Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowski dworzec PKP jednak nie zostanie zrównany z ziemią?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o rozpoczęciu procedury wpisania dworca PKP w Częstochowie do rejestru zabytków
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o rozpoczęciu procedury wpisania dworca PKP w Częstochowie do rejestru zabytków Katarzyna Gwara
Wszystko wskazuje na to, że los gmachu głównego częstochowskiego dworca PKP nie jest jeszcze przesądzony. Spółka miała go zamiar rozebrać i w jego miejsce postawić nowy obiekt. Plany te może jednak pokrzyżować Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który poinformował o rozpoczęciu procedury wpisania obiektu do rejestru zabytków.

Stary dworzec PKP w Częstochowie zostanie wyburzony

Przypomnijmy, obecny gmach dworca oddano do użytku w 1996 r. Zaprojektował go Ryszard Frankowicz. Oficjalne otwarcie było bardzo huczne. Mówiono o nim w całej Polsce. Na uroczystość przybył nawet ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Architektonicznie to postmodernizm lat 90. XX w. Niegdyś był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Miał przyjmować i odprawiać setki tysięcy pasażerów, pielgrzymów i turystów rocznie. A dziś? Niemal świeci pustkami. Zdecydowana większość lokali zlokalizowanych na dworcu w Częstochowie została zamknięta. Te, które działają, można policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego też pojawiły się plany, aby odmienić to miejsce.

PKP uznało, że rozbierze dotychczasowy obiekt, a w jego miejsce powstanie nowy, nieco mniejszy. W efekcie w lipcu 2019 r. SARP Częstochowa i PKP SA ogłosiły konkurs na koncepcję realizacyjną nowego dworca kolejowego. Wygrał projekt przygotowany przez: pracownię architektoniczną Toprojekt Marek Wawrzyniak Rybnik, And Studio Paryż, Studio Antonini Paryż. Nowy dworzec miał być bardziej funkcjonalny niż ten obecny. Miał stać się wizytówką Częstochowy.

Dworzec PKP w Częstochowie zostanie wpisany do rejestru zabytków?

Niedawno Polskie Koleje Państwowe otworzyły oferty przetargowe na rozbiórkę starego dworca PKP i budowę nowego w Częstochowie. Zgłosiło się trzech chętnych. Spółka jest w trakcie analizowania poszczególnych propozycji. Jednak z jej planów wynika, że prace budowlane związane z przebudową dworca PKP w Częstochowie miałyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Wstępne założenia były takie, żeby rozbiórki rozpocząć od pawilonu po stronie wschodniej, który w tej chwili nie jest użytkowany. Okazuje się jednak, że los dworca PKP w Częstochowie nie jest jednak przesądzony.

- Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach postanowił, z dniem 4 sierpnia 2023 roku, wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego dworca kolejowego w Częstochowie, położonego przy al. Wolności 21 w Częstochowie, położonego na działkach ewidencyjnych nr 14/50, 15/4, 16/4, 17/4, obr. 0185, gm. m. pow. Częstochowa, oraz nr 1/3, obr. 00148, gm. m. pow. Częstochowa - poinformował Szymon Giżyński, poseł PiS.

Jeśli obiekt zostanie rzeczywiście wpisany do rejestru zabytków, rozbiórka może okazać się niemożliwa...

Sprzeciw części mieszkańców

Przy tej okazji warto wspomnieć, że pomysł wyburzenia dworca i budowy nowego spotkał się ze sprzeciwem wielu mieszkańców. Od początku najmocniej protestowała Grupa Elanex, grupa społeczników, która od lat czynnie włącza się w dyskusję nad problemami Częstochowy i wizją rozwoju miasta. Został nawet stworzony specjalny komitet "Nasz Dworzec. Wspólna Sprawa!". W jego skład weszli m.in. m.in. Stefan Rybicki, znany częstochowski zegarmistrz i przedsiębiorca, Włodzimierz Gidziela z Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, radny Paweł Ruksza, konduktor Maciej Cała, znany filmowiec Krzysztof Kasprzak, Małgorzata Terrero-Rozmus, prezes Fundacji Rething oraz Piotr Strach z Polski 2050.

Pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca było kilka. Pierwszy z nich mówił o przekazaniu dworca miastu, które mogłoby przeznaczyć go na swój cel tak, jak to miało miejsce np. w Toruniu. Dworzec na podobnych zasadach mogłyby przejąć również władze województwa. Innym rozwiązaniem mogłaby być sprzedaż dworca prywatnemu podmiotowi, który przeznaczyłby go na cele komercyjne. Wcześniej deklaracje przejęcia dworca zgłosili częstochowscy przedsiębiorcy na czele ze Stefanem Rybickim. Ostatnim rozwiązaniem byłoby przekazanie pieniędzy przeznaczonych na remont na modernizację obecnego dworca.

Żadna z koncepcji nie spodobała się jednak PKP. Spółka tłumaczyła, że propozycje społeczników nie wyszły poza luźne pomysły, dlatego też jako inwestor nie mogły brać ich pod uwagę. Jak zatem mają się plany rozbiórkowe PKP do wizji wpisania dworca w Częstochowie do rejestru zabytków? To okaże się wkrótce. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera