Droga krzyżowa na Górze św. Anny. To tutaj bije serce śląskiego katolicyzmu. Zobaczcie zdjęcia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Droga krzyżowa na Górze św. Anny. To tutaj bije serce śląskiego katolicyzmu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Droga krzyżowa na Górze św. Anny. To tutaj bije serce śląskiego katolicyzmu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Udostępnij:
Wielki Piątek na Górze św. Anny (woj. opolskie) to dzień skupienia i modlitwy pielgrzymów z całego Górnego Śląska. Zwykle uczestniczy w niej nawet kilka tysięcy osób, jednak w tym roku pielgrzymów było o wiele mniej.

Co roku w okresie wielkanocnym na Górę św. Anny przybywa tysiące pielgrzymów, by modlić się i uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej. Niestety, z powodu epidemicznych obostrzeń, w tym roku w uroczystości były skromniejsze.

Droga krzyżowa tradycyjnie rozpoczęła się o godzinie 9 przy Kaplicy Piłata na Górze Świętej Anny. Blisko trzysta osób wyruszyło dróżkami tutejszej kalwarii modląc się i śpiewając pieśni kalwaryjskie. Każdy przyszedł tu z konkretną intencją, by razem z innymi przeżyć Wielki Piątek - w Kościele katolickim dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Koniec drogi krzyżowej miał miejsce przy Kościele św. Krzyża.

Kalwaria na Górze Świętej Anny

Kalwaria na Górze Świętej Anny to zespół 26 wolno stojących kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicy św. Józefa. Znajduje się ona w miejscowości Góra Świętej Anny w województwie opolskim i jest pod zarządem miejscowego klasztoru franciszkanów należącego do Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu.

Nie przeocz

Kalwaria została ufundowana w 1700 przez Jerzego Adama Gaszyna (de Gaschin). Budowę rozpoczęto 27 maja 1700 według projektu Domenico Signo. Architekt wzorował się na układzie istniejącej już Kalwarii Zebrzydowskiej. Pierwszy etap budowy zakończono 24 lipca 1709. Powstały wówczas 33 kaplice[5]. Pierwsze nabożeństwo kalwaryjskie odprawiono 14 września 1764[4]. W 1764 r. Klemens XIII udzielił odpust pielgrzymom do świętojańskiej kalwarii.

19 sierpnia 1784 sanktuarium odwiedził król pruski Fryderyk Wilhelm II. W 1810 król pruski wydał dekret sekularyzacyjny, na podstawie którego majątek klasztoru przejęły władze świeckie. W 1832 dobra klasztorne wraz z kalwarią przekazane zostały biskupom wrocławskim. Franciszkanie powrócili do konwentu 13 sierpnia 1859. W 1866 poświęcono Kaplicę III Upadku Pana Jezusa. Franciszkanie musieli drugi raz opuścić klasztor w dobie Kulturkampfu za rządów Ottona von Bismarcka w lipcu 1875. Gdy nastawienie władz berlińskich do Kościoła katolickiego zelżało, franciszkanie znowu pojawili się na Górze Świętej Anny w 1887. W 1889 wybudowano tzw. Plac Rajski, w latach 1912–1914 Grotę Lourdzką.

W 1929 rozpoczęto budowę domu pielgrzyma, w 1938 przejętego przez władze Trzeciej Rzeszy. W czasie II wojny światowej zakonnicy ponownie musieli opuścić klasztor i kalwarię. Powrócili po przejściu linii frontu w 1945. W 1980 kościołowi św. Anny z 1490 nadano tytuł bazyliki mniejszej. W czerwcu 1983 kalwarię odwiedził papież Jan Paweł II. Wraz z pątnikami odprawione wówczas zostały nieszpory. (źródło: Wikipedia)

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie