MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Saturna w Czeladzi pełen niespodzianek! Termy Rzymskie to dopiero początek [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Pałac Saturna w Czeladzi pełen niespodzianek! Termy Rzymskie to dopiero początek
Pałac Saturna w Czeladzi pełen niespodzianek! Termy Rzymskie to dopiero początek arch/DZ
W Czeladzi, przy ul. Dehnelów 2, wznosi się imponujący, neoklasyczny pałac, który nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale także oferuje szereg atrakcji dla gości. Idealnym miejscem na schronienie przed letnimi upałami są znajdujące się w pałacu Termy Rzymskie – Świątynia Zdrowia i Energii. To wyjątkowy kompleks saun, łaźni i basenów, gdzie można zaznać chwili wytchnienia i regeneracji w luksusowych warunkach. Co jeszcze czeka na odwiedzających?

Spis treści

Pałac w Czeladzi pełen niespodzianek! Termy Rzymskie to dopiero początek

Przy ulicy Dehnelów 2 w Czeladzi znajduje się imponujący Pałac Saturna, neoklasyczny budynek, który przyciąga wzrok swoim majestatycznym wyglądem i bogatą historią. Wzniesiony około 1910 roku, pałac początkowo pełnił rolę biura Towarzystwa Saturn, a później dyrekcji kopalni węgla „Saturn”. Obiekt przeszedł znaczącą przebudowę w latach 1922–1923, co uczyniło go jeszcze bardziej imponującym i rozpoznawalnym na tle innych zabytków Zagłębia Dąbrowskiego.

Zobaczcie, jak wygląda Pałac Saturn i Termy Rzymskie w Czeladzi!

Powrót do Świetności

Współczesny właściciel przywrócił pałac do dawnej świetności, przeprowadzając gruntowną renowację i podświetlając zabytkową fasadę. Pałac zachwyca dziś nie tylko swoim odnowionym wyglądem, ale także stylową fontanną przed głównym wejściem oraz dwoma monumentalnymi lwami, które pilnują wejścia, wspierając się o symboliczne „S”. Nowoczesny parking i wybrukowany podjazd dopełniają całości, czyniąc Pałac jeszcze bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających.

Termy Rzymskie: Oaza Relaksu

Największą atrakcją Pałacu Saturna są jednak Termy Rzymskie - Świątynia Zdrowia i Energii. Ten wyjątkowy kompleks saun, łaźni i basenów, stylizowany na starożytne termy pompejańskie, oferuje idealne schronienie przed letnimi upałami. W termach można korzystać z różnorodnych saun (m.in. Sauny Cezara, Kleopatry i Sauny Wrażeń), laconium, tepidarium, rasul, tężni termalnej, łaźni rzymskich, aromaterapii, solanek, whirlpooli, basenu z przeciwprądem oraz basenu z leżankami masującymi. Korytarze łączące poszczególne atrakcje odzwierciedlają uliczki Pompejów pod rozgwieżdżonym niebem, tworząc niezwykły klimat starożytności. Całość uzupełnia Atrium z fontanną lodową i miejscami do gorącej kąpieli stóp.

Godziny otwarcia Term Rzymskich

  • Poniedziałek 15:00 - 22:45
  • Wtorek-Piątek 10:00-22:45
  • Sobota i Święta 10:00 - 23:00
  • Niedziela 10:00 - 22:00

Bogata Historia Kopalni „Saturn”

Historia Pałacu nierozerwalnie związana jest z rozwojem przemysłu węglowego w regionie. Początki kopalni „Saturn” sięgają 26 stycznia 1869 roku, kiedy to folwark plebański został sprzedany adwokatowi warszawskiemu Ludwikowi Kozłowskiemu. Rozpoczął on poszukiwania węgla na swojej posiadłości i w 1872 roku odkrył pokłady na głębokości 122 metrów. Po dwóch latach sprzedał majątek księciu zu Hohenlohe-Oehringen, który kontynuował poszukiwania i około 1880 roku dotarł do bardziej wydajnych złóż. W 1887 roku założono pierwszy poziom eksploatacyjny na głębokości 150 metrów, a wydobycie osiągnęło 2,6 tys. ton. Przez kolejne lata produkcja wzrosła do 400 tys. ton w 1898 roku, a kopalnia wyposażona została w nowoczesne pompy i maszyny wyciągowe z napędem parowym.

Towarzystwo „Saturn” i Współczesne Funkcje Pałacu

W dniu 1 kwietnia 1899 roku książe zu Hohenlohe-Oehringen sprzedał kopalnię Towarzystwu Górniczo-Przemysłowemu „Saturn”, założonemu przez czołowych przemysłowców łódzkich, którzy pragnęli zabezpieczyć dostawy paliwa dla swoich fabryk. Siedziba zarządu towarzystwa została przeniesiona do Czeladzi w 1906 roku, a pałac stał się centrum zarządzania. Dziś, po przekształceniach, pałac pełni funkcję centrum konferencyjnego, luksusowych apartamentów oraz centrum biznesu, łącząc w sobie historyczne dziedzictwo z nowoczesnymi udogodnieniami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni