Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Demonstrator Technologii w Mysłowicach od środka. Blok ma już wyposażone kuchnie oraz łazienki

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
28 lipca o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Mysłowice odbyło się spotkanie z wykonawcami Demonstratora Technologii. Budynek jest już na ukończeniu a odbiór pełnego obiektu planowany jest na październik. Demonstrator posiada już kuchnie oraz łazienki.

W Mysłowicach powstaje Demonstrator Technologii. Już na początku lipca postawione zostały pierwsze trzy moduły. Koniec miesiąca przynosi ogromne zmiany na budowie.

Spotkanie w sprawie Demonstratora Technologii

28 lipca o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Mysłowice odbyło się spotkanie z wykonawcami projektu. Omawiano na nim szczegóły powstawania budynku komunalnego.

- To pokazuje, że jesteśmy miastem, które może z nowymi technologiami wejść w XXII wiek, ponieważ są to budynki pasywne, które spowodują ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale przy okazji powodują, że można pozyskiwać odnawialną energię dla naszych mieszkańców. Przy okazji miasto się rozwija, idzie z trendem technologicznym i zmienia swoje otoczenie, ponieważ powstanie tu plac zabaw, nowoczesne parkingi, fotowoltaika czy pompy ciepła. Cały ten teren zacznie zmieniać charakter dzielnicy — mówił Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice.

Czym jest Demonstrator Technologii

Ten najnowocześniejszy w Polsce budynek komunalny będzie liczył 4 kondygnacje i 29 mieszkań w metrażu od 45 m² do ponad 65 m². Wokół budynku powstanie strefa parkingowa wraz ze stanowiskami dla rowerów oraz plac zabaw. Następnie dzięki ogrodom deszczowym i nasadzeniom rekompensacyjnym teren będzie zagospodarowany pod kątem zieleni.

Projekt jest efektem pracy zespołu inżynierów, technologów, architektów oraz naukowców, skupionych wokół konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M, na którego czele stoi spółka produkcyjna DMD modular ze Skawiny. Grupa działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego z funduszy unijnych.

- Powstający budynek wpłynie na historię budownictwa modułowego. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, miastem Mysłowice, naukowcami z Politechniki Krakowskiej tworzymy przyszłość budownictwa modułowego w Polsce, w Europie, na świecie — podsumowała Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes firmy DMD Modular.

Jak prezentują się prace?

Obecnie trwa kończenie układu modułów budynku. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pracę nad dachem obiektu, a następnie nad jego elewacją. W międzyczasie będą trwały prace instalacyjne. Na koniec planowane jest zagospodarowanie terenu, czyli prace związane z parkingiem, utwardzeniem terenu i oświetleniem.

- To jak szybko ten budynek nam na tej działce powstał, to jest niesamowite. 5 lipca przyjechały pierwsze moduły, a gdyby nie dwa dni przerwy spowodowane intensywną ulewą, to mielibyśmy już tak naprawdę cały montaż modułów zakończony — mówiła Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Bez wątpienia prędkość wykonania robi wrażenie. Jak prezentuje się budynek od środka?

Pierwszy taki budynek od lat w Mysłowicach

Jest to pierwszy budynek komunalny, jaki powstaje od lat w Mysłowicach. Prace mają zakończyć się jeszcze w bieżącym roku. Wszystkie mieszkania wejdą w skład mieszkaniowego zasobu miasta, co oznacza, że mogą być przydzielone tylko i wyłącznie osobom, które są uprawnione do zawarcia umowy najmu lokalu z miejskiego zasobu mieszkaniowego, który tworzony jest w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Odbiór całego budynku planowany jest na październik bieżącego roku, a miasto zapowiadało już, że pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzać na przełomie listopada-grudnia.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera