Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN!

  Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN!

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN

  Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN ©materiały prasowe/ Fot. M. Starowieyska/Muzeum POLIN

  Dariusz Gajny z Bielska-Białej, 28-letni inżynier architekt krajobrazu, pomysłodawca i producent spektaklu „Dziady” wystawionego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, został nominowany do nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
  Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN

  Dariusz Gajny z Bielska-Białej nominowany do nagrody POLIN ©materiały prasowe/ Fot. M. Starowieyska/Muzeum POLIN

  Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Zostanie przyznana po raz czwarty.

  W tym roku spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu pod przewodnictwem Mariana Turskiego, szefa Rady Muzeum i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wyłoniła siedmiu działaczy.
  Wśród nich jest bielszczanin Dariusz Gajny, 28-letni inżynier architekt krajobrazu z Bielska-Białej, pasjonat swojej pracy i społecznik. Jest pomysłodawcą i producentem wystawianego w okresie poprzedzającym 1 listopada (w tym roku 29, 30 i 31 października) spektaklu „Dziady" na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, który stanowi główny element programu rewitalizacji tego cmentarza.

  Jak podkreśliła kapituła, Dariusz Gajny stale współpracuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej przy organizacji wydarzeń kulturalnych, opiece nad cmentarzami oraz opracowywaniu planu budowy lapidarium. Efektywnie pozyskuje fundusze i granty przeznaczone na prace renowacyjne oraz organizację wydarzeń kulturalnych chroniących pamięć o Żydach Śląska Cieszyńskiego.

  Dariusz Gajny to absolwent Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej. Jest autorem pierwszej w Polsce koncepcji pełnej rewitalizacji zabytkowych cmentarzy w ramach której, zaangażował się w projekt "Ogrody Pamięci" mający na celu ratowanie nieczynnego Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej. Dariusz Gajny to także laureat plebiscytu Dziennika Zachodniego Lider Roku 2014 w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.

  Nagroda POLIN jest wręczana od 2015 roku. Jej laureatami zostają osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

  - Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

  Konkurs składa się z dwóch etapów -w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Tegorocznych laureatów poznamy w trakcie gali, jaka odbędzie się w Muzeum POLIN 4 grudnia. Zwycięzca otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych.

  Prócz Dariusza Gajnego nominowani zostali także dr Kamila Klauzińska, która corocznie organizuje dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli, Łukasz Parus, który od ponad 6 lat przywraca pamięć o Żydach wschodniej Wielkopolski, Dariusz Popiela, 33-letni sportowiec, kajakarz górski, który przywraca pamięć o Żydach, Magdalena Lewkowicz lokalna działaczka, która dba o pamięć o żydowskiej społeczności Warmii i Mazur, Katarzyna Winiarska, animatorka kultury, kilkanaście lat działa w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu, Tomasz Wiśniewski, który od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Metoda na nagrodę

  Kóltóra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  zrobić cyrk na cmentarzu i... gotowe.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA