Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski"
Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski" PL
Spektakl "Kandyd" Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie w reżyserii Rafała Szumskiego został podwójnie nominowany do "Złotej Maski" województwa śląskiego - w kategoriach: "najlepszy spektakl" i "najlepsza aktorka" (Hanna Zbyryt w roli Kunegundy).

Ogłoszono nominacje w 55. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Wśród nominowanych znalazł się też spektakl "Kandyd" częstochowskiego teatru, a także aktorka Hanna Zbyryt, która zagrała w tym spektaklu Kunegundę.

Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W roku 2022 zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów.

"Kandyd" z Częstochowy ma szansę na Złota Maskę

Voltaire w "Kandydzie" wchodzi w dialog z elementami myśli Rousseau oraz popularną w Oświeceniu filozofią Leibniza, głoszącą m.in., że żyjemy jakoby w „najlepszym z możliwych światów”. Pełna ironii i sarkazmu opowiastka obfituje w nagłe zwroty, a inspirowana jest częściowo rzeczywistymi wydarzeniami – jak m.in. szokujące dla współczesnych Voltaire’owi trzęsienie ziemi w Lizbonie. Jako taka ma cechy powieści łotrzykowskiej, a zarazem je parodiuje; naśmiewa się też z popularnych romansów. Jednocześnie odbija się w niej wiele problemów trapiących umysły nie tylko ludzi Oświecenia.

- Prostoduszny Kandyd żyje w komfortowych warunkach zamku w Westfalii, chłonąc głoszone przez swojego mistrza Panglossa optymistyczne tezy o ,,najlepszym możliwym świecie”. Za romans z córką barona tytułowy bohater zostaje wygnany i skazany na tułaczkę. Przeżywa nieprawdopodobne sytuacje, które co rusz podkopują jego wiarę w domniemaną dobroć świata. Prowadzi go to do wniosków zgoła odmiennych od wpajanych mu wcześniej nauk… Stając się przenikliwym komentatorem rzeczywistości, zaczyna w niej w sposób jaskrawy widzieć zło, degenerację, niesprawiedliwość społeczną, absolutyzm władzy, fanatyzm i zabobon - czytamy w przedpremierowej zapowiedzi spektaklu.

,,Kandyd” był zarazem wielkim sukcesem wydawniczym, jak i skandalem. Wydany przez Voltaire’a anonimowo, był w wielu krajach zakazywany jako bluźnierczy, podburzający do niepokojów społecznych. Obecnie tekst ma status największego dzieła Voltaire’a i jednego z najważniejszych w literaturze francuskiej w ogóle.

Tytułową postać w częstochowskim spektaklu gra Adam Machalica, u którego boku pojawiają się Hanna Zbyryt (Kunegunda) oraz Antoni Rot (Pangloss). Aktorki i aktorzy Teatru Mickiewicza kreują w tej sztuce często po kilka postaci – na scenie zobaczymy Waldemara Cudzika, Adama Hutyrę, Małgorzatę Marciniak, Macieja Półtoraka, Sylwię Oksiutę-Warmus oraz Bartosza Kopcia. Pojawią się też goście – Ilia Piątek, Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego ,,Mała Rolka”. Muzykę na żywo zagra kwartet smyczkowy – Tomasz Kulisiewicz, Nela Zaforemska, Malwina Kęsicka, Zofia Kulisiewicz.

Złote Maski

Nagroda ta ma długą tradycję - od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

Złote Maski przyznawane są w 11 kategoriach:

  • spektakl roku – nagroda dla instytucji,
  • spektakl dla młodych widzów – nagroda dla instytucji,
  • aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych,
  • aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych,
  • aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych,
  • aktorstwo za rolę wokalno-aktorską,
  • aktorstwo za rolę drugoplanową,
  • reżyseria,
  • scenografia,
  • choreografia/ruch sceniczny,
  • nagroda specjalna.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie