Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski"
Częstochowski "Kandyd" w reżyserii Rafała Szumskiego podwójnie nominowany do "Złotej Maski" PL
Spektakl "Kandyd" Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie w reżyserii Rafała Szumskiego został podwójnie nominowany do "Złotej Maski" województwa śląskiego - w kategoriach: "najlepszy spektakl" i "najlepsza aktorka" (Hanna Zbyryt w roli Kunegundy).

Ogłoszono nominacje w 55. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Wśród nominowanych znalazł się też spektakl "Kandyd" częstochowskiego teatru, a także aktorka Hanna Zbyryt, która zagrała w tym spektaklu Kunegundę.

Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W roku 2022 zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów.

"Kandyd" z Częstochowy ma szansę na Złota Maskę

Voltaire w "Kandydzie" wchodzi w dialog z elementami myśli Rousseau oraz popularną w Oświeceniu filozofią Leibniza, głoszącą m.in., że żyjemy jakoby w „najlepszym z możliwych światów”. Pełna ironii i sarkazmu opowiastka obfituje w nagłe zwroty, a inspirowana jest częściowo rzeczywistymi wydarzeniami – jak m.in. szokujące dla współczesnych Voltaire’owi trzęsienie ziemi w Lizbonie. Jako taka ma cechy powieści łotrzykowskiej, a zarazem je parodiuje; naśmiewa się też z popularnych romansów. Jednocześnie odbija się w niej wiele problemów trapiących umysły nie tylko ludzi Oświecenia.

- Prostoduszny Kandyd żyje w komfortowych warunkach zamku w Westfalii, chłonąc głoszone przez swojego mistrza Panglossa optymistyczne tezy o ,,najlepszym możliwym świecie”. Za romans z córką barona tytułowy bohater zostaje wygnany i skazany na tułaczkę. Przeżywa nieprawdopodobne sytuacje, które co rusz podkopują jego wiarę w domniemaną dobroć świata. Prowadzi go to do wniosków zgoła odmiennych od wpajanych mu wcześniej nauk… Stając się przenikliwym komentatorem rzeczywistości, zaczyna w niej w sposób jaskrawy widzieć zło, degenerację, niesprawiedliwość społeczną, absolutyzm władzy, fanatyzm i zabobon - czytamy w przedpremierowej zapowiedzi spektaklu.

,,Kandyd” był zarazem wielkim sukcesem wydawniczym, jak i skandalem. Wydany przez Voltaire’a anonimowo, był w wielu krajach zakazywany jako bluźnierczy, podburzający do niepokojów społecznych. Obecnie tekst ma status największego dzieła Voltaire’a i jednego z najważniejszych w literaturze francuskiej w ogóle.

Tytułową postać w częstochowskim spektaklu gra Adam Machalica, u którego boku pojawiają się Hanna Zbyryt (Kunegunda) oraz Antoni Rot (Pangloss). Aktorki i aktorzy Teatru Mickiewicza kreują w tej sztuce często po kilka postaci – na scenie zobaczymy Waldemara Cudzika, Adama Hutyrę, Małgorzatę Marciniak, Macieja Półtoraka, Sylwię Oksiutę-Warmus oraz Bartosza Kopcia. Pojawią się też goście – Ilia Piątek, Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego ,,Mała Rolka”. Muzykę na żywo zagra kwartet smyczkowy – Tomasz Kulisiewicz, Nela Zaforemska, Malwina Kęsicka, Zofia Kulisiewicz.

Złote Maski

Nagroda ta ma długą tradycję - od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

Złote Maski przyznawane są w 11 kategoriach:

  • spektakl roku – nagroda dla instytucji,
  • spektakl dla młodych widzów – nagroda dla instytucji,
  • aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych,
  • aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych,
  • aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych,
  • aktorstwo za rolę wokalno-aktorską,
  • aktorstwo za rolę drugoplanową,
  • reżyseria,
  • scenografia,
  • choreografia/ruch sceniczny,
  • nagroda specjalna.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera