Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata wyborcza liderów ZAPIS DEBATY Kto wygrał debatę?

TK
Debata ośmiu partii
Debata ośmiu partii Piotr Smolinski
Debata wyborcza liderów: We wtorek 20 października o godz. 20, odbyła się kolejna debata, przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Wzięło w niej udział 8 liderów komitetów wyborczych. Kto wygrał? SKOMENTUJCIE i zobaczcie zapis debaty.

Debata wyborcza liderów KTO WYGRAŁ?

Wtorkowa debata była ostatnią przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Wzięło w niej udział 8 liderów komitetów wyborczych zarejestrowanych na terenie całego kraju. Debata trwała 100 minut.

Reprezentanci komitetów wyborczych: Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość), Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg (Partia Razem), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Janusz Piechociński (Polskie Stronnictwo Ludowe), Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica), Paweł Kukiz (Kukiz 15) i Ryszard Petru (Nowoczesna Ryszarda Petru).

Debatę poprowadzili Diana Rudnik(TVP 1), Grzegorz Kajdanowicz(TVN) i Jarosław Gugała(Polsat). Debata była transmitowana w czterech kanałach telewizyjnych: TVN24, TVP1, TVP Info i Polsat News.

Debata liderów była podzielona na trzy części. Politycy pochylili się na sprawami społeczno-gospodarczymi, polityką zagraniczną i bezpieczeństwem oraz wizją i ustrojem kraju.

KTO WYGRAŁ DEBATĘ?
Zobacz, jak komentują internauci i dodaj swój komentarz
Tweety o debata

Na koniec spięcie pomiędzy dziennikarzami a Pawłem Kukizem, któremu nie podobały się niektóre pytania dziennikarzy.

Ryszard Piechociński: PSL to partia nowoczesna. Będziemy siłą rozsądku naszego doświadczenia.

Ryszard Petru: Zreformujemy system edukacji i polską służbę zdrowia, uprościmy podatki. Urządzimy Polskę lepiej za te same pieniądze.

Ewa Kopacz: Żeby Polacy zaczęli żyć jak na zachodzie, potrzebny jest jeszcze jeden krok. Wiemy jak to zrobić ale nie możemy zaprzepaścić tego, co już dokonaliśmy. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby Polska stała się państwem wyznaniowym.

Beata Szydło: Dobra zmiana może być przeprowadzona tylko przez partię, która będzie miała silny rząd. Ta dobra zmiana to 500 zł na każde dziecko, niższe podatki i większa stawka godzinowa.

Adrian Zandberg: Od 20 lat media mówią nam, że mamy głosować za mniejszym złem. To nie jest dobry wybór. Jeśli chcemy mieć w Polsce demokrację na serio, nie marnujcie głosów. Głosujcie na te partie, z którymi się zgadzacie.

Paweł Kukiz: Widzieliśmy dziś farsę. Nie mówimy o zmianach ustroju. Wybory to nasza ostatnia szansa, żeby partyjnym klanom wyrwać z łap Polskę.

Barbara Nowacka: Lewica to partia, która mówi o wolności o prawie do mieszkania i sprawnej gospodarce. Głosując na PO możecie być pewni, że 1/3 z nich przejdzie po wyborach do PiS-u

Janusz Korwin - Mikke: Jeśli proponuje, że da 500 zł, to znaczy, że skądś będzie musiał zabrać. Nie będziemy nic dawali ale też nie będziemy zabierali.

Imponująca na czas ale nie zawsze na temat. Koniec trzeciej części. Przed nami ostatnia część teraz kandydaci podsumują swoje wystąpienia. Każdy ma 45 sekund

Ewa Kopacz: PiS chce władzy dla władzy. Po przeczytaniu ich propozycji konstytucji, dziś ukrywanej, każdy by się zniechęcił do koalicji z PiS-em.

Janusz Korwin - Mikke: Koalicję zawrzemy nawet z kanibalami, jeśli będą skłonni przychylić się do naszych postulatów. Zgadzam się z Pawłem Kukizem, pytanie o koalicje jest nie na miejscu. Nie o tym powinniśmy rozmawiać.

Janusz Piechociński: Jesteśmy odpowiedzialni i otwarci na każdą współpracę.

Paweł Kukiz: Kolejne bezsensowne pytanie. Dziennikarze są dowodem na to, że bronią obecnego ustroju. Musimy rozmawiać o zmianie konstytucji z 1997 r.

Beata Szydło: Chcemy i walczymy o każdy głos, który da nam możliwość samodzielnych rządów, bo potrzebujemy silnej władzy i dobrej zmiany na którą czekają Polacy. A co do koalicji, nie wchodzimy w żadną.

Ryszard Petru: Nie widzę możliwości tworzenia koalicji z kimś kto proponuje złote góry. Zobaczymy po wyborach jaki będzie układ w parlamencie. Jestem przygotowany na wariant koalicyjny i opozycyjny.

Adrian Zandberg: Rozmawiajmy o umowach śmieciowych i o tym, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę, o tym, że mieszkalnictwo komunalne nie jest finansowane z budżetu centralnego. Roszady koalicyjne są nie na miejscu. Kroi się wielka koalicja anty PiS.

Barbara Nowacka: Dzisiaj rozmowy o koalicjach są za wczesne. O koalicjach - o ile w ogóle - możemy rozmawiać po wyborach. Patrząc jednak na programy, trudno nam będzie znaleźć przestrzeń koalicyjną z PiS-em i Januszem Korwinem - Mikke

Następne pytanie. Z kim jesteście w stanie współpracować w przyszłym parlamencie

Ewa Kopacz: NFZ to nie problem tylko pieniędzy i kolejek. Przez 8 lat uchwaliliśmy plan transplantacyjny. Mamy standard okołoporodowy, znieczulenie porodowe. Mamy pakiet onkologiczny. Musimy racjonalnie wydawać pieniądze i kontraktować pod potrzeby.

Janusz Korwin - Mikke: Bezczelność pani premier zapiera dech. Ryszard Petru robi sobie kpiny. Jedyna firma, która działa normalnie w służbie zdrowia to weterynaria. NFZ jest trzy razy droższy niż powinien.

Janusz Piechociński: Dziwię się, że proponujemy kolejne mieszanie. Nie zmiany instytucjonalne, tylko rozsądek. Trzeba kształcić kadrę medyczną.

Paweł Kukiz: To nie jest pytanie o ustrój państwa. Tracimy czas... Szpitale nie powinny być prywatne bo jesteśmy za biedni.

Beata Szydło: likwidacja NFZ, lekarze w każdej szkole, musimy zatrzymać lekarzy w Polsce oraz zapewnić darmowe leki dla najstarszych.

Ryszard Petru: NFZ jest niewydolny bo jest marnotrawny, bo nie ma konkurencji. System jest źle skonstruowany. Chcemy stworzyć kilka konkurujących systemów w ramach składki zdrowotnej.

Adrian Zandberg: Mamy w Polsce pseudosystem kontraktowania służby zdrowia. My chcemy uprościć system finansowania służby zdrowia, jesteśmy przeciwni prywatyzacji.

Beata Nowacka: Platforma obiecywała skrócenie kolejek, nieefektywnie zarządzała NFZ. Musimy składkę zdrowotna przysługiwać każdemu ze względu na jego obywatelstwo. Musimy zmienić system, przede wszystkim wzmocnić kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.

Następna sprawa to system ochrony zdrowia.

Ewa Kopacz: Jesteśmy za przyjaznym rozdziałem kościoła od państwa. Nie będziemy wtrącać się w religię ale kościół nie powinien wtrącać się w rządzenie państwem. Rodzice powinni decydować, czy ich dzieci chcą chodzić na lekcje religii.

Janusz Korwin - Mikke: Kościół walczy z głupotą lewicową. Mam tylko kilka zastrzeżeń do konkordatu.

Janusz Piechociński: Polska powinna być normalna czyli szanować wszelkie wyznania. Chrześcijaństwo nie przeszkadza w tworzeniu silnej gospodarki. Więcej wartości i szacunku dla drugiego człowieka.

Paweł Kukiz: Kolejne pytanie na zmarnowanie czasu. Jak na razie kwestie kościoła i państwa to sprawy drugorzędne. Są ważne kwestie: religia w szkołach powinna być zniesiona jeśli ludzie tak sobie zażyczą w referendum.

Beata Szydło: Polska jest państwem świecki. Obecne relacje są zdrowym consensusem. To wygodny, polityczny temat ale nie powinno się poruszać podczas kampanii wyborczej. Mamy inne problemy

Ryszard Petru: Państwo musi mieć sympatię dla kościoła ale powinno być niezależne światopoglądowo. Religie powinny być finansowane przez związki wyznaniowe.

Adrian Zandberg: Rozdział kościoła od państwa powinien być oczywisty. Ale trzeba te relacje rozdzielić w cywilizowany sposób. Kościoły powinny funkcjonować na zasadzie organizacji pożytku publicznego.

Barbara Nowacka: Polska powinna być krajem świeckim. Należy wyprowadzić religię ze szkół a 1,5 mld można wydać na inne cele. Kościół katolicki stać na prowadzenie lekcji religii na własną rękę.

Przed nami kolejna część debaty. Trzecia część będzie dotyczyła wizji i ustroju państwa. Każdy z kandydatów odpowie na trzy pytania. Pierwsze pytanie dotyczy relacji państwo - kościół. Jak te relacje mają wyglądać w przyszłości?

Ryszard Petru: W stosunku do Rosji musimy mieć wspólne stanowisko. Kwestia Ukrainy to dla nas fundament, bo to dla nas ogromny rynek zbytu. Musimy się starać, żeby była po "dobrej stronie".

Barbara Nowacka: Polityka mądra, rozsądna i zrównoważona. My jesteśmy w UE i musimy być solidarni będąc jednocześnie pomostem pomiędzy Unią a Ukrainą i Rosją.

Janusz Korwin - Mikke: Unia niczego nam nie załatwi bo Unia nie ma żadnego żołnierza.

Janusz Piechociński: Nie powinniśmy odwracać się od Rosji ale musimy rozmawiać z nim po partnersku w sensie gospodarczym.

Adrian Zandberg: To musi być wspólna europejska polityka wobec wschodu. Sami nie powinniśmy "machać szabelką" co de - facto jest zbijaniem kapitału politycznego wewnątrz kraju. Jest to niebezpieczne.

Paweł Kukiz: Nie powinniśmy wychodzić przez szereg, na tym cierpią Polacy. Na przykład rolnicy, którzy zmagają się z embargiem mięsa do Rosji.

Beata Szydło: Polityka wschodnia musi być mądra. Jednocześnie musimy być mocni w UE.

Ewa Kopacz: Byliśmy dobrymi ambasadorami spraw Ukrainy w UE. Polska razem z Grupą Wyszehradzką jest zdecydowana walczyć o niezależność Ukrainy.

Połowa debaty za nami. Politycy odpowiedzą na kolejne pytanie. Tym razem polityka wobec wschodu.

Ryszard Petru: NATO jest paktem obronnym, zatem nie powinniśmy wysyłać wojsk, żeby walczyć z Islamem, tylko, żeby się przed nim bronić. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo gospodarcze powinniśmy być bardziej aktywni w UE.

Barbara Nowacka: polityka międzynarodowa powinna być oparta na spokojnym dialogu. Powinniśmy się skupić na wymianie gospodarczej m.in. z Niemcami.

Janusz Korwin - Mikke: USA zdestabilizowały Irak i Syrię. NATO jest paktem obronnym a nie powinno nas wysyłać na misje zagraniczne.

Janusz Piechociński: Żaden Mig 21 nie wygra z biedą. Trzeba budować w sferze kultury porozumienie pomiędzy narodami. A nie zwiększać wydatki na wojsko.

Adrian Zandberg: Złym pomysłem jest wysyłanie polskie wojska na misje zagraniczne.

Paweł Kukiz: Polska istnieje tylko teoretycznie. Polska nie jest podmiotem tylko przedmiotem polityki międzynarodowej. Priorytetem jest odbudowanie państwowości i siły Polski.

Beata Szydło: Polska musi być bezpieczna. Musimy zrobić wszystko, żeby Polacy czuli się bezpiecznie. Solidarność musi być, ale powinna działać w dwie strony. Na poziomie UE zapadają decyzje gwałcące bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Ewa Kopacz: Jeśli dziś my się nie okażemy solidarni, to kiedy do nas przyjadą z Ukrainy, UE nie będzie solidarna wobec nas.

Następne pytanie: Do jakiego stopnia Polska chce się zaangażować w wojnę "naszego świata". Chodzi m.in. o konflikt na Ukrainie i zagrażający Islam

Ryszard Petru: To problem UE a nie tylko Polski. Ilu możemy ich przyjąć wie tylko premier. UE musi uszczelnić zewnętrzne granice oraz pomóc finansowo Turcję i Grecję.

Barbara Nowacka: Musimy być solidarni z uchodźcami. Powinniśmy przyjąć ich tyle na ile nas stać. To zadanie dla całego świata a nie tylko dla Polski.

Janusz Korwin - Mikke: Ci ludzie dawno temu odpłynęli z Turcji do Niemiec, bo tam są wyższe zasiłki. Merkel jak zobaczyła, że jest ich za dużo, stwierdziła, żebyśmy zamknęli ich w polskich obozach koncentracyjnych.

Janusz Piechociński: Pamiętajmy, że są nie tylko migracje z kierunku południowego. Wkrótce możemy mieć falę emigrację z Ukrainy. Proponujemy wykorzystanie polskiej żywności i farmaceutyków.

Adrian Zandberg: Trzeba zachować się przyzwoicie. Niektórzy czerpią dumę z tego, że nie chcą pomagać uchodźcom. To obrzydliwe.

Paweł Kukiz: To są imigranci zarobkowi. Rząd Platformy prowadzi politykę z ramienia Niemiec. Kraju na to nie stać.

Beata Szydło: Musimy skupić się na pomocy humanitarnej. Powinniśmy kierować pomoc finansową do krajów, które teraz zmagają się z falą uchodźców. Ale nadrzędną sprawą jest bezpieczeństwo Polaków.

Ewa Kopacz: Należy rozgranicza emigrantów i uchodźców. Nie narzucono nam stałej reguły rozdziału uchodźców. Będziemy prowadzić kompleksową politykę, pozostając jednocześnie solidarni z krajami Europy.

Godz. 20.33. Za chwilę część poświęcona polityce bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych. Pierwszy temat: uchodźcy. Ilu ich przyjąć?

Beata Szydło: W Polsce jest dość pieniędzy i trzeba je tylko dobrze wykorzystać. Tylko poprzez uszczelnienie VAT-u można zaoszczędzić 19 mln zł. To jest projekt, który przeprowadzimy, żeby przeprowadzić nasz program.

Adrian Zandberg: Jeżeli chcemy mieć państwo, które działa, to musimy ściągać wystarczająco dużo podatków. Mamy na razie nieszczelny system podatkowy. Musimy go uszczelnić.

Janusz Piechociński: Po pierwsze mamy jako jedni z nielicznych regułę zadłużania w stosunku do PKB. Cieszyć trzeba się z tego, co osiągnęliśmy w czasie kryzysu.

Ewa Kopacz: Nowoczesny patriotyzm to uczciwa praca i uczciwe płacenie podatków. Proponujemy progresywny podatek PIT, który pomoże najbiedniejszym.

Paweł Kukiz: Zakaz zadłużania państwa. Każde dziecko rodzi się z 80 tys. długiem. Należy uporządkować prawo podatkowe, żeby korporacje nie mogły wyprowadzać pieniędzy z kraju.

Ryszard Petru: W Polsce od zawsze mamy deficyt. Żeby go spłacić, musimy zwiększyć wzrost gospodarczych i przestać finansować w nierentowne górnictwo

Janusz Korwin - Mikke: Państwo nie powinno mieć możliwości zadłużania państwa. I trzeba zacząć ten dług spłacać. Jakim prawem możemy się zadłużać, żeby nasze dzieci i wnuki musiały to spłacać.

Barbara Nowacka: W ciągu ostatnich 8 lat przejedzono mnóstwo pieniędzy. Musimy zacząć dobrze gospodarować swoje pieniądze w tym dotacje unijne.

Kolejne pytanie: Polski dług publiczny to ok. 1 biliard zł. Kiedyś trzeba będzie go spłacić. Co zrobić, żeby Polska przestała się zadłużać?

Beata Szydło: Po pierwsze niższe podatki dla małych przedsiębiorstw. Tzw. renta inwestycyjna dla przedsiębiorców wprowadzających nowe technologie. Zwolnić polskie górnictwo z danin które musi płacić

Adrian Zandberg: Jeśli chcemy mieć porządne państwo, to musimy mieć porządny system podatkowy. Mamy potężny problem to omijanie podatku CIT. Duże korporacje go omijają. Nie mamy klauzuli obejścia prawa podatkowego.

Janusz Piechociński: Uprościć system podatkowy, czyli to co już robimy: wszystkie różnice w interpretacji na korzyść podatnika.

Ewa Kopacz: Prosty, powszechny i sprawiedliwy podatek PiT. Największym obciążeniem są składki na ZUS i NFZ.

Paweł Kukiz: Wszelkie dyskusje partii o podatkach to próżnia. Nikt z nich nie chce tego zmieniać. Trzeba zlikwidować z podatku od pracy. 70 proc. naszych pieniędzy jest zabierane przez władze.

Ryszard Petru: Podatki powinny być prostsze. Nikt nie powinien kombinować. Proponujemy uproszczone podatki 3 x 16.

Janusz Korwin - Mikke: Człowiek, który pracuje płaci "grzywnę". Musimy zlikwidować podatek dochodowy i podatek od transakcji handlowych.

Barbara Nowacka: Chcemy podnieść kwotę wolną od podatku. Chcemy podnieść podatki dla osób najwięcej zarabiających. Musimy też pamiętać o małych przedsiębiorcach.

Kolejne pytanie dot. stawek podatków CIT i PIT

Beata Szydło: To obywatele powinni decydować jak długo chcą pracować. Ale nasza propozycja jest jasna: 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, oraz możliwość dobrowolnej dłuższej pracy.

Adrian Zandberg: Musimy załatać dziury w budżecie ZUS. Dopiero potem będziemy mogli rozmawiać o wieku emerytalnym

Janusz Piechociński: Proponujemy aby po 40 latach pracy, można było odejść na dowolną emeryturę. Pozostawimy wybór dla osób, które będą chciały pracować dłużej i mieć większą emeryturę.

Ewa Kopacz: Chcemy podwyższyć płace Polaków co pociągnie za sobą podwyższenie emerytur. Jedyną tego gwarancją może być silna i bezpieczna gospodarka. Powinniśmy dobrze wykorzystać to, że Polska ma 6. gospodarkę w Europie.

Paweł Kukiz: Nie jestem wróżką, nie wiemy ile pieniędzy jest w ZUS-ie. Trzeba zapytać obywateli i rozpisać referendum na temat wieku emerytalnego. Na dziś nikt nie może być pewny swojej emerytury.

Ryszard Petru: Proponujemy jako jedyni: ograniczenie przywilejów emerytalnych. Górnicy i rolnicy od 2016 r. będą płacili takie same składki. Nie ruszamy praw nabytych

Janusz Korwin - Mikke: Postaramy się, żeby przywrócić wiek emerytalny do 65. Jeśli będzie rządził POPiS to ZUS zbankrutuje.

Jako pierwsza odpowiada Barbara Nowacka: Wiek emerytalny powinien być zależny od stażu pracy oraz podwyższenie emerytur o 200 zł - dla tych najuboższych.

Pierwsza część: Sprawy społeczno - gospodarcze. Część debaty prowadzi Diana Rudnik. Pierwsze pytanie: Co proponujecie by obecny i przyszły emeryt był spokojny o swoją przyszłość.

AKTUALIZACJA 20.00
Debata liderów. Zaczynamy! Prowadzący przedstawiają osoby biorące udział w dzisiejszej debacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!