Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Otwarte Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Dziś ostatni dzień

Katarzyna Domagała-Szymonek
Dni otwarte UE
Dni otwarte UE Lucyna Nenow
Wykłady, lekcje pokazowe, spotkania z absolwentami. To część programu, jaki Uniwersytet Ekonomiczny przygotował z okazji Dni Otwartych.

Dzisiaj drugi – ostatni – dzień Dni Otwartych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Między godz. 9 a 13 w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (ul. Bogucicka 5 w Katowicach) było można bliżej poznać uczelnię, która w tym roku obchodzi 80. urodziny. Czekały miniwykłady, lekcje pokazowe, foto-budka, zwiedzanie kampusu czy spotkanie z absolwentami UE, którzy przylecieli wprost z Tajwanu.

Wielki bal na 80-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Bal na 80-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach [ZDJ...

Rozmowa z prof. Robertem To-mankiem, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Rok temu na pierwszy rok studiów (I i II stopnia) przyjęliście 4500 młodych ludzi. Ile miejsc szykujecie na październik?
Planujemy przyjąć mniej studentów studiów stacjonarnych oraz podobną do obecnej liczbę osób na studia niestacjonarne.
Rozumiem, że mniej miejsc to efekt wprowadzenia zmian w finansowaniu uczelni?

Największy wpływ na decyzję o liczbie miejsc mają trendy demograficzne. Drugą kwestią rzeczywiście jest kierunek zmian wyznaczony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Maturzystom w tym roku będzie trudniej dostać się na studia?
Będzie trudniej, ale lepszy kandydat to lepszy student i w konsekwencji absolwent. To też wyższa wartość dyplomu. Chcemy jednocześnie zwiększyć komfort studiowania, tworzyć mniejsze grupy. Zapewni to też lepszą obsługę procesu edukacyjnego i dużo lepszą pracę ze studentami.

Mocno stawiacie na nauczanie praktyczne...
Jest to dla nas bardzo ważne. Staramy się, aby na uczelni wykładali praktycy lub aby nasi pracownicy mieli jak największy kontakt z praktyką, np. poprzez wykonywanie ekspertyz. W naukach ekonomicznych bardzo wiele teorii rodziło się w kontakcie z praktyką. Młodzi lubią zajęcia z praktykami, bo mają dzięki temu realny kontakt z gospodarczą rzeczywistością.

Ulepszacie ofertę płatnych studiów niestacjonarnych. Przez reformę?
Nie. Mamy mnóstwo studentów (ponad 60 procent), którzy już w czasie nauki mają pracę, lub absolwentów, którzy od razu po studiach I stopnia znaleźli zatrudnienie, ale chcą się dalej rozwijać. Dla wielu z nich pogodzenie nauki z pracą zawodową sprawia problemy. Sami zgłaszają nam chęć studiowania w weekendy.

To jest wyjście naprzeciw modnemu ostatnio zagadnieniu studiów dualnych?
Studia niestacjonarne to nie to samo co dualne. Ale jest to ścieżka idąca w tę samą stronę. Jesteśmy uczelnią, która kształci w zakresie wiedzy stosowanej, dlatego musimy łączyć naukę z praktyką.

W najbliższym roku akademickim wprowadzacie dwie nowe specjalności w języku angielskim. Widzicie w tym swoją szansę?
Jest to trend wspierany przez ministerstwo, który nazywa się internacjonalizacją uczelni. Dzięki takim kierunkom możemy otwierać drzwi dla cudzoziemców, co jest powszechną praktyką na uczelniach światowych. Dodatkowo coraz więcej Polaków chce się kształcić w języku angielskim. To daje im dostęp do specjalistycznego słownictwa. Otwiera im drzwi na całym świecie. Zresztą potwierdzają to wyniki zeszłorocznej rekrutacji. Zainteresowanie niektórymi kierunkami wykładanymi w języku angielskim wzrosło aż o 40 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego.

Z jaką wiedzą i umiejętnościami studenci powinni opuszczać uniwersyteckie mury?
Pracodawcy, z którymi o tym rozmawiałem, zwracają uwagę na podstawowe, bazowe wykształcenie. Ważne są przy tym umiejętności informatyczne, znajomość języków obcych, ale też tzw. kompetencje miękkie, między innymi umiejętność pracy w grupie. I my w te umiejętności uposażamy naszych studentów. Pracodawcom łatwiej jest ukształtować pracowników z taką bazą, dopasować ich do swoich struktur.

ZOBACZ TAKŻE: Bal na 80-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera