Dąbrowa Górnicza. Rozpoczęła się przebudowa DK1 w ekspresówkę. GDDKiA wypłaci prawie 300 odszkodowań, 14 dla właścicieli zburzonych domów

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej i częściowo w gminie Siewierz przebudowany zostanie 7-kilometrowy odcinek DK1. Zamieni się w 2023 roku w ekspresówkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej i częściowo w gminie Siewierz przebudowany zostanie 7-kilometrowy odcinek DK1. Zamieni się w 2023 roku w ekspresówkę Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Udostępnij:
W Dąbrowie Górniczej rozpoczęła się przebudowa siedmiokilometrowego odcinka dwupasmowej DK 1 do parametrów drogi ekspresowej. W rejonie Ząbkowic i Ujejsca zniknęło około 5 tysięcy drzew, rozpoczęły się również wyburzenia pierwszych domów i zabudowań, kolidujących z tą ogromną inwestycją. Dowiedzieliśmy się też, jak wysokie odszkodowania otrzymają ci mieszkańcy, którzy będą musieli przymusowo opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Na początkowym etapie prac część właścicieli gruntów, m.in. przy ul. Krynicznej, Europejskiej i Ujejskiej skarżyła się, że prace toczą się bez informowania ich o tym, kto, kiedy i na jakich warunkach wycina na posesjach drzewa. Dąbrowianie nie mają też w wielu przypadkach informacji, na jakie odszkodowanie mogą liczyć. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że stara się rozwiązywać na bieżąco wszystkie konfliktowe sytuacje, z poszanowaniem prawa własności.

- Obecnie realizowane są roboty przygotowawcze, m.in. w zakresie wycinki drzew i krzewów oraz prace geodezyjne. Prace wykonywane są wyłącznie na nieruchomościach przeznaczonych pod inwestycję przebudowy drogi DK1, które zostały protokolarnie przekazane wykonawcy przez inwestora – GDDKiA Oddział w Katowicach – tłumaczy Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Odszkodowanie dostanie prawie 300 właścicieli gruntów

Dziś wiemy już, że w sumie pod przebudowę DK1, m.in. budowę nowego węzła Pogoria, budowę dróg technicznych i serwisowych, budowę czterech mostów i czterech wiaduktów drogowych, dwóch kładek dla pieszych oraz innych elementów tej inwestycji zajętych zostanie 297 różnych nieruchomości. A jak wygląda sytuacja z odszkodowaniami?

- Proces wydawania decyzji przez wojewodę rozpoczął się w styczniu 2021 r. i dotyczył kilku (wydano sześć na dziś) nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi dla właścicieli, których GDDKiA Oddział w Katowicach wypłacił zaliczki w wysokości 70 procent wartości odszkodowania według wskazań treści specustawy drogowej, a pozostałe 30 procent będzie przedmiotem wypłaty po uzyskaniu ostateczności decyzji zezwalającej na realizację tejże inwestycji, po jej wydaniu przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – informuje Marek Prusak.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na razie nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie i nie wiadomo, kiedy się pojawi. Decyzją z 24 kwietnia 2020 r. wojewoda śląski zezwolił na realizację inwestycji drogowej pn.: „Przebudowa drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza”, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

- Od niniejszej decyzji wniesiono odwołanie do ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w Warszawie. Postępowanie odwoławcze nie zostało jeszcze zakończone, co oznacza iż decyzja ta nie jest ostateczną w administracyjnym toku instancji – tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

Nie przeocz

Jak informuje zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zwanej dalej: specustawą drogową, oraz ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, wojewoda śląski informował właścicieli nieruchomości, ujawnionych w ewidencji gruntów, o prowadzonym na wniosek generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad postępowaniu o zezwolenie na realizację inwestycji. Strony zostały również poinformowane o wydaniu przez wojewodę śląskiego decyzji w tej sprawie.

- W efekcie 297 nieruchomości z mocy prawa stanie się własnością Skarbu Państwa. Wśród nieruchomości objętych tą właśnie decyzją 14 było zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Są one położone w gminie Siewierz, obręb Wojkowice Kościelne, gminie Dąbrowa Górnicza (obręb Ujejsce) i gminie Dąbrowa Górnicza (obręb Ząbkowice) – mówi Alina Kucharzewska.

Zgodnie ze specustawą drogową organ, który wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zobowiązany jest do wydania decyzji ustalających odszkodowania za nieruchomości, które z mocy prawa staną się własnością Skarbu Państwa. Odszkodowanie to przysługuje dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym nieruchomości oraz osobom, którym przysługują do nieruchomości ograniczone prawa rzeczowe. Do ustalenia wysokości i wypłacenia odszkodowania stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zwanej dalej: ugn. I tak, stosownie do treści art. 130 ust. 2 ugn, ustalenie wysokości odszkodowania, w tym za grunt, składnik budowlany i roślinny, następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego określającej wartość nieruchomości. Opinia ta sporządzana jest na piśmie w formie operatu szacunkowego.

Na razie około 8 mln zł za dwanaście posesji z domami

- Celem sporządzenia opinii w formie operatów szacunkowych określających wartość nieruchomości wojewoda śląski powołał biegłych rzeczoznawców majątkowych w prowadzonych postępowaniach administracyjnych w celu ustalenia odszkodowania za wszystkie nieruchomości (297). Na potrzeby postępowań odszkodowawczych sporządzone zostały już przez rzeczoznawcę majątkowego operaty szacunkowe, określające wartość nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Aktualnie wojewoda śląski ustalił odszkodowanie za 12 nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na łączną kwotę około 8 milionów złotych – informuje Alina Kucharzewska.

Ustalając odszkodowanie wojewoda śląski w części przypadków powiększył odszkodowanie o kwotę 10 tys. zł, zgodnie z art. 18 ust. 1f specustawy drogowej, z tytułu zamieszkania w budynku mieszkalnym oraz o kwotę równą 5 procent wartości nieruchomości z tytułu jej wcześniejszego wydania, zgodnie z art. 18 ust. 1e pkt 1 specustawy drogowej.

Zobacz koniecznie

Jak tłumaczą urzędnicy, ustalając odszkodowanie wojewoda śląski zobowiązał generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, jako zarządcę drogi krajowej, do wypłaty ustalonego odszkodowania w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca odszkodowanie stanie się ostateczna, jednakże nie wcześniej niż w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja wojewody śląskiego z 24 kwietnia 2020 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanie się ostateczna.

Równocześnie wojewoda śląski w decyzjach o odszkodowaniu informuje właścicieli nieruchomości, że zgodnie z art. 12 ust. 5a specustawy drogowej, na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania, inwestor – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wypłaca zaliczkę w wysokości 70 procent odszkodowania ustalonego przez wojewodę w decyzji. Wypłata zaliczki następuje jednorazowo w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Ten prawie siedmiokilometrowy odcinek „ekspresówki” powinien być oddany do użytku w listopadzie 2023 roku. Tak więc czeka nas teraz ponad 2,5 roku, które związane będą z licznymi utrudnieniami drogowymi. No cóż, żeby było lepiej, musi być teraz gorzej. Oby tylko inwestycja przebiegała płynnie, a problemów dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jak najmniej.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie