Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN
Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN materiały prasowe/ Fot. M. Starowieyska/Muzeum POLIN
Dariusz Gajny z Bielska-Białej, 28-letni inżynier architekt krajobrazu, pomysłodawca i producent spektaklu „Dziady” wystawionego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, został nominowany do nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Zostanie przyznana po raz czwarty.

W tym roku spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu pod przewodnictwem Mariana Turskiego, szefa Rady Muzeum i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wyłoniła siedmiu działaczy. Wśród nich jest bielszczanin Dariusz Gajny, 28-letni inżynier architekt krajobrazu z Bielska-Białej, pasjonat swojej pracy i społecznik. Jest pomysłodawcą i producentem wystawianego w okresie poprzedzającym 1 listopada (w tym roku 29, 30 i 31 października) spektaklu „Dziady" na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, który stanowi główny element programu rewitalizacji tego cmentarza.

Jak podkreśliła kapituła, Dariusz Gajny stale współpracuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej przy organizacji wydarzeń kulturalnych, opiece nad cmentarzami oraz opracowywaniu planu budowy lapidarium. Efektywnie pozyskuje fundusze i granty przeznaczone na prace renowacyjne oraz organizację wydarzeń kulturalnych chroniących pamięć o Żydach Śląska Cieszyńskiego.

Dariusz Gajny to absolwent Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej. Jest autorem pierwszej w Polsce koncepcji pełnej rewitalizacji zabytkowych cmentarzy w ramach której, zaangażował się w projekt "Ogrody Pamięci" mający na celu ratowanie nieczynnego Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej. Dariusz Gajny to także laureat plebiscytu Dziennika Zachodniego Lider Roku 2014 w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.

Nagroda POLIN jest wręczana od 2015 roku. Jej laureatami zostają osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

- Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Konkurs składa się z dwóch etapów -w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Tegorocznych laureatów poznamy w trakcie gali, jaka odbędzie się w Muzeum POLIN 4 grudnia. Zwycięzca otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych.

Prócz Dariusza Gajnego nominowani zostali także dr Kamila Klauzińska, która corocznie organizuje dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli, Łukasz Parus, który od ponad 6 lat przywraca pamięć o Żydach wschodniej Wielkopolski, Dariusz Popiela, 33-letni sportowiec, kajakarz górski, który przywraca pamięć o Żydach, Magdalena Lewkowicz lokalna działaczka, która dba o pamięć o żydowskiej społeczności Warmii i Mazur, Katarzyna Winiarska, animatorka kultury, kilkanaście lat działa w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu, Tomasz Wiśniewski, który od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kóltóra

zrobić cyrk na cmentarzu i... gotowe.

Dodaj ogłoszenie