MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy grafen jest bezpieczny? Naukowcy z Wielkiej Brytanii badali jego wpływ na ludzki organizm. Co to jest grafen?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wdychanie cząstek tlenku grafenu nie wywołuje negatywnych skutków – przynajmniej na krótką metę. Eksperyment z udziałem ludzi przeprowadzili badacze z University of Edinburgh i University of Manchester. Teraz naukowcy chcą sprawdzić długofalowe działanie grafenu na ludzkie zdrowie. Co to jest grafen?

Spis treści

Co to jest grafen? Badacze: ta substancja może być bezpieczna dla ludzi

Badacze z University of Edinburgh i University of Manchester przeprowadzili eksperyment, w którym ochotnicy, w ściśle kontrolowanych warunkach, wdychali cząstki grafenu.

Grafen to stworzona na początku XXI wieku, zbudowana z węgla substancja, która może zrewolucjonizować różne gałęzie przemysłu. Bada się go pod kątem wykorzystania w:

  • elektronice,
  • odzieży,
  • farbach,
  • systemach oczyszczania wody,
  • nowych lekach.
Badaczka badająca grafen
Badanie, choć uważa się za obiecujące, jeszcze nie rozstrzyga, że grafen na pewno jest bezpieczny. Potrzebne będą kolejne testy. Monty Rakusen/Getty Images

Grafen to najcieńszy, superwytrzymały i giętki materiał o ciekawych właściwościach elektrycznych. Nie jest jednak dobrze poznane jego oddziaływanie na ludzkie zdrowie.

Czy grafen jest bezpieczny? Wyniki badań są obiecujące

W badaniu opisanym na łamach „Nature Nanotechnology” wzięło udział 14 uczestników. Osoby te wdychały cząstki tlenku grafenu za pomocą specjalnych masek w czasie fizycznego wysiłku. Tlenek grafenu to postać tego materiału, która nie odpycha silnie wody.

Naukowcy przed testem i krótko po nim sprawdzali pracę płuc ochotników, ciśnienie krwi i jej krzepliwość oraz stany zapalne w organizmie. Jak poinformowali, prawnie nie znaleziono zmian w żadnych sprawdzanych biologicznych parametrach. Naukowcy mówią tylko o prawie niezauważalnej zmianie dotyczącej krzepliwości krwi.

Naukowcy: grafen to obiecujący nanomateriał

– Nanomateriały takie jak grafen są bardzo obiecujące, ale musimy być pewni, że są wytwarzane w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia. Dopiero wtedy będzie można je szeroko stosować. Możliwość sprawdzania bezpieczeństwa tego unikalnego materiału na ludziach to duży krok w stronę zrozumienia wpływu grafenu na organizm. Przy odpowiednim podejściu możemy bezpiecznie wykorzystać większość nanotechnologicznych wynalazków – mówi dr Mark Miller z University of Edinburgh's Centre for Cardiovascular Science, cytowany na stronie uczelni.

– To pierwsze na świecie kontrolowane badanie z udziałem zdrowych ludzi, które pokazuje, że bardzo czysta forma tlenku grafenu (o specyficznym rozmiarze i powierzchni cząstek) może być dalej rozwijana w sposób, który zminimalizuje ryzyko dla zdrowia ludzi. Dziesięć lat zabrało zebranie wiedzy, która pozwoliła na przeprowadzenie tego badania. Obejmuje ona zagadnienia dotyczące nowych materiałów i nauk biologicznych. Kluczowy był także potencjał kliniczny, dzięki któremu zebrano najlepszych światowych ekspertów w tej dziedzinie – dodaje prof. Kostas Kostarelos z University of Manchester.

Badanie, choć uważa się za obiecujące, jeszcze nie rozstrzyga, że grafen na pewno jest bezpieczny. Potrzebne będą kolejne testy m.in. sprawdzające długofalowe skutki, z udziałem większej liczby ochotników oraz z wykorzystaniem różnych rodzajów grafenu.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy grafen jest bezpieczny? Naukowcy z Wielkiej Brytanii badali jego wpływ na ludzki organizm. Co to jest grafen? - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni