Spis treści
Tężnia solankowa w Gliwicach
Na Śląsku znaleźć ich można kilka. Mają prozdrowotne właściwości i doskonale relaksują. Kiedy o nich słyszycie, od razu myślicie o kultowym Ciechocinku. Oczywiście: mowa o coraz bardziej popularnych tężniach solankowych! Gliwicka tężnia to obiekt, który mierzy niemal 8 metrów wysokości, 13 szerokości i 40 długości. Drewniane ławeczki i zadaszenia pozwalają na korzystanie z solanki także w deszczowe dni.
Korzystanie z tężni solankowej w Gliwicach jest bezpłatne. Zobaczcie jak tu pięknie!
Tuż obok drewnianej konstrukcji stanęły klimatyczne latarnie, leżaki, ławki i stojaki na rowery. Całość otacza zielona roślinność. Użytkowanie obiektu dla gliwiczan i turystów jest darmowe, nie obowiązują bilety wstępu.
Gliwicka tężnia. Jak dojechać? Adres i parking
Tężnia solankowa położna jest w parku przy ulicy Chorzowskiej 98 w Gliwicach, dzielnica Zatorze. Park idealnie sprawdzi się na spacery, nordic walking oraz jazdę na rowerze. Jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Teren parku i tężni oświetlają nowoczesne lampy. Na ławkach wokół można usiąść, odpocząć, poczytać książkę lub po prostu podziwiać piękne zielone widoki. Rozległy, bezpłatny parking przy ulicy i bezpośrednio obok tężni spokojnie pomieści dziesiątki samochodów.
Co to jest tężnia solankowa?
Tężnie solankowe, inaczej nazywane gradierniami, to budowle z drewna, które pokryte są gałązkami krzewu tarniny lub brzozy. Podstawę konstrukcji stanowią wielkie bale wbite w ziemię. Wewnątrz znajduje się specjalnie zamontowane urządzenie, odpowiedzialne za pompowanie wody. To właśnie ono rozprowadza solankę po drewnianych wiciach, w efekcie wytwarzając w powietrzu aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.
Tężnia solankowa – dla kogo?
Inhalatornia solankowa świetnie sprawdzi się dla każdego, kto dąży do odzyskania sił po chorobie lub pragnie wesprzeć swój organizm w codziennym, poprawnym funkcjonowaniu.
Szczególnie polecana jest:
- osobom, cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych,
- chorującym na infekcje wirusowe,
- astmatykom,
- osobom z chorobami tarczycy,
- alergikom,
- mieszkańcom dużych miast,
- palaczom tytoniu,
- osobom, które pracują w znacznym zapyleniu lub wysokich temperaturach.
Solanka doskonale wpływa też na osoby, chorujące na nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia, wszelkiego typu nerwice i inne zaburzenia wegetatywne. Co więcej, ma ona działanie zwiększające odporność, reguluje i stymuluje do prawidłowego działania układ endokrynny oraz układ nerwowy.
Wybraliśmy się na odpoczynek przy tężni solankowej w Gliwicach wiosną zeszłego roku. Niebawem teren znów pokryją gęsto obsypane liśćmi gałęzie drzew. To wyjątkowo malownicze miejsce!
Zobaczcie zdjęcia. Warto skorzystać, prawda?
Czy to Ciechocinek? Nie, to tężnia solankowa w Gliwicach! Ru...
Nie przeocz
- Opuszczona stadnina i ośrodek jazdy konnej w Śląskiem. Jaką skrywają historię?
- Zamek Welczków na brzegu Kanału Gliwickiego w Gliwicach-Łabędach. Jak teraz wygląda?
- Tu tysiące górników ze Śląska spędzało wspaniałe wakacje. Zostały wspomnienia...
- W tych śląskich miastach bieda aż piszczy? Oto najbiedniejsze miasta w Śląskiem 2023
Zobacz także
Musisz to wiedzieć

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?