Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drogowa ofensywa w Czeladzi. Ul. Mysłowicka z nową nawierzchnią, czas na ul. Nowopogońską. W planach kolejne remonty

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi trwa drugi etap przebudowy ulicy DehnelówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi trwa drugi etap przebudowy ulicy DehnelówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
W Czeladzi czas intensywnych robót drogowych. Trwa remont kilku miejskich i powiatowych ulic, a do tego przygotowywany jest już grunt pod kolejne tego typu inwestycje. To dobre wiadomości dla kierowców, choć wcześniej trzeba będzie wykazać się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości, kiedy natrafi się na zwężenia, objazdy

Inwestycje drogowe w Czeladzi: ekspresowy remont Mysłowickiej

W ostatnich dniach w ekspresowym tempie przebiegała realizowana przez Powiat Będziński wymiana nawierzchni asfaltowej na ulicy Mysłowickiej. Stara warstwa została zerwana na długości prawie kilometra, ale bez zwłoki drogowcy od razu położyli nową.

- Nakładka asfaltowa na Mysłowickiej została błyskawicznie wymieniona i od dzisiaj droga jest jak nowa. Oczywiście gratulacje dla firmy która wykonała remont – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodaje, ma nadzieję, że równie szybko przebiegać będą prace na ul. Nowopogońskiej, która jest znacznie bardziej obciążona ruchem, a więc utrudnienia dla kierowców będą z pewnością znacznie większe.

W Czeladzi powiat zakończył w tym roku pierwszy etap przebudowy ulicy Dehnelów, a obecnie trwa tam druga część tego przedsięwzięcia. Budowana jest kanalizacja deszczowa przy kolejnym fragmencie drogi, a po zakończeniu tych prac odtworzone zostaną chodniki, pojawi się nowa nawierzchnia na jezdni.

Jak poinformował burmistrz Czeladzi prawie gotowe są zlecone w tym roku projekty remontu ulic: Legionów i Wiejskiej.

- Wiemy też już, że zewnętrzne dofinansowanie uzyskał wniosek, na remont części ul. Katowickiej, który ma się rozpocząć na wiosnę przyszłego roku – dodał Zbigniew Szaleniec.

Inwestycje drogowe w Czeladzi: Staropogońska nareszcie z asfaltem

Aktualnie drogowcy przebudowują również w Czeladzi ulicę Staropogońską, która wcale nie była pokryta asfaltem. Zakres prac obejmuje: budowę jezdni, przebudowę skrzyżowania z ul. Batorego oraz ul. Trzeci Szyb, przebudowę i budowę chodników, przebudowę i budowę zjazdów, przebudowę poboczy, budowę kanału technologicznego, sieci kanalizacji deszczowej odwodnienia drogi, sieci oświetlenia ulicznego. Przebudowana zostanie także sieć elektroenergetyczna, sieć teletechniczna, będzie także przebudowa przyłączy gazu.

Wykonawcą robót jest firma JKT Joanna Kozera – Turczyńska z Imielina. Całkowita wartość inwestycji to 5 mln 296 tysięcy 807,82 zł. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie z programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja 2. To kwota 4 mln 997 tys. zł, a wkład własny miasta wyniesie 299 tys. 807,82 zł.

Inwestycja realizowana jest wspólnie z Czeladzkimi Wodociągami, które są odpowiedzialne za budowę kanalizacji sanitarnej. Ta część prac będzie kosztowała 2 mln 117 tys. 921,32 zł. Termin ich realizacji wszystkich prac przewidziano na 9 lipca 2024 roku.

Inwestycje drogowe w Czeladzi: w planach przebudowa kolejnej drogi

W Czeladzi wyremontowane zostały w ostatnich latach ul. Waryńskiego, Pieńkowskiego, Armii Krajowej, Spółdzielcza, Ogrodowa, Kilińskiego, Niwa, Boguckiego, Zielona i powiatowe Grodziecka oraz wspomniana Mysłowicka. W przyszłym roku miasto wyremontuje kolejną część ulicy Bytomskiej.

Samorząd Czeladzi pozyskał 1,5 mln złotych z rządowego Funduszu Drogowego na jej generalny remont i przebudowę. Kwota ta stanowi 50 procent funduszy potrzebnych na remont pozostałej części tej ulicy. Dzięki inwestycji na ul. Bytomskiej, której realizacja planowana jest od wiosny 2024 roku, cały obręb Starego Miasta będzie miał kanalizację, wymienione wszystkie pozostałe sieci i odnowione nawierzchnie dróg oraz chodników. Kolejne 2 mln zł z Funduszu Drogowego pozwolą na budowę nowej drogi, która stanowić będzie alternatywne połączenie ulicy Grodzieckiej z ulicą Będzińską.

W planach jest także przebudowa ulicy Przełajskiej i Łączkowej. - Wiele miesięcy trwało uporządkowanie spraw własnościowych ulicy Przełajskiej, bo miejscami własnością gminy były dwa metry szerokości tej ulicy. Potem kilka miesięcy projektanci przygotowywali Program Funkcjonalno-Użytkowy, który jest podstawą do tego, by aplikować o fundusze zewnętrzne. I mamy już wszystko, poza ogromnymi pieniędzmi, czyli 16 mln zł, by przeprowadzić remont a właściwie budowę od nowa ulic Przełajskiej i Łączkowej – informuje Zbigniew Szaleniec.

Dodaje, że lokalny samorząd jest skuteczny z pozyskiwaniu funduszy na drogowe, i nie tylko, inwestycje, tak więc miasto starać się będzie teraz o zdobycie dodatkowego wsparcia finansowego na ten właśnie projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera