MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: od 3 czerwca ul. Strzemieszycka ma być wolna od tirów i wzmożonego ruchu pojazdów. Zabiegali o to mieszańcy

PAS
Na odcinku u. Strzemieszyckiej od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na odcinku u. Strzemieszyckiej od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Google Street View
W środę 3 czerwca br. wprowadzony został drugi etap zmian organizacji ruchu na ul. Strzemieszyckiej w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie. Na odcinku od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie obowiązywać będzie zakaz ruchu dla ciężarówek. Pojazdy powyżej 7 ton będą mogły tam jeździć tylko w ściśle określonych przypadkach.

Ul. Strzemieszycka często używana jest jako wygodna droga tranzytowa, przez którą prowadzi transport do licznych zakładów produkcyjnych i Euroterminalu w Sławkowie. Kierowcy nie wybieraliby dojazdu do niego ul. Strzemieszycką, gdyby był odpowiednio skomunikowany z drogą ekspresową S1. Pomimo, że to problem znany od dawna, do tej pory nie ruszyła budowa łącznika z tą trasą.

Wzmożony ruch ciężarówek, generujący duży hałas i emisję spalin, jest sporym utrapieniem dla okolicznych mieszkańców.

– Mieszkańcy Strzemieszyc od wielu lat zwracali uwagę na ten problem. Dla ich komfortu i większego spokoju, zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany i ograniczyć ruch ciężarowy. Liczę, że policja będzie konsekwentnie egzekwować ten przepis – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– W marcu tego roku wprowadziliśmy ograniczenie na odcinku od ul. Zakawie do ul. Rudnej. To jednak niewiele pomogło, ruch ciężarowy nadal był duży, stanowił sporą uciążliwość dla mieszkańców i negatywnie odbiła się na stanie nawierzchni lokalnych dróg – dodaje prezydent Bazylak.

Musisz to wiedzieć

Zakaz ruchu dla pojazdów o masie powyżej 7 ton będzie obowiązywał od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie, czyli od posesji numer 41 do 330 przy ul. Strzemieszyckiej. Nie będzie dotyczył autobusów miejskich, służb komunalnych oraz pojazdów dojeżdżających do nieruchomości na tym odcinku, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Odstępstwem będzie także dojazd od ul. Strzemieszyckiej do firm przy ul. Rudnej, Rodzinnej i Ciołkowizna.

By jeszcze bardziej zmniejszyć ruch ciężarowy na ul. Strzemieszyckiej, analizowana jest obecnie możliwość dobudowy łącznika pomiędzy ul. Szklanych Domów i Fabryczną. Dzięki niemu możliwe byłoby wyprowadzenie części transportu na DW 790, a przez nią na DK 94, z pominięciem wielu obszarów zabudowanych domami.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera