MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza - tak powstaje trasa S1. Finał prac w czerwcu 2024 roku. W maju bardzo ważne zmiany dla kierowców. Zobaczcie ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej powstaje prawie 7 kilometrów nowej S1. Finał prac w czerwcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej powstaje prawie 7 kilometrów nowej S1. Finał prac w czerwcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej zmierza do finału. Końcowe prace wymuszają jednak kolejne zmiany w organizacji ruchu. Takie zostaną wprowadzone w środę 8 maja, a kolejne od 10 do 12 maja.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zmiany w organizacji ruchu, układają warstwy ścieralne

Na środę 8 maja firma Budimex zaplanowała układanie ścieralnej warstwy nawierzchni na części węzła Ząbkowice oraz jego łącznicach. Uniemożliwi to zjazd z węzła w kierunku Katowic oraz wjazd w kierunku Ujejsca i Ząbkowic. Ostatnia ścieralna warstwa nawierzchni układana będzie na łącznicy wzdłuż jezdni w kierunku Sosnowca – od stacji BP do węzła Ząbkowice. Prace obejmą także łącznice wjazdową i zjazdową oraz rondo.

Około godz. 6 rano drogowcy zamkną wjazd i zjazd z węzła w kierunku Katowic, Ujejsca i Ząbkowic. Ruch we wspomnianych kierunkach będzie natomiast cały czas możliwy przez łącznice węzła Pogoria. Prace trwać będą także 9 maja.

Kolejne zmiany drogowcy zaplanowali na 10, 11 i 12 maja. W związku z zaplanowanymi robotami związanymi z układaniem warstw ścieralnych jezdni w najbliższy weekend od piątku 10 maja nastąpią utrudnienia i czasowe wyłączenia z ruchu części dróg i ulic.

- Prosimy o ograniczenie ruchu komunikacji miejskiej w tych dniach. Tymczasowe zmiany w ruchu są niezbędne dla realizacji końcowego zakresu robót, jakim jest wykonanie warstw ścieralnych. W celu zminimalizowania oddziaływania utrudnień roboty zaplanowano w okresie weekendowym - informuje GDDKiA, na zlecenie której Budimex buduje prawie 7-kilometrowy odcinek S1 w Dąbrowie Górniczej.

Planowane zmiany organizacji ruchu dla kierowców:

  • Rejon zamknięcia: ul. Konstytucji strona zachodnia (od Antoniowa). Orientacyjna data zamknięcia: 10.05.2024 r. - 11.05.2024 r. od godz. 17:00 piątek do godz. 12:00 sobota
  • Rejon zamknięcia: ul. Konstytucji strona wschodnia (od strony łącznika z ul. Kusocińskiego). Orientacyjna data zamknięcia: 11.05.2024 r. od godz. 06:00 sobota do godz. 16:00 sobota
  • Rejon zamknięcia: ul. Konstytucji strona wschodnia (w kierunku rondo Ujejska). Orientacyjna data zamknięcia: 11.05.2024 r. od godz. 12:00 sobota do godz. 20:00 sobota
  • Rejon zamknięcia: al. Zwycięstwa/Ujejska. Orientacyjna data zamknięcia: 11.05.2024 r. – 12.05.2024 r. od godz. 14:00 sobota do godz. 20:00 niedziela

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: finał prac w czerwcu 2024 roku

W Dąbrowie Górniczej, pomiędzy Ząbkowicami a Podwarpiem, powstaje prawie 7-kilometrowy odcinek trasy S1. Inwestycja miała się zakończyć według pierwotnych planów do końca 2023 roku, ale ostatecznie przedłuży się do połowy tego roku. Termin ten nie dotyczy jednak ostatniego fragmentu na węźle Pogoria, na którym prowadzone będą niezależne, dodatkowe prace związane z przebudową wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Armii Krajowej.

Nowy 7-kilometrowy odcinek S1 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad buduje firma Budimex. Umowa na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza została podpisana we wrześniu 2020 r. Początkowo całość prac miała się zakończyć w 2023 roku, ale okazało się, że potrwają pół roku dłużej.

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany będzie węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane zostały m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane zostały drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstał także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstają także ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł. Kwota ta może jednak ulec zmianie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni