. 26 pociągów jest już w zamówieniu. Za dwa lata Koleje Śląskie naprawdę zyskają jakość techniczną i zwiększoną ofertę, z odpowiednim poziomem – wyjaśnia marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Niedawno z obsługi komunikacji pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem zrezygnowała firma, która zapewniała transport busami, będący ważnym środkiem transportu przede wszystkim dla studentów Politechniki Śląskiej i pracowników Strefy Ekonomicznej w Gliwicach.

- Do Katowic owszem, mamy połączenia, ale jest tak zwany jeden tor, na dość długim odcinku. Potrzebna jest alternatywa, oferta dojazdowa dla tych, którzy korzystali z "busików". Trzy firmy zeszły z rynku. (Pociąg - przyp. red) jest teraz jedynym transportem publicznym - mówi iotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Szybkość decyzji jest dosyć ważna. Wygaszanie połączeń busowych to jest okres dwuletni. Gdy ostatnia firma zeszła kilka tygodni temu z rynku okazało się, że tych pociągów potrzebujemy bardzo szybko. Udało się to zrobić - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera