MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu: Tarnowskie Góry po I wojnie światowej. Tak górnośląskie miasto wyglądało sto lat temu! Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA w kolorze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tarnowskie Góry w dwudziestoleciu międzywojennym.
Tarnowskie Góry w dwudziestoleciu międzywojennym. fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Historia Tarnowskich Gór sięga średniowiecza. Na terenie obecnego miasta najpierw powstała wieś Tarnowice. Swoją nazwę miasto zawdzięcza właśnie jej, również jedna z dzielnic nosi dziś taką nazwę. Jak Tarnowskie Góry wyglądały w dwudziestoleciu międzywojennym? Zapraszamy do wirtualnego wehikułu czasu - w naszej galerii znajdziecie pokolorowane zdjęcia sprzed stu lat.

Tarnowskie Góry - osada powstała w średniowieczu

Tarnowskie Góry powstały w średniowieczu, prawa miejskie otrzymały w XVI wieku. Miasto zawdzięcza swoją nazwę wsi Tarnowice. Zaś staropolskie słowo „gory” oznacza kopalnie, tarnowickie kopalnie. Mieszkańcom miasta nazwa Tarnowice słusznie kojarzy się z jedną z jego dzielnic. Historia Tarnowskich Gór związana jest z rozwojem przemysłu górniczego. Wydobywano tu rudy srebra i ołowiu, a później także cynku. Legenda głosi, że pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu wyorał z ziemi chłop Rybka. Miało się to stać ok. 1490 roku.

Tarnowskie Góry w dwudziestoleciu międzywojennym - zobacz ZDJĘCIA w kolorze

Jak podają historycy, pierwszym rynkiem w mieście był obecny plac Gwarków. Szybki rozwój miasta związany z wydobyciem kruszców sprawił, że zaistniała potrzeba wyznaczenia nowego, większego rynku – tego, który znamy do dziś. Płyta rynku w Tarnowskich Górach ma nietypowy, trapezoidalny kształt. Ma 108 metrów długości, 75 m szerokości od strony zachodniej i 52 metry od strony wschodniej. Jego nieregularny kształt wynika z faktu, że prace górnicze prowadzono kilka stuleci temu nawet w ścisłym centrum miasta. Gwarkowie budowali swoje domy bezpośrednio obok szybów, bez ustalonego porządku. Zasoby rud wyczerpały się na początku XX wieku, tym samym zakończyło się tu wydobycie kruszcu.

W plebiscycie po I wojnie światowej prawie 85 proc. mieszkańców Tarnowskich Gór opowiedziało się za przyłączeniem miasta do Niemiec. Z kolei większość mieszkańców powiatu wybrała Polskę. Ostatecznie, w 1922 roku, miasto zostało włączone do Polski. W 1927 r. rozpoczyna się budowa żeńskiego gimnazjum, a dwa lata później rusza biologiczna oczyszczalnia ścieków w Lasowicach będących dziś dzielnicą Tarnowskich Gór.

Zabytki w Tarnowskich Górach przyciągają wzrok

Spacerując po rynku w Tarnowskich Górach łatwo zauważyć liczne zabytkowe budowle otaczające plac – pochodzący z XIX w. ratusz i XVIII-wieczny ewangelicki Kościół Zbawiciela. Rynek otoczony jest wieloma domami wybudowanymi w XVI wieku, w jednym z nich (Dom Sedlaczka) swoją siedzibę ma Muzeum w Tarnowskich Górach.

Wychodząc z rynku i idąc na południe w stronę wspomnianego placu Gwarków szybko dojdziemy do Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Jego historia sięga początków XVI wieku. W tym miejscu w w 1529 r. wybudowano drewnianą świątynię, którą już 2 lata później przebudowano na murowaną. Wchodząc do kościoła warto zwrócić uwagę na ambonę rozciętą na stół ołtarzowy oraz podstawę i baldachim dla figur patronów świątyni. W kościele uwagę przykuwają również 42-głosowe organy z 1927 r. oraz witraże z początku XX wieku, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na Śląsku.

W Tarnowskich Górach znajduje się wiele więcej zabytków. Jednym z nich jest dworzec kolejowy z 1888 roku. Można tu również znaleźć liczne kościoły oraz bodaj najważniejszy zabytek miasta – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni