„Dom, dzielnica, miasto”, czyli o przyszłości Poznania

Materiał informacyjny PZFD
W ciągu ostatnich lat można odnotować dynamiczny rozwój Poznania, zarówno w znaczeniu gospodarczo – społecznym, jak i infrastrukturalnym. I jak widać, miasto dalej się rozwija, choć pewnie wielu zastanawia kierunek tego rozwoju. Ciekawość wkrótce zostanie zaspokojona dzięki konferencji „Dom, dzielnica, miasto”, która już 26 października odbędzie się w Poznaniu.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli różnych środowisk po to, aby wspólnie porozmawiać o planowaniu miasta, odpowiedzialności za jego rozwój i wielosektorowej współpracy. Pytamy przedstawicielkę Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich -jednego z organizatorów wydarzenia, o szczegóły tej ważnej dla Poznania inicjatywy.

Dom, czyli taka mała ojczyzna. Podczas organizowanej konferencji będzie mowa o szczęśliwych miasta, ale i szczęśliwych mieszkaniach. Zastanówmy się co definiuje szczęście w przypadku mieszkańców – kim jest szczęśliwy mieszkaniec?

Joanna Janowicz: Dom to rzeczywiście taka mała ojczyzna, azyl, miejsce, do którego lubimy wracać i które daje – a na pewno powinno, poczucie bezpieczeństwa. Branża, którą mam przyjemność reprezentować od lat spełnia marzenia Polaków, a na liście tych marzeń jest w większości przypadków posiadanie własnego mieszkania. Zatem szczęśliwy mieszkaniec to osoba, która nie tylko ma ten swój bezpieczny azyl, ale która ma go też na własność. Dla wielu osób mieszkanie na własność, nawet jeśli obciążone kredytem i wieloma wyrzeczeniami, to bezpieczeństwo w wielu wymiarach, bo również w kontekście lokaty kapitału czy zabezpieczenia potomstwa.

Dzielnica, czyli mała społeczność, jedna ze składowych miastach. Kto i w jakim zakresie powinien tworzyć i rozwijać dzielnice? Jaka w tym rola lokalnej społeczności?

Joanna Janowicz: Chciałoby się powiedzieć, że każdy, kto w danej dzielnicy mieszka lub planuje zamieszkać. My jako branża budujemy te dzielnice, ale idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby wiele różnych stron, tj. deweloperzy, społeczność lokalna, architekci i samorząd usiadły do jednego stołu i wspólnie omówiły przyszłość miasta, w rozłożeniu na poszczególne elementy jak wizja konkretnych dzielnic. Nam jako branży bardzo na dialogu zależy i jesteśmy otwarci na każdego, kto chce merytorycznie rozmawiać i mieć wkład w rozwój dzielnicy czy miasta. Mamy świadomość, że nasze inwestycje mają wpływ na przestrzeń, która otacza naszych sąsiadów i zawsze robimy, co w naszej mocy, aby jak najlepiej na potrzeby lokalnej społeczności odpowiadać.

Miasto, czyli mieszanka wielu potrzeb i często skrajnych wizji. Kto powinien rozwijać miasta i jaka w tym – poza oczywistą, rola deweloperów?

Joanna Janowicz: Znowu należałoby odpowiedzieć, że każdy, kto rozumie potrzebę rozwoju miasta i chce być współtwórcą tego rozwoju. My jako branża oczywiście budujemy, ale też chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia polityki mieszkaniowej, ponieważ potrzeby mieszkaniowe to jedno, a możliwości branży to drugie, dlatego też od wielu miesięcy apelujemy o zniesienie pewnych barier, które uwolnią potencjał branży budowalnej i dzięki temu pozwolą odpowiadać na zwiększony popyt. Dialog jest tu potrzebny do tego, aby zderzać wizje z rzeczywistością i wspólnie budować długofalową strategię rozwoju. W ciągu ostatnich 10 lat wybudowaliśmy ponad milion mieszkań, co daje nam jako branży poważne podstawy do tego, aby wspierać samorządy w realizacji polityki mieszkaniowej. Zresztą w ogóle podstawą realizacji polityki mieszkaniowej jest i powinien być dialog między samorządem, architektami, urbanistami, społeczeństwem oraz inwestorami i tylko w takiej konfiguracji można tworzyć odpowiedzialne wizje rozwoju miast. Jako branża czujemy się odpowiedzialni za zapewnienie mieszkań Polakom, dlatego też chcemy rozmawiać i zwiększać naszą rolę po to, aby szybciej i skuteczniej odpowiadać na społeczne oczekiwania.

„Dom, dzielnica, miasto” już 26 października. Czego mogą spodziewać się uczestnicy wydarzenia i co z tego wyniknie dla Poznania?

Joanna Janowicz: Wspomniana konferencja to ważne wydarzenie, nowe spojrzenie na politykę mieszkaniową i potrzeby mieszkańców. W ciągu ostatnich lat widać jak intensywnie nasze miasto się rozwija, jak się zmienia. Nasza konferencja jest okazją do tego, aby porozmawiać o wyzwaniach w zakresie dobrego planowania miasta i wymienić się doświadczeniami. I Poznań z uwagi na dynamiczny rozwój potrzebuje dyskusji o wizji i kierunkach rozwoju, dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i organizujemy konferencję, która ma szansę także w przyszłości stać się cyklicznym forum wymiany myśli, doświadczeń i pomysłów na współpracę i rozwój miasta. Wierzę, że konferencja pozwoli wyciągnąć ważne wnioski i wskazówki, które następnie przełożą się na sprawne zarządzanie procesem rozwoju Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!