Dąbrowa Górnicza: 107 nowych projektów w budżecie partycypacyjnym. Tak wybrali mieszkańcy ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Zobacz galerię (20 zdjęć)
Siódma edycja Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego dobiegła końca. Po wieli miesiącach spotkań, dyskusji i merytorycznych konsultacji mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybrali wspólnie 107 projektów, które zostaną zrealizowane w całym mieście w 2020 roku.

Dąbrowianie wybrali m.in. remonty i budowy chodników, parkingów, placów zabaw, a także doposażenie świetlic środowiskowych i filii biblioteki.

Koszt tych przedsięwzięć będzie opiewał w sumie na 6,4 mln zł.

  • Otwarty dla wszystkich plac zabaw powstanie m.in. w Gołonogu przy ul. św. Antoniego (koszt to 64 tys. zł), drugi etap budowy parkingu zaplanowany został przy ul. Kasprzaka 48 i 50 (koszt 121 tys. 500 zł).
  • W Kuźniczce Nowej oświetlony zostanie teren przy OSP (koszt 39 tys. 348,51 zł).
  • W Łośniu m.in. kontynuowana zostanie budowa chodnika przy ul. Ząbkowickiej (koszt 48,5 tys. zł).
  • Na Manhattanie m.in. wyremontowany zostanie Skateroom (koszt 106 tys. 315,35 zł). Na Mariankach powstanie tor rolkowy (koszt 40 tys. 325,22 zł).
  • Na Mydlicach Południowych wyremontowana zostanie droga przy ul. Legionów Polskich 95-105 (koszt 439 tys. 660,08 zł).
  • Na Mydlicach Północnych m.in. zmodernizowane zostanie boisko przy ul. Dąbrowskiego 34 (koszt 155 tys. zł).
  • W Okradzionowie m.in. pojawi się betonowy grill oraz 8 ławostołów (koszt 41 tys. 952,30 zł).
  • Na osiedlu Młodych Hutników rozpocznie się budowa parkingu przy ul. Zwycięstwa 91 i 93 (koszt to 100 tys. zł).
  • W rejonie Redenu wyremontowane zostaną częściowo chodniki przy ul. Augustynika i Orzeszkowej (łączny koszt 104 tys. zł).
  • Na terenie starego Gołonoga odnowiony zostanie m.in. plac zabaw pomiędzy ul. Krasickiego i Szulc (koszt 70,5 tys. zł).

Zobaczcie koniecznie

W Strzemieszycach Wielkich powstanie tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą (koszt 374 tys. 312,48 zł). W Trzebiesławicach m.in. strażacy OSP otrzymają sześć kompletów strojów bojowych (koszt 25 tys. 200 zł). W Ujejscu doposażona zostanie w nowe urządzenia ujejska strefa ruchu (koszt 58 tys. 200 zł). W Ząbkowicach m.in. wybudowany zostanie nowy plac zabaw przy SP 22 (koszt 155 tys. zł).

Prace nad budżetem zaczęły się od diagnozy największych potrzeb, zgłaszanych przez mieszkańców każdej z 35 dzielnic, na jakie podzielone zostało miasto. Po tym dąbrowianie zgłosili 298 przeróżnych pomysłów. Następnie, w czasie warsztatów, opracowana została lista 142 projektów, które okazały się najbardziej potrzebne. Po ich weryfikacji przez wydziały Urzędu Miejskiego, wybranych zostało 107 zadań, które będą możliwe do realizacji. Wszystkie musiały też zmieścić się w ramach finansowych limitów, przewidzianych dla poszczególnych dzielnic.

Proces odbywał się przy wsparciu siedmiu animatorów dzielnicowych. Od kwietnia do października br. odbyło się łącznie 135 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców, w których wzięło udział 1481 osób, a w tym raz policzalnych 784. Wszystkie wybrane zadania zostaną przekazane do wydziałów merytorycznych Urzędu Miejskiego, które rozpoczną ich realizację 2020 roku.

Co ciekawe, po raz pierwszy od wprowadzenia modelu DBP 2.0 właśnie w tegorocznej edycji żadna z dzielnic nie zdecydowała się na wybór projektów do realizacji w drodze głosowania mieszkańców.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje od 2013 roku. Tym razem, już po raz trzeci, o przedsięwzięciach do realizacji mieszkańcy zdecydowali w trakcie spotkań i dyskusji, a nie w powszechnym głosowaniu. Przez siedem edycji, dąbrowianie wypowiedzieli się i wskazali łącznie 517 projektów do wykonania w swoim najbliższym otoczeniu – na osiedlu czy w dzielnicy.

Nie przegapcie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie