Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy ZUS dobrze przelicza emerytury i renty? [SPRAWDŹ]

Monika Krężel
ARC
Nasz Czytelnik mieszkający w Świętochłowicach otrzymywał wcześniejszą emeryturę. Chce wiedzieć, czy ZUS prawidłowo ją przeliczył. Zobacz, jak należy przeliczać świadczenia emerytalne i rentowe.

- Okazało się, że gdy byłem na rencie inwalidzkiej, pobierałem te same pieniądze - mówi. - Zastanawiam się, czy - zgodnie z prawem - nie powinienem dostawać więcej - uważa.

Pan Zenon (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) podlega chorzowskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Przepracował ponad 40 lat. W czerwcu 2004 roku przeszedł na świadczenie przedemerytalne.
- Jednak na początku 2006 roku zachorowałem i złożyłem wniosek do ZUS-u o orzeczenie inwalidztwa. Na komisji dostałem kategorię: całkowicie niezdolny do pracy. I pobierałem rentę inwalidzką - dodaje.

W grudniu 2006 roku Czytelnik skończył 60 lat, więc na początku 2007 roku złożył wniosek w ZUS-ie o przeniesienie go z renty inwalidzkiej na wcześniejszą emeryturę. Okazało się, że pieniądze dostał takie same.

- W ZUS-ie powiedzieli mi, że renta i wcześniejsza emerytura są tej samej wysokości - mówi pan Zenon. - Będąc na wcześniejszej emeryturze, zastanawiałem się, czy zgodnie z prawem nie powinienem dostawać 90 procent normalnej emerytury.

Oto w jaki sposób oblicza się wysokość renty
Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy uzależniona jest od następujących składników:
1. wysokości podstawy wymiaru (związana jest z naszymi wynagrodzeniami) - którą stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie. Ubezpieczony może też wskazać do ustalenia podstawy wymiaru przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z okresu 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
2. uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego (czyli w uproszczeniu - posiadanego stażu ubezpieczeniowego)
3. kwoty bazowej obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia (wielkość stała podawana corocznie przez GUS, jej zmiana następuje od 1 marca).
Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób: 24 proc. kwoty bazowej + po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy + po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy + po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat - tzw. staż hipotetyczny.

Oto w jaki sposób oblicza się wysokość emerytury
Emeryturę oblicza się w bardzo podobny sposób:
1. 24 proc. kwoty bazowej oraz
2. po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
3. po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
W uproszczeniu - można powiedzieć, że renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest równa emeryturze, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności - stanowi 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności.

Co mogą wskazać osoby uprawnione
Osoby, które w dniu ubiegania się o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, do obliczenia podstawy wymiaru emerytury mogą wskazać:
1. zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty albo
2. zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub też zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Mogą to być również te same zarobki, jakie zostały przyjęte do obliczenia renty, jeśli mieszczą się w podanym wyżej okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru emerytury. W przypadku obliczania wysokości emerytury, nie ma znaczenia, czy jest to emerytura w powszechnym wieku emerytalnym, czy też emerytura wcześniejsza - zasada obliczania jest taka sama (jeśli mówimy o emeryturze przyznawanej według dotychczasowych, a nie zreformowanych zasad). Obowiązujące przepisy nie przewidują takiej sytuacji, że emerytura wcześniejsza stanowi 90 proc. emerytury w powszechnym wieku.

Który wskaźnik najkorzystniejszy?
Anna Sobańska-Waćko, rzeczniczka prasowa oddziału ZUS w Chorzowie

Rozpatrując wniosek o emeryturę osoby, która wcześniej była na rencie, ZUS analizuje różne warianty obliczenia wskaźnika wysokości podstawy wymiaru świadczenia (np. z 10 kolejnych lat, z 20 dowolnych lat) i porównuje otrzymany wynik ze świadczeniem dotychczas wypłacanym. W przypadku czytelnika, najkorzystniejszy wskaźnik wysokości podstawy emerytury okazał się niższy niż w przypadku dotychczasowej renty. Dodatkowo kwota bazowa przyjęta do renty i do emerytury jest w tym przypadku taka sama (ponieważ wnioski o obydwa świadczenia przypadały na czas obowiązywania tej samej kwoty bazowej) - dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął wypłatę świadczenia w korzystniejszej wysokości, czyli dotychczasowej renty.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!