MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Rozpoczynają się dwie duże inwestycje drogowe. Będą utrudnienia dla kierowców, pojawi się tymczasowa sygnalizacja

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W poniedziałek 18 marca rozpoczyna się drugi etap przebudowy ul. Staszica Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek 18 marca rozpoczyna się drugi etap przebudowy ul. Staszica Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W poniedziałek 18 marca rozpoczynają się w Dąbrowie Górniczej kolejne dwie istotne inwestycje drogowe. To oznacza utrudnienia dla kierowców. O ile w przypadku robót drogowych w rejonie ul. Poniatowskiego mają one być na początku dość krótkie i niezbyt uciążliwe, o tyle w przypadku ul. Staszica musimy przygotować się na dłuższe komplikacje.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowa jezdnia pomoże kierowcom

W poniedziałek i wtorek (18 i 19 marca) kierowcy muszą liczyć się ze zmianami organizacji ruchu na ul. Poniatowskiego. – Zaczynamy od prac na odcinku od skrzyżowania z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną w stronę Strzemieszyc – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Na początek tej istotnej dla kierowców i mieszkańców Dąbrowy Górniczej inwestycji z ruchu wyłączony zostanie na 300-metrowym odcinku jeden pas jezdni, a ruchem sterować będzie wahadłowa sygnalizacja świetlna. Po przebudowie zamkniętego pasa, drogowcy przeniosą się na drugi pas. Potem prace będą kontynuowane na kolejnym odcinku aż do skrzyżowania z ulicą Ziemby,

W ramach przebudowy wyremontowane zostaną wpusty deszczowe, wykonana zostanie stabilizacja podbudowy jezdni, drogowcy ułożą też nowe krawężniki i masy bitumiczne.

– Nowe będą chodniki i droga rowerowa, która przez ulicę Wojska Polskiego połączy się z drogą rowerową w Parku Hallera. Z tego powodu prace jednocześnie trwać będą przy garażach, gdzie wykonana zostanie asfaltowa droga dochodząca do parku – tłumaczy Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Na wartą ponad 9 mln zł inwestycję miasto pozyskało blisko 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowe rondo, nawierzchnia, chodnik i droga rowerowa

W 2023 roku zakończył się pierwszy etap prac na ul. Staszica. Nowe rondo i droga po remoncie zostały otwarte 19 października. Teraz kierowcy, dzięki nowemu łącznikowi mogą bezpiecznie i szybko wyjechać z ul. Staszica na DK94 i trasę S1. Wcześniej istniało w tym miejscu kolizyjne skrzyżowanie, gdzie wielu właścicieli aut czy motocykli rozbiło swoje maszyny. Często tworzyły się w tym drogowe zatory, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego, ale teraz jedzie się zdecydowanie lepiej.

Inwestycja objęła m.in. budowę niemal 2-kilometrowej drogi rowerowej od ul. Hotelowej do ul. Ziemby. Ulica Staszica zyskała kanalizację deszczową, wzmocnioną podbudowę oraz nową nawierzchnię. Wzdłuż części trasy, poza drogą rowerową, powstał także chodnik.

Przebudowa układu komunikacyjnego w tej części Dąbrowy Górniczej wyczekiwana była od dawna, bowiem wąska droga, obciążona ruchem ciężkich tirów oraz samochodów ciężarowych była już mocno zniszczona. Do tego ciasne skrzyżowanie, będące połączeniem DK94 i S1 z ulicą Staszica, prowadzącą do dzielnicy Strzemieszyce, nie gwarantowało komfortu wykonywania manewrów skrętu w żadnym z kierunków. Dlatego często dochodziło tutaj do groźnych sytuacji na jezdni, kończących się rozbitymi pojazdami.

Pierwszy etap przebudowy ul. Oddziału AK Ordona i Staszica kosztował 10 mln zł. W tamtym przypadku miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: wybudują ważną drogę do wiaduktu

W poniedziałek i wtorek (18 i 19 marca) kierowcy muszą liczyć się ze także zmianami organizacji ruchu na ul. Poniatowskiego. Na początku prowadzone będą prace przy kanalizacji deszczowej, które obejmą krótki odcinek ul. Poniatowskiego. Będzie się to wiązać z zajęciem jednego pasa ruchu. Co ważne, po tych dwóch dniach roboty budowlane odbywać się będą poza jezdnią i nie spowodują utrudnień w ruchu.

Przetarg na tę ważną inwestycję o długości prawie kilometra został ogłoszony 17 kwietnia ubiegłego roku roku. 10 sierpnia 2023 roku miasto podpisało natomiast umowę za wykonanie projektu i budowę nowej drogi ze zwycięską w przetargu firmą Drogopol. Miała ona czas do lutego 2024 roku na opracowanie projektu i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. To stało się faktem, więc inwestycja może mieć swój początek.

- Całe przedsięwzięcie będzie rozpoczynało się rondem w ulicy Kolejowej, a dalej powstanie łącznik z ulicą Cupiała i Graniczną. Inwestycja powinna się zakończyć w osiemnaście miesięcy – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

- Dzięki temu ruch tranzytowy z Będzina do Gołonoga i dalej, w kierunku byłej Huty Katowice, a dziś ArcelorMittal Poland, będzie się odbywał z pominięciem śródmieścia, wzdłuż torów kolejowych – dodaje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej.

To z kolei będzie wymagało przebudowy wiaduktu drogowego w ciągu ul. Cupiała. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący od strony ul. Kolejowej, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.

Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego. Wzdłuż całego odcinka planowana jest budowa infrastruktury dla pieszych oraz drogi dla rowerzystów, którą będzie można dojechać do ul. Granicznej (przejście pod torami kolejowymi).

Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego (w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy), skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej.

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości prawie 19,8 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera