Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w naszej krwi płynie plastik? Tomasz Rożek szuka mikroplastiku w swoim organizmie

materiał informacyjny
Dr Tomasz Rożek, znany polski dziennikarz naukowy, doktor nauk fizycznych i założyciel Fundacji „Nauka. To Lubię", prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce przebadał swoją krew pod kątem obecności cząsteczek mikroplastiku w ludzkim organizmie. Eksperyment przeprowadzono w renomowanym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, sprawdzając wpływ zanieczyszczenia środowiska na zdrowie człowieka.

Mikroplastik, czyli drobne fragmenty plastiku o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, od lat stanowi rosnący problem ekologiczny. Dotychczas badania koncentrowały się głównie na jego obecności w środowisku naturalnym, takim jak oceany, gleba czy powietrze, jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że mikroplastik znajduje się również w łańcuchu pokarmowym ludzi, stając się potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Istnieją takie szacunki, że statystycznie każdego tygodnia człowiek zjada, wypija i pochłania około 5 gramów mikroplastiku-Stajemy przed wyzwaniem zrozumienia, jak mikroskopijne fragmenty plastiku, które produkujemy i codziennie używamy, wpływają na nasze zdrowie. To badanie to pierwszy krok w kierunku zgłębienia tej problematyki w Polsce - tłumaczy dr Tomasz Rożek

Ta wszechobecna substancja nie ogranicza się jednak tylko do żywności. Można ją znaleźć również w wodzie pitnej i detergentach, co potęguje problem jej obecności w życiu codziennym. Mikroplastik w organizmie człowieka może prowadzić do szkodliwych skutków zdrowotnych, w tym stanów zapalnych, problemów z układem immunologicznym oraz innych chorób.

Jest bardzo dużo danych, które mówią, że plastik jest dla nas na różne sposoby niebezpieczny. Podejrzewa się o jego wpływ na procesy najbardziej podstawowe rekombinacji genetycznej, mutagenezy. To nawet nie jest wpływ bezpośrednio samego plastiku, tylko często elementów, które są z tego plastiku uwalniane w procesie degradacji fizycznej, chemicznej, a nawet biologicznej komentuje dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ, którego zespół wziął udział w eksperymencie.

Unikatowe w Polsce badanie dr. Tomasza Rożka ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu cząsteczek mikroplastiku na ludzki organizm, który staje się problemem globalnym. Z najnowszych odkryć naukowych wynika, że mikroplastik i nanoplastik stanowią wyjątkowo trudne do wyeliminowania zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Naturalne systemy filtracyjne człowieka, które efektywnie radzą sobie z wieloma szkodliwymi substancjami, okazują się nieskuteczne w przypadku
mikroskopijnych cząsteczek plastiku. Te zanieczyszczenia mogą przenikać do wewnątrz komórek, gdzie ich długoterminowy wpływ na zdrowie ludzkie wciąż jest przedmiotem intensywnych badań. Ujawnione obserwacje, poczynione na modelach zwierzęcych w ostatnich czterech latach, coraz wyraźniej podkreślają skalę problemu. Naukowcy, w tym zespół Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktywnie poszukują odpowiedzi na pytanie, jak mikroplastik wpływa na nasze zdrowie, podkreślając wagę dalszych badań w tej alarmującej kwestii.

Wyniki badania są już dostępne w najnowszym materiale filmowym opublikowanym na kanale YouTube „Nauka. To lubię" tworzonym przez Tomasza Rożka i Fundację „Nauka. To Lubię”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera