MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy N-S i przebudowa ul. Magazynowej w Rudzie Śląskiej idą pełną parą. Zobacz ZDJĘCIA z postępu prac

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Budowa północnego odcinka trasy N-S w Rudzie Śląskiej połączona jest z przebudową ul. Magazynowej.
Budowa północnego odcinka trasy N-S w Rudzie Śląskiej połączona jest z przebudową ul. Magazynowej. Paweł Kurczonek / Polska Press
Trwają prace przy budowie pierwszego północnego odcinka trasy N-S biegnącej przez Rudę Śląską. Powstający fragment drogi będzie liczył 600 metrów. W ramach inwestycji budowane jest rondo turbinowego przy ul. Magazynowej, a droga jest gruntownie przebudowywana. Na jakim etapie są prace? Zobaczcie zdjęcia.

Przebudowa ul. Magazynowej w Rudzie Śląskiej jest związana z budową trasy N-S

Umowę na budowę odcinka przedłużającego istniejącą część trasy N-S do połączenia z ul. Magazynową podpisano w lipcu 2023. Powstający fragment drogi będzie liczył 600 metrów, a realizowana inwestycja obejmuje również budowę ronda turbinowego przy ul. Magazynowej oraz przebudowę tej ulicy na odcinku ok. 500 m.

Budowa trasy N-S - zobacz ZDJĘCIA

Rudzka ul. Magazynowa to obecnie wielki plac budowy, zerwano stary asfalt i położono nowy. Przybywa również chodników, kształtów nabierają także nowe zatoki autobusowe. Budowa ronda jest już na zaawansowanym etapie.

- Zakończone zostały roboty związane z przebudową sieci teletechnicznej. Na ukończeniu są roboty związane z budową kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Magazynowej, budową oświetlenia oraz przebudową infrastruktury podziemnej. Położono warstwę wiążącą na części jezdni ulicy Magazynowej – przekazuje rudzki Urząd Miasta.

Ponadto wykonano zatokę autobusową w kierunku Urzędu Skarbowego, a także obwiednię połowy ronda na skrzyżowaniu ulic Magazynowa - trasa N-S. Dobiegają końca roboty brukarskie w południowej części ul. Magazynowej. W ramach trwającej inwestycji powstaną również dwa zbiorniki retencyjne oraz ścieżki rowerowe.

- Gotowy jest także zbiornik retencyjny na trasie N-S w rejonie DPD oraz trwają roboty związane z zasypywaniem zbiornika i budową nasypów na trasie głównej N-S – informuje Urząd Miasta.

Zaawansowanie robót związanych z budową przejazdu gospodarczego oceniane jest na ok. 70 proc.

- Wchodzimy w XXI wiek. Ten odcinek to również obwodnica Rudy Południowej, a więc ważna sprawa dla mieszkańców i przedsiębiorców – mówi o trasie N-S Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Z powodu trwającej przebudowy, ulica jest obecnie zamknięta dla ruchu. Mogą się tędy poruszać autobusy komunikacji miejskiej, zapewniony jest również dojazd do posesji.

Prace w tej części Rudy Śląskiej rozpoczęły się w połowie października ubiegłego roku. Na ukończenie inwestycji wykonawca ma 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z zaznaczeniem, że od połowy grudnia do połowy marca nie miał obowiązku prowadzenia prac.

Trasa N-S będzie dłuższa, niż pierwotnie zakładano

Według pierwotnych planów stale rozbudowywana „eneska” miała być łącznikiem między Drogową Trasą Średnicową, a autostradą A4. Podjęto jednak decyzję, by trasę pociągnąć dalej – docelowo ma biec od granicy z Bytomiem, aż do obrzeży Rudy Śląskiej graniczących z Mikołowem.

Aktualnie droga biegnąca przez Rudę Śląska jest rozbudowywana w dwóch kierunkach. Najnowszy odcinek na południowym krańcu trasy został otwarty 29 września 2023. Nowy fragment połączył ul. Kokota z ul. Bielszowicką.

Trwają również prace przy odcinku, który połączy trasę N-S z autostradą A4. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa mogłaby ruszyć w 2025 roku. Ma potrwać ok. 18 miesięcy, co oznacza, że połączenie z autostradą może zostać oddane w 2026 roku. Należy pamiętać, że są to wstępne szacunki i ostateczne terminy mogą być inne.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni