Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna w PRL-u. Czy miasto zmieniło się przez kilkadziesiąt lat? A może dzisiaj wszystko wygląda identycznie, jak przed laty? ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
ul. Piastowska (1961 r.).
ul. Piastowska (1961 r.). fotopolska.eu
Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska, pierwszy raz została wzmiankowana w 1303 r. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło, rzecz jasna, wiele zmian. Jednak jedno się nie zmieniło – uroda Pszczyny. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Tak samo, jak dzisiaj? Inaczej? Zapraszamy na wycieczkę w nieodległą przeszłość.

Pszczyna, a może Plszczyna?

Zarówno polska nazwa Pszczyny, jak i niemiecka – Pless, doczekały się kilku teorii na temat pochodzenia. Zdaniem specjalistów, niemieckie Pless wskazuje na dawną polską nazwę Plszczyna. Trop wydaje się właściwy, ponieważ w 1327 r. odnotowano łacińską nazwę miasta – Plesna.

Tak Pszczyna wyglądała w PRL-u - zobacz zdjęcia

Jedna z hipotez pochodzenia nazwy miasta mówi, że właścicielem tutejszych ziem był Pleszko lub Leszko. Inna – że Plszczyna wzięła się od łacińskiego określenia „plescitum”, które oznacza rewir leśny ogrodzony dla celów łowieckich. Kolejny badacz wysnuł teorię, że źródeł nazwy należy szukać w staropolskim słowie „pleso” oznaczającym jezioro. Plszczyna, czy też Pless, oznaczałaby zatem miejsce nad jeziorem.

Bez względu na to, która z hipotez jest prawdziwa, faktem jest, że w średniowieczu miasto było lokalnym ośrodkiem administracyjnym oraz siedzibą kasztelanii. Przyszły zamek pszczyński, początkowo umocniony gródek, powstał w pobliżu brodu na Pszczynce. Było to jedyne miejsce pozwalające na bezpieczne przekroczenie bagnistej doliny tej rzeki.

Pszczyna w PRL-u

Zawierucha II wojny światowej dość łagodnie obeszła się z Pszczyną. Co prawda na początku 1945 r. o miasto oparła się linia frontu niemiecko-radzieckiego, jednak do walki o miasto nie doszło. Zagrożony okrążeniem Wehrmacht wycofał się z miasta. Dzięki temu zabytkowa zabudowa Pszczyny prawie nie ucierpiała.

Również powojenne przemiany w Polsce w dużym stopniu ominęły Pszczynę. Co prawda peerelowskie władze chciały uprzemysłowić wszystkie części Polski, jednak w Pszczynie ten przemysł zbytnio się nie rozwinął. Powiększono jedynie Fabrykę Elektrofiltrów „Elwo” i wybudowano Zakłady Gazów Technicznych. Ponadto w Pszczynie powstała duża mleczarnia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej oraz młyn.

Dzięki temu udało się zachować niewątpliwy urok średniowiecznego miasta z jego rynkiem, zabytkami i oczywiście pięknym zamkiem, który do dziś jest unikatową wizytówką Pszczyny. Jak miasto wyglądało w czasach PRL-u? Co się zmieniło? Co jest dziś identyczne, jak przed laty? Odpowiedzi w naszej galerii.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera