MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. GDDKiA kończy prace asfaltowe na DK 91 pomiędzy Markowicami a Brudzowicami

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Śląskie. GDDKiA kończy prace asfaltowe na DK 91 pomiędzy Markowicami a Brudzowicami
Śląskie. GDDKiA kończy prace asfaltowe na DK 91 pomiędzy Markowicami a Brudzowicami GDDKiA Katowice
Drogowcy zmierzają do zakończenia prac na odcinku DK 91 w powiecie myszkowskim i będzińskim. Kierowcy pojadą wyremontowanym 5-kilometrowym odcinkiem na przełomie czerwca i lipca. Zaawansowanie prac osiągnęło już ponad 95 procent. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego na sieci TEN-T (Transeuropejska sieć transportowa) i zwiększy komfort poruszania się po niej.

Przebudowa DK91 w województwie śląksim

Trwa przebudowa alternatywnej trasy dla autostrady A1 - odcinka DK91 pomiędzy Markowicami a Brudzowicami. Od zeszłego roku kierowcy mogą korzystać z jezdni prawej po której poruszają się po warstwie wiążącej. Prace na jezdni przeciwnej w kierunku północnym, zbliżają się już ku końcowi. Jak informują drogowcy, zakończyły się już roboty ziemne i prace przy warstwach konstrukcyjnych, a rozpoczęto układanie ostatniej warstwy nawierzchni – ścieralnej. Wcześniej zostały zamontowane bramownice do drogowej sygnalizacji świetlnej, montowane jest również oświetlenie drogowe. Trwają prace brukarskie, a pod koniec miesiąca rozpocznie się humusowanie pasa rozdziału oraz skarp po lewej stronie jezdni. Wykonane zostanie też umocnienie poboczy oraz montaż energochłonnych barier stalowych i docelowego oznakowania poziomego. Pod koniec maja planowane jest przełożenie ruchu na jezdnię lewą i przystąpienie do wykonania warstwy ścieralnej na jezdni prawej wraz z wykonaniem docelowego oznakowania pionowego i poziomego oraz montaż dodatkowych barier energochłonnych z elementami bezpieczeństwa ruchu.

Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki komunikacyjne

Zakres prac na tych odcinkach obejmuje dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś i przebudowę skrzyżowań, budowę ciągów pieszych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wpłynie m.in. wykonanie oświetlenia drogowego i sygnalizacji świetlnych. Działania z zakresu ochrony środowiska obejmą przebudowę i budowę przepustów, rowów przydrożnych, płotków herpetologicznych i osadników zawiesin.

Modernizacja DK91 w powiecie myszkowskim i będzińskim

Modernizowany, 5-kilometrowy odcinek DK91 przebiega przez miejscowości Winowo, Zabijak (pow. myszkowski) i Brudzowice (pow. będziński) w województwie śląskim. Inwestycja obejmuje jednocześnie przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi, remont poboczy i nawierzchni na obiekcie inżynierskim, budowę chodników, rowów czy kanalizacji deszczowej. Wykonane zostaną również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, elementy ochrony środowiska oraz kanały technologiczne i oświetlenie drogowe.

- Wartość kontraktu to ponad 69 milionów złotych brutto. 19 stycznia 2022 r. nastąpiło podpisanie umowy na przebudowę DK91 między Markowicami a Brudzowicami firm NDI, NDI SOPOT oraz “SP" Sine Midas Stroy z pierwotnym terminem zakończenia przypadającym w lipcu 2023 r. Jednakże z uwagi na wystąpienie nieprzewidzianych robót między innymi: rozbiórki starej nawierzchni klinkierowej, podbudowy betonowej, zwiększonej grubości warstw bitumicznych oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych termin realizacji został wydłużony do 24 kwietnia tego roku. Aktualnie trwa analiza kolejnych roszeń terminowych. Inwestycja finansowana jest ze środków budżetowych państwa oraz z Krajowego Funduszu Drogowego - tłumaczy Marek Prusak z GDDKiA w Katowicach.

Przebudowa pozostałych odcinków DK91

Przebudowę ponad 4,6-kilometrowego odcinka, Częstochowa – Nowa Wieś, firma PORR S.A. wyceniła na ponad 95 mln zł. Termin umowny zakończenia prac to koniec listopada 2024 r. Początek odcinka zlokalizowany jest na granicy Częstochowy i Wrzosowej, a jego koniec na wysokości stacji paliw przed skrzyżowaniem z ulicami Południową i Handlową w Poczesnej. Obecnie na wyłączonej z ruchu jezdni w kierunku Częstochowy wykonawca prowadzi prace związane z wymianą i wzmocnieniem słabonośnego gruntu pod warstwy konstrukcyjne drogi, budową kanału technologicznego, montuje przepusty rurowe oraz wykonuje kanalizację deszczową, która przejmie wody opadowe i roztopowe z pasa drogowego drogi krajowej. Zgodnie z obowiązującą organizacją ruch dwukierunkowy pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Katowic, a w związku z wprowadzonymi ograniczeniami w dostępności na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami poprzecznymi wyznaczone zostały objazdy.

Z kolei wartość umowy na odcinek Siedlec Duży – Koziegłowy z firmą PORR to ponad 81 mln zł za przebudowę ponad 4,4-kilometrowego odcinka. Początek odcinka zlokalizowany jest ponad 100 metrów za ul. Leśną w Siedlcu Dużym, a jej koniec około 600 m przed skrzyżowaniem z ul. Lipową w Koziegłowach. W październiku ub.r. wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Zamknięto jezdnię w kierunku Częstochowy na odcinku 4 km, pomiędzy skrzyżowaniami w Siedlcu Dużym (skrzyżowanie DK91 z ul. Jana Pawła II) i w Koziegłowach (skrzyżowanie DK91 z DW789). Rozbierana jest stara nawierzchnia, a ruch dwukierunkowy pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Katowic. Zaawansowanie rzeczowe na tym odcinku osiągnęło 5 procent. Umowny termin zakończenia prac przypada na koniec listopada 2024 r.

W lutym tego roku GDDKiA podpisała umowę na przebudowę 5,5 km odcinka DK91 pomiędzy Zawadą a Siedlcem Dużym. Przebudowę w 18 miesięcy (bez okresów zimowych) za ponad 119 mln zł wykona konsorcjum Firm NDI S.A. oraz NDI Sopot S.A. Tym samym termin zakończenia prac przypada na marzec 2026 r. Wykonawca wykonał prace związane z usunięciem zieleni kolidującej z inwestycją i prowadzi czynności w zakresie uzgodnień przygotowanych projektów tymczasowej organizacji ruchu na czas robót. W ramach pierwszego etapu prac wykonawca zamierza wyłączyć z ruchu jezdnię w kierunku Częstochowy i przystąpić do rozbiórki warstw konstrukcyjnych nawierzchni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni