MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowickie obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wojewoda Marek Wójcik złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katynia na pl. Andrzeja

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W wyniku nieludzkiej działalności Józefa Stalina, Polska została pozbawiona intelektualnej elity kraju. Dzisiaj, 10 kwietnia mija 84. lata od bestialskiej zbrodni, do której doszło w lasach katyńskich na terenie dzisiejszej Rosji, podczas której zamordowano ponad 21 tys. polskich obywateli. W kolejną rocznicę, w stolicy województwa odbyła się msza święta w intencji ofiar oraz przemarsz pod Pomnik Pamięci Ofiar Katynia i oddanie salw honorowych poległym.

Rocznica Zbrodni Katyńskiej - obchody w Katowicach

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nieznanych do tej pory miejscach kaźni.

Zobacz ZDJĘCIA z obchodów w Katowicach

W kwietniu 2024 roku, 84 lata po mordzie na polskich obywatelach, mieszkańcy województwa śląskiego oddali hołd poległym biorąc udział w mszy świętej w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa, na którą zaprosili Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz parafia wojskowa pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na plac Andrzeja pod Pomnik Ofiar Katynia, tam odczytano Apel Pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów.

- Ci ludzie zostali zamordowani w wyniku politycznej decyzji, tylko dlatego, że w toku swoich życiowych wyborów wybrali służbę Polsce. Jesteśmy im winni pamięć i szacunek. Tam samo jesteśmy winni pamięć i szacunek szczególnie osobom, które pochodziły z województwa śląskiego. Warto tutaj wymienić grupę 1 200 policjantów, którzy oddali swoje życie w miejscach męczeństwa - mówił biorący udział w uroczystościach wojewoda śląski, Marek Wójcik.

Wojewoda nie zapomniał o niezwykle ważnej roli osób, które na przestrzeni lat były strażnikami pamięci historii i dbały, aby pamięć o poległych była wciąż żywa.

- Chciałbym podziękować wszystkim tym, dzięki którym pamięć o zbrodni katyńskiej przetrwała, którzy w trudnych czasach pamiętali o ofiarach zbrodni katyńskiej, pamiętali o tym wydarzeniu, zachowywali pamiątki, które z czasem stały się dowodem tej zbrodni, którzy już w wolnej Polsce doprowadzili do tego, że okoliczności zbrodni katyńskiej zostały wyjaśnione. Doprowadzili do odnalezienia mogił i upamiętnienia ofiar tych zbrodni - dodawał wojewoda.

Wydarzeniu towarzyszyła asysta honorowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Działania katowickiego IPN-u w ramach obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Na tym nie kończą się obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Katowicki IPN zorganizował wykłady i warsztaty edukacyjne, podczas których młodzież z województwa śląskiego będzie miała możliwość poznania historii, która wydarzyła się wiosną 1940 roku.

  • 11 kwietnia 2024 r. wykład Kingi Lis (OBEN IPN Katowice) o Zbrodni Katyńskiej dla uczniów w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Częstochowie.
  • 12 kwietnia 2024 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbędą się warsztaty edukacyjne pt. „Śledztwo katyńskie”. W programie m.in. wykład na temat Zbrodni Katyńskiej dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie. Prowadzenie: Ryszard Mozgol, Ewelina Małachowska (OBEN IPN Katowice).
  • 16 kwietnia 2024 r. w Muzeum w Tarnowskich Górach wykład Ryszarda Mozgola (OBEN IPN Katowice) dla młodzieży pt. „...ofiary były całkowicie zaskoczone śmiercią”. Modus operandi Zbrodni Katyńskiej a pamięć zbiorowa Polaków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera