Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczne akcje strażaków na Śląsku: katastrofy kolejowe, budowlane, pożary, powodzie GALERIA

KL
26 czerwca 1971 roku w Czechowicach–Dziedzicach wybuchł największy pożar w historii polskiego przemysłu chemicznego. W pożarze zginęło 37 osób, a 105 zostało rannych w tym wielu strażaków. Akcja gaśnicza trwała trzy dni. W działaniach brało udział 1484 zawodowych strażaków i 1030 druhów, a także wojsko i milicja. Do pomocy polskim strażakom przybyli strażacy z Czechosłowacji.Najpierw ropa zabulgotała w płonącym zbiorniku, głośno i złowrogo. To był sygnał do ucieczki, ale nie wszyscy ratownicy go usłyszeli. A nawet ci, co słyszeli, nie byli już w stanie się uratować. Rozległ się świst przypominający artyleryjski pocisk, i niebo rozświetliła żółto-pomarańczowa jasność, oślepiająca aż do bólu.Po wybuchu zbiornika, w którym zmagazynowano 8 850 ton ropy, ściana ognia w ułamkach sekundy połykała ludzi. Inni płonęli jak pochodnie, biegnąc przed siebie, byle dalej od tego piekła. Płonący zbiornik gwałtownie wyrzucił gejzer palącej się ropy w różnych kierunkach, na odległość od 100 do 250 metrów. Opadając na ziemię, świecąca ropa zapalała ludzi, auta.To jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego pożarnictwa po drugiej wojnie światowej, wielka katastrofa przemysłowa, której rozmiar długo skrywały władze. Na skutek pożaru i eksplozji zginęło 37 osób, a ponad 100 zostało rannych, w tym wielu ciężko poparzonych.
26 czerwca 1971 roku w Czechowicach–Dziedzicach wybuchł największy pożar w historii polskiego przemysłu chemicznego. W pożarze zginęło 37 osób, a 105 zostało rannych w tym wielu strażaków. Akcja gaśnicza trwała trzy dni. W działaniach brało udział 1484 zawodowych strażaków i 1030 druhów, a także wojsko i milicja. Do pomocy polskim strażakom przybyli strażacy z Czechosłowacji.Najpierw ropa zabulgotała w płonącym zbiorniku, głośno i złowrogo. To był sygnał do ucieczki, ale nie wszyscy ratownicy go usłyszeli. A nawet ci, co słyszeli, nie byli już w stanie się uratować. Rozległ się świst przypominający artyleryjski pocisk, i niebo rozświetliła żółto-pomarańczowa jasność, oślepiająca aż do bólu.Po wybuchu zbiornika, w którym zmagazynowano 8 850 ton ropy, ściana ognia w ułamkach sekundy połykała ludzi. Inni płonęli jak pochodnie, biegnąc przed siebie, byle dalej od tego piekła. Płonący zbiornik gwałtownie wyrzucił gejzer palącej się ropy w różnych kierunkach, na odległość od 100 do 250 metrów. Opadając na ziemię, świecąca ropa zapalała ludzi, auta.To jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego pożarnictwa po drugiej wojnie światowej, wielka katastrofa przemysłowa, której rozmiar długo skrywały władze. Na skutek pożaru i eksplozji zginęło 37 osób, a ponad 100 zostało rannych, w tym wielu ciężko poparzonych. dzeinnik zachodni
Dziś strażacy obchodzą swoje wielkie święto. Chcąc upamiętnić ich odwagę i poświęcenie, przypominamy największe katastrofy w województwie śląskim, w jakich brali udział śląscy strażacy. Przed Wami galeria z opisami największych pożarów, powodzi, katastrof kolejowych i budowlanych, jakie kiedykolwiek miały miejsce na Śląsku. Sprawdźcie!

Dziś, 4 maja, obchodzimy Dzień Strażaka! Święto obchodzone jest w dniu upamiętniającym męczeńską śmierć świętego Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem. W związku z tym, wszystkim strażakom służącym w Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej życzymy mnóstwo szczęścia, sukcesów zawodowych i prywatnych oraz, przede wszystkim, tyle samo wyjazdów, co powrotów!

Przy okazji przypominamy najsłynniejsze akcje ratownicze w naszym regionie. Zobaczcie!

Katowice: Pożar hurtownii zabawek przy ulicy Żelwnej 43 w Katowicach ZOBACZ WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!