MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złote Maski 2024 w Częstochowie. Sprawdź, kto odniósł największy sukces na deskach teatru

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W konkursie na nagrody teatralne zgłoszono spektakle, których premiery odbyły się w teatrach województwa śląskiego w ciągu 2023 roku. Zgłoszono łącznie 57 produkcji wystawionych przez 23 różnych producentów. Po dokonaniu preselekcji, do kolejnego etapu oceny zakwalifikowano 40 tytułów, które zostały zrealizowane przez 21 producentów. To ważne wydarzenie dla śląskiej sceny teatralnej, podkreślające różnorodność i bogactwo artystyczne regionu. Kto otrzymał Złotą Maskę? Sprawdźcie!

Złote Maski 2024

Dzisiaj w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się gala nagród teatralnych, która zgromadziła twórców, aktorów i miłośników teatru z całego województwa. Wydarzenie to było okazją do uhonorowania najlepszych spektakli zrealizowanych w teatrach śląskich w roku 2023.

Zobaczcie, jak prezentowały się gwiazdy na gali nagród teatralnych!

- Złote Maski to uznana marka i wyraz szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają. Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że zabieracie nas w tę wyjątkową podróż i promujecie nasz region poprzez sztukę, stając się ambasadorami województwa śląskiego. Wierzę, że te nominacje będą dla Was źródłem motywacji i dowodem uznania dla waszej pracy i pasji, a dla nas okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie - mówi marszałek Jakub Chełstowski.

W 2023 roku komisja nagród teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim otrzymała aż 57 zgłoszeń spektakli zrealizowanych przez 23 producentów. Po dokonaniu preselekcji, do kolejnego etapu oceny zakwalifikowano 40 tytułów, które zasłużyły na uwagę.

Członkowie komisji wyrazili radość z faktu, że coraz większą aktywność i znaczenie zyskują teatry nieinstytucjonalne, zwłaszcza w Katowicach.

Statuetkę Złotej Maski w województwie śląskim za rok 2023 otrzymali:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

 • „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 • Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

 • Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 • Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria REŻYSERIA

 • Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA

 • Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

 • Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

 • Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte" Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.

NAGRODA IM. LENY STARKE

 • Roman Michalski za całokształt pracy artystycznej, wybitne kreacje aktorskie i miłość do teatru.

NAGRODA IM. ZBIGNIEWA GRUCY

 • Anna Lemieszek za niezwykły aktorski, energetyczny i artystyczny wkład w prezentację roli Koki w spektaklu LOBOTOMIA w reż. Marka Rachonia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera