Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Nowy podział miasta na okręgi wyborcze. Będą cztery zamiast pięciu. Co to oznacza? Jak zmiany oceniają radni?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dotychczas Dąbrowa Górnicza była podzielona na pięć okręgów wyborczych, ale od 2024 roku w wyborach samorządowych mieszkańcy będą wybierać radnych w czterech okręgach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dotychczas Dąbrowa Górnicza była podzielona na pięć okręgów wyborczych, ale od 2024 roku w wyborach samorządowych mieszkańcy będą wybierać radnych w czterech okręgach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Andrzej Gontarz
Wybory samorządowe w 2024 roku w Dąbrowie Górniczej będą wyglądały zupełnie inaczej niż te w poprzednich latach. Dlaczego? Całe miasto, które jest pod względem obszaru największe w województwie śląskim, podzielone zostało teraz na cztery okręgi wyborcze, zamiast pięciu dotychczasowych. Co to oznacza dla mieszkańców, którzy będą w kwietniu wybierać swoich reprezentantów do rady miejskiej? Jak te zmianę oceniają radni?

Dąbrowa Górnicza: nowy podział miasta na cztery okręgi wyborcze

Podział miasta na cztery okręgi wyborcze to konsekwencja decyzji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej sprzed kilku lat. Radni zdecydowali wtedy o podziale miasta na 18 dzielnic (jednostek pomocniczych). I do takiego podziału liczbę okręgów i obwodów wyborczych w wyborach samorządowych dostosował teraz komisarz wyborczy w Katowicach. Co to oznacza?

Tak jak do tej pory w Dąbrowie Górniczej mieszkańcy wybiorą 25 radnych, lecz już w czterech, a nie w pięciu okręgach. Liczba mandatów przypisana do każdego okręgu wynika z liczby osób zamieszkujących w okręgu.

  • OKRĘG I (5 mandatów) – dzielnice: Mydlice, Śródmieście;
  • OKRĘG II (6 mandatów) – dzielnice: Reden, Zielona-Pogoria, Antoniów;
  • OKRĘG III (7 mandatów): Gołonóg Wschodni, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny;
  • OKRĘG IV (7 mandatów) – dzielnice: Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Łosień, Łeką, Okradzionów, Błędów, Ząbkowice, Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka.

Dotychczas obowiązywał natomiast podział miasta na pięć okręgów wyborczych, a w każdym z nich do zdobycia było pięć mandatów, uprawniających do zasiadanie w dąbrowskiej Radzie Miejskiej. Teraz taki podział przestaje już obowiązywać.

Warto sprawdzić, w którym okręgu wyborczym będziemy głosowali

Nie zmienia się natomiast liczba obwodów do głosowania (65). W związku z nowym podziałem na okręgi warto jednak sprawdzić, gdzie mieścić się będzie siedziba obwodowej komisji wyborczej właściwa dla konkretnego miejsca zameldowania. Przy okazji zmian liczby okręgów uporządkowana została bowiem numeracja obwodów, z których część została przeniesiona do nowych lokalizacji. To konsekwencje rozdzielenia siedzib obwodowych komisji, które znajdują się w różnych okręgach. Przy okazji o 6 zwiększyła się liczba lokali przystosowanych dla osób z ograniczoną ruchomością.

Ze szczegółowymi informacjami o podziale miasta na okręgi i obwody wyborcze można zapoznać się pod adresem: www.bip.dabrowa-gornicza.pl/180439 Tam też znajduje się szczegółowa mapa z naniesionymi granicami nowych obwodów do głosowania i ich siedzibami. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie także internetowa platforma, na której każdy mieszkaniec w prosty i intuicyjny sposób sprawdzi swoją przynależność do konkretnego obwodu głosowania i miejsce do oddania głosu.

Jak informuje miasto wszystkie dane dotyczące zmian okręgów i obwodów na terenie Dąbrowy Górniczej znajdują się już w Centralnym Rejestrze Wyborców. To, do którego obwodu jesteśmy przypisani można sprawdzić w aplikacji mObywatel (zakładka Wybory). Dane można również zweryfikować osobiście w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej w Wydziale Spraw Obywatelskich Biuro Obsługi Klienta – stanowiska nr 31 i 32 – sprawy meldunkowe (istnieje możliwość umówienia dogodnego terminu wizyty przez stronę www.kalendarz.dg.pl ). Na wymienionych stanowiskach można również załatwić wszelkie formalności umożliwiające oddanie głosu w najbliższych wyborach – zameldowanie na pobyt stały lub ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Zmiany dla wyborców, zmiany dla kandydatów na radnych

Co o nowym podziale sądzą dąbrowscy radni? Czy ich zdaniem ułatwi w nowej kadencji lokalnego samorządu dbałość o interesy mieszkańców Dąbrowy Górniczej?

- Taki podział został wprowadzono nieco odgórnie. Myślę, że więcej konsultacji w tej sprawie powinno zostać przeprowadzonych w gronie mieszkańców i radnych. A jak ocenić nowy podział? Ja nie oceniam go ani pozytywnie, ani negatywnie. Być może przyniesie on jakieś oszczędności dla lokalnego samorządu, być może okaże się lepszym rozwiązaniem niż poprzedni podział, ale to okaże się w najbliższych miesiącach i latach – mówi radny Grzegorz Jaszczura.

Zdaniem radnego Kamila Dybicha, jeśli nawet konkurencja w drodze po mandat uprawniający do zasiadania w radzie miejskiej będzie teraz większa, to jest to po prostu zdrowy element demokracji.

- Ostatecznie wszystko jest w rękach wyborców, a taki właśnie nowy podział okręgów wyborczych w mieście powinien zmotywować wszystkich kandydatów do solidnych starań i zaangażowania w to, co robią. Teraz jest to właściwy podział, bowiem uregulowane zostały kwestie tak zwanych terenów zielonych, które znalazły się w jednym okręgu. Warto przypomnieć, że takie rozwiązanie zostało wypracowane w toku rozmów, dyskusji i konsultacji z mieszkańcami, które trwały rok. Potem podział na 18 jednostek pomocniczych został zakwestionowany przez służby wojewody śląskiego, ale ostatecznie obroniliśmy swoje racje w sądzie. I komisarz wyborczy dokonał nowego podziału miasta na okręgi wyborcze właśnie w oparciu o tych 18 jednostek pomocniczych – podkreśla radny Kamil Dybich.

Zalety nowego podziału terytorialnego w ramach wyborów samorządowych dostrzega także radny Piotr Zieliński.

- To dobre posunięcie. Zwłaszcza odłączenie terenów zielonych od Gołonoga, a dołączenie do niego Manhattanu i Broadway’u, które naturalnie są blisko siebie. Dzięki temu radnym będzie łatwiej starać się wspólnie o rozwiązanie konkretnych problemów, związanych z tymi osiedlami. Podobnie rzecz będzie wyglądała w przypadku takich dzielnic jak Strzemieszyce, Ząbkowice czy Tucznawa. Przedstawiciele tamtejszych wyborców wspólnie będą mogli występować w takich kwestiach, jak na przykład komunikacja, stan dróg czy dostępność do kultury. Kampania wyborcza jest bardzo krótka, dlatego każdy, kto będzie starał się przekonać wyborców do swojej wizji rozwoju miasta, będzie musiał to zrobić skutecznie, w oparciu o dotychczasowe działania, czy to jako radny, czy też jako działacz społeczny. Ostateczna ocena należeć będzie do dąbrowian – mówi Piotr Zieliński.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera