Dąbrowa Górnicza: symbol Łośnia - pomnik żołnierzy Armii...

  Dąbrowa Górnicza: symbol Łośnia - pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej - zniknie w poniedziałek ZDJĘCIA

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej ma trafić do Podborska. To jego ostatnie dni w Łośniu
  1/4
  przejdź do galerii

  Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej ma trafić do Podborska. To jego ostatnie dni w Łośniu ©Dariusz Nowak

  Widzi go każdy, kto jedzie na Jurę czy na Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Chodzi o ogromny pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej, który od 1984 roku stoi przy rondzie w Łośniu, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. To jednak jego ostatnie dni w tym miejscu, w najbliższy poniedziałek, 4 czerwca, zostanie stąd usunięty przez IPN.
  Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjna do końca marca br. z przestrzeni publicznej miały zniknąć pomniki i symbole odwołujące się do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W Dąbrowie Górniczej powinno zostać usuniętych 8 pomników i jedna tablica, ale na razie cały proces się przedłuża. W poniedziałek 28 maja zniknęły dwa pierwsze relikty przeszłości. Zostały zabrane przez stowarzyszenie Kursk do parku edukacyjnego, jaki powstaje w Surmówce na Mazurach. Kolejne wyjadą z Dąbrowy Górniczej w przyszłym tygodniu.

  Zobacz galerię

  Chodzi głównie o pomniki i obeliski upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas wyzwalania Dąbrowy Górniczej. Na czarnej liście znalazła się więc m.in. słynna „czerwona gwiazda” w dzielnicy Gołonóg, czy też wspomnainy ogromny pomnik w dzielnicy Łosień, u zbiegu ulic Gołonoskiej i Łaskowej, przedstawiający dwóch żołnierzy radzieckich.

  – Mamy zawartą umowę ze stowarzyszeniem Kursk, które zaoferowało chęć przejęcia na własny koszt pomników i zdeponowanie ich na własnym terenie w miejscowości Surmówka na Warmii i Mazurach – tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Duże emocje budzą właśnie dalsze losy pomnika w Łośniu, poświęconego poległym w walkach z Niemcami żołnierzom Armii Czerwonej. Pojawił się bowiem spór o to czy teren, na którym od 1984 roku znajduje się charakterystyczny pomnik, należy do parafii w Łośniu czy do miasta. Ostatecznie w sytuację zaangażował się katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który zamierza przenieść go do Podborska, gdzie ma powstać Muzeum Zimnej Wojny.

  – Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania kwestii technicznych i terminu wywózki pomnika w Łośniu. Zostanie on usunięty w przyszłym tygodniu – poinformował nas Jarosław Podworski, starszy inspektor w katowickim oddziale IPN, zajmujący się sprawami upamiętniania walk i męczeństwa.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tędy droga

  Borsuk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Tym tropem musielibyśmy zniszczyć nawet zamek w Malborku przeciez to niemcy budowali a sa inne rozwiazania jak zmiana nazwy pomnika czy w jakis sposob przebudowa tego co juz jest. Najprostrzym...rozwiń całość

  Tym tropem musielibyśmy zniszczyć nawet zamek w Malborku przeciez to niemcy budowali a sa inne rozwiazania jak zmiana nazwy pomnika czy w jakis sposob przebudowa tego co juz jest. Najprostrzym rozwiazaniem jest zawsze rozwalic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobrze

  kokosz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W końcu te pomniki 60-letniej sowieckiej okupacji Polski znikają. Tyle lat trzeba było by kacapstwo w końcu usunąć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polak zawsze byl niewdzieczna swinia!

  akademik Gribojedow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  A co by bylo, gdyby was ci zolnierze w szarych szynelach nie wyzwolili? Ilu z nich oddalo zycie za kraj, ktory byl im obcy?
  Moze by niejeden z tych pyskaczy z IPN pyskowalby teraz takze - tylko...rozwiń całość

  A co by bylo, gdyby was ci zolnierze w szarych szynelach nie wyzwolili? Ilu z nich oddalo zycie za kraj, ktory byl im obcy?
  Moze by niejeden z tych pyskaczy z IPN pyskowalby teraz takze - tylko po niemiecku!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  litości

  razsierpemrazmlotem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Okupant bez znaczenia, której jest narodowości pozostanie zawsze okupantem i WROGIEM narodu, który został NAPADNIĘTY! Od początku wojny, czyli 1.09.1939 zginęły miliony Polaków walczących o swój...rozwiń całość

  Okupant bez znaczenia, której jest narodowości pozostanie zawsze okupantem i WROGIEM narodu, który został NAPADNIĘTY! Od początku wojny, czyli 1.09.1939 zginęły miliony Polaków walczących o swój kraj, o kraj za który krew przelewali dziadkowie, ojcowie, synowie od wieków. Jak można LUBIĆ, sprzyjać którejś stronie w tej sytuacji? Że nie gwałcili u nas? W Raciborzu gwałcili, grabili. Czy to ma znaczenie,że u nas nie gwałcili, ale już kilkadziesiąt kilometrów tak? Mówienie o jakimś wyzwoleniu,to cholerna propaganda. Miejsca pamięci poległych żołnierzy powinny pozostać i powinny być utrzymywane w porządku. Trzeba jednak odróżnić tragedię żołnierza od faktu kolejnego rozbioru Polski i utraty niepodległości. Dziś rocznica "nocnej zmiany" i mam nadzieję,że prace rozbiórkowe będą wkrótce kontynuowane. Obecnie ktoś stawia silny opór :) zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim