MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Przy tej okazji przypomniano tradycję polskiej opieki medycznej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Przedstawiciele służby zdrowia z najodleglejszych zakątków Polski wzięli udział w kolejnej - setnej już - pielgrzymce tego środowiska na Jasną Górę
Przedstawiciele służby zdrowia z najodleglejszych zakątków Polski wzięli udział w kolejnej - setnej już - pielgrzymce tego środowiska na Jasną Górę Biuro Prasowe Jasnej Góry
Przedstawiciele służby zdrowia z najodleglejszych zakątków Polski wzięli udział w kolejnej - setnej już - pielgrzymce tego środowiska na Jasną Górę. Wśród uczestników byli lekarze, pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, farmaceuci, rehabilitanci, ratownicy medyczni, kierowcy karetek pogotowia ratunkowego, psycholodzy kliniczni, a także studenci uczelni medycznych, i wszyscy ci, którzy w różnoraki sposób towarzyszą chorym.

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

Oficjalnie 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia rozpoczął sobotni (18.05.) Apel Jasnogórski. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Następnie pielgrzymki odprawili Drogę Krzyżową na wałach. Z kolei o godzinie 23.00 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona msza święta, a po niej odbyło się czuwanie modlitewne środowiska medycznego.

W niedzielę, 19 maja, pielgrzymi spotkali się w auli im. O. Augustyna Kordeckiego na wspólnej modlitwie. Następnie wysłuchali konferencji tematycznych. Z kolei o godzinie 11.00 na szczycie odbyła się msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. Przy tej okazji przypomniano o wielkiej tradycji polskiej opieki medycznej, konieczności obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o trosce o szacunek dla ludzkiej godności jako fundamencie opieki nad pacjentem i o prawe sumienia ludzi świata medycznego.

Podczas Eucharystii pielgrzymi ponowili Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej. Nastąpiło też przekazanie peregrynujących w środowisku medycznym relikwii bł. lekarki s. Ewy Noiszewskiej, która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom oraz bł. Marty Wieckiej, zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje dla środowiska medycznego

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje dla środowiska medycznego. Były one kontynuacją idei zaproponowanej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, który w 1979 r. stał się duszpasterzem warszawskiej służby zdrowia.

- Pielgrzymki i rekolekcje są czasem formacji dla przedstawicieli świata medycznego, przypomnieniem, że pomoc pacjentom nie zamyka się jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych, potrzebna jest duchowość i wyobraźnia miłosierdzia w relacjach z chorymi - przypomina Mirosława Szymusik z biura prasowego Jasnej Góry.

W stulecie pielgrzymowania Służby Zdrowia wpisała się także 65. Pielgrzymka Sióstr Zakonnych Pielęgniarek i pełniących posługę chorym.

Rekolekcje i pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia we współpracy z Zespołem KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni