Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom kultury na w Rakowie już nie młodzieżowy, ale miejski

Bartłomiej Romanek
arc
Młodzieżowy Dom Kultury na Rakowie od września przestanie istnieć. Częstochowscy radni już podjęli uchwałę o zamiarze jego likwidacji. Jego miejsce zajmie Miejski Dom Kultury, a to oznacza same zmiany w działaniu tej placówki. Bez zmian zostanie jedynie skrót nazwy domu kultury.

Istniejący od ponad 60 lat MDK był placówką oświatową. Dlatego instruktorzy pracowali tu zgodnie z Kartą nauczyciela 18 godzin tygodniowo, zajęcia były przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci i młodzieży, a w wakacje MDK był całkowicie zamknięty. Urząd Miasta postanowił to zmienić. Młodzieżowy Dom Kultury zostanie zgodnie z przepisami o oświacie, zlikwidowany.

W jego miejsce powstanie Miejski Dom Kultury. Jego oferta ma być przeznaczona dla wszystkich mieszkańców miasta, a zwłaszcza dla seniorów. Sale w MDK będą mogły wynajmować m.in. uniwersytety trzeciego wieku, czego wcześniej nie mogły uczynić.

Decyzja radnych, choć nie jest jeszcze formalnie likwidacją, już wywołała w Częstochowie swego rodzaju wojnę pokoleniową. Seniorzy oczywiście chcą zmiany, bo wtedy będą mogli korzystać z domu kultury. Młodzież i rodzice obawiają się, że po zmianach część zajęć zostanie całkowicie zlikwidowana lub będzie trzeba za nie płacić.

- To nieprawda - oburza się Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. - Jednym z warunków przekształcenia placówki jest zachowanie istniejących zajęć, a dzieci będą miały zapewniony bezpłatny udział we wszystkich zajęciach.

Zmiany oczywiście nie podobają się pracownikom MDK, którzy stracą przywileje wynikające z Karty nauczyciela. Będzie ich obowiązywało 40 godzin pracy tygodniowo.

- Wielu instruktorów nie ma u nas etatów, a myślę, że pozostali zrozumieją te zmiany - mówi Paweł Musiał, p.o. dyrektora MDK. - Jako osoba zarządzająca placówką, uważam, że nie wykorzystuje ona swojego potencjału. Niewykorzystane jest studio nagrań oraz sala koncertowa. W tej ostatniej po remoncie mogły grać największe gwiazdy, a nikogo nie zaproszono. Dzieci i młodzież nie stracą na zmianach, a wszyscy mogą tylko na tym zyskać.

Ze względu na status prawny Młodzieżowego Domu Kultury przestanie on istnieć wraz z zakończeniem tego roku szkolnego, czyli wraz z końcem sierpnia. W tym czasie będą trwały przygotowania do utworzenia Miejskiego Domu Kultury.
- Pracownicy mają gwarancję dalszego zatrudnienia. Przygotujemy nowy statut tak, aby oferta domu kultury była jak najbogatsza - mówi Aleksander Wierny. - Najważniejszą zmianą będzie to, że MDK będzie mógł sam organizować imprezy, co wcześniej było niemożliwe.

Dla seniorów

Częstochowa ma coraz więcej propozycji dla seniorów. Prężnie działają uniwersytety trzeciego wieku. Miasto zbudowało trzy siłownie pod chmurką, tzw. place zabaw dla seniora. Mogą oni również korzystać z programu "Kawiarenka dla seniora", dzięki któremu kupują w kilku lokalach kawę za symboliczną złotówkę. Stowarzyszenie Częstochowa 2020 przygotowało projekt, podczas którego seniorzy będą się uczyli języka hiszpańskiego i tańców latynoamerykańskich.


*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
*STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
*Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!