MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zawaliła się budowana wiata w zagrodzie żubrów w Raciborzu? Wyjaśnienia prowadzi nadzór budowlany ZDJĘCIA

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wyjaśnienia prowadzi nadzór budowlany
Wyjaśnienia prowadzi nadzór budowlany Facebook.com, Dominik Konieczny, CEL Racibórz
Trwa wyjaśnianie przyczyn zawalenia się drewnianej wiaty, która powstawała na terenie zagrody żubrów w Raciborzu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Raciborzu. - Sprawa jest rozwojowa, w toku. Ustalenia będą adekwatne do kolejnych etapów na jakich będzie sprawa procedowana - słyszymy w PINB.

Dlaczego doszło do zawalenia się wiaty w zagrodzie żubrów w Raciborzu?

Wracamy do sprawy zawalenia się drewnianej wiaty, która powstawała na terenie zagrody żubrów w Raciborzu. Do zdarzenia doszło w sobotę 23 marca, podczas wichury, która przechodziła nad województwem śląskim. Na szczęście teren był ogrodzony, zaś odwiedzający schronili się przed deszczem w innym budynku. Gdyby było inaczej, mogłoby dojść do tragedii.

O sprawie, właściwe organy poinformowało Nadleśnictwo Rybnik. Jak słyszymy, następstwem tego, zgodnie z art. 74 ustawy Prawo Budowlane, jest wszczęcie postępowania wyjaśniającego, które prowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Raciborzu.

- Nadleśnictwo Rybnik na ten moment nie udostępnia informacji na temat zaawansowania postępowania wyjaśniającego. Na polecenie PINB, zostały wstrzymane roboty budowlane oraz ruch turystyczny w zagrodzie - przekazała nam Paulina Sobczuk, Instruktor techniczny ds. turystyki, edukacji i mediów Nadleśnictwa Rybnik.

Sprawę wyjaśnia więc Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Raciborzu. Jak słyszymy, musi ona - jak każda tego typu sprawa - podlegać procedurze ustawy Prawo Budowlane, która reguluje właściwy sposób postępowania w takich przypadkach.

- Obecnie PINB w Raciborzu rozpoczął czynności w tej sprawie, sprawa jest rozwojowa, w toku. Ustalenia będą adekwatne do kolejnych etapów na jakich będzie sprawa procedowana - poinformował nas Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Raciborzu.

Prowadzone postępowanie może mieć wpływ na terminowe oddanie do użytku budynku Centrum Edukacji Leśnej, które początkowo zaplanowano na wiosnę tego roku.

Runęła budowana wiata w zagrodzie żubrów w Raciborzu

Do zdarzenia doszło w trakcie wichury, która przechodziła nad regionem. Zniszczeniu uległa wiata, która powstawała na terenie zagrody żubrów w Raciborzu. Budowę obiektu rozpoczęto w zeszłym roku. Zagroda żubrów w Raciborzu została zamknięta do odwołania. Jak poinformowało Centrum Edukacji Leśnej, podyktowane było to prowadzeniem czynności wyjaśniających przez odpowiednie służby.

Zagrodę o powierzchni ponad 10 hektarów otwarto w październiku ubiegłego roku. Zamieszkały w niej cztery żubry - Podskok, Pontycja, Potulanka 2 i Pośmiewna. Podczas otwarcia zagrody podkreślano, że jest to wielki dzień, bo żubry powracają do miejsca, gdzie według legend znajdowały się przed wiekami. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 9 mln zł. Powstała specjalna infrastruktura dla żubrów, ale i ścieżka spacerowa wokół zagrody.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera