Drogowa Trasa Średnicowa, czyli...

  Drogowa Trasa Średnicowa, czyli 31-kilometrowa układanka do Gliwic

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  8.03.16 gliwice dts drogowa trasa srednicowa przed otwarciem srednicowka droga centrum gliwicfot. bartosz pudełko / polska press grupa / dziennik za
  1/11
  przejdź do galerii

  8.03.16 gliwice dts drogowa trasa srednicowa przed otwarciem srednicowka droga centrum gliwic
  fot. bartosz pudełko / polska press grupa / dziennik zachodni ©brak

  20 marca otwarty zostanie ostatni odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, biegnący przez centrum Gliwic. Tym samym w życie wejdzie zrodzona już dekady temu koncepcja szybkiego drogowego połączenia miast aglomeracji. Mimo iż o średnicówce myślimy jak o całości, to w pewnym sensie jest to układanka, której elementy powstawały w różnych latach i są utrzymywane przez różne podmioty
  Za nieco ponad tydzień ziszczą się plany sprzed 40 lat. Miasta aglomeracji połączy droga szybkiego ruchu, biegnąca na osi wschód-zachód. Od Katowic do Gliwic. Drogowa Trasa Średnicowa, bo oczywiście o niej mowa, wkrótce będzie liczyć 31,3 km długości i biec będzie od węzła z DK88 w Gliwicach, przez centrum tego miasta i węzeł z autostradą A1, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów, aż do centrum Katowic, tunel pod rondem do węzła Bagienna. 20 marca oddany ma zostać ostatni odcinek, czyli właśnie ten biegnący przez śródmieście Gliwic.

  Myśląc o średnicówce myślimy o całości. I oczywiście mamy rację. To jedna droga o jednakowych na całej długości parametrach (dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 m; jest to droga wojewódzka o statusie drogi głównej ruchu przyspieszonego, co dopuszcza maksymalną prędkość 100 km/h, a w niektórych miejscach, np. na łukach, 80 km/h). Musimy jednak pamiętać, że na tę całość składa się wiele elementów. To droga, która powstawała latami. Kawałek po kawałku. Niektóre jej fragmenty liczą sobie niespełna 2 lata, inne kilkanaście. W tym sensie DTŚ jest jedną wielką układanką, której elementy stawiały inne firmy, w innych latach, przy nieco innej technologii. Dodatkowo dba o nią 6 różnych podmiotów. Nie dziwcie się więc, że ta trasa na całej długości nie jest jednolita.

  Dziś budować jest łatwiej, ale i bez nowych technik sobie radzili  Koncepcje dotyczące powstania takiego drogowego połączenia Gliwic i Katowic sięgają co najmniej lat 70. ubiegłego stulecia. Fizycznie budowa ruszyła na przełomie lat 70. i 80. i z dłuższymi lub krótszymi przerwami toczy się do dzisiaj (patrz: oś czasu powyżej). Co kilka lat otwierane były kolejne odcinki, a jednocześnie ruszała budowa kolejnych. Łatwo więc zauważyć olbrzymią rozpiętość w czasie. Pierwsze odcinki drogi od ostatnich dzielą dwie dekady. Niektóre fragmenty średnicówki powstały jeszcze w poprzednim ustroju. Zmieniła się więc technologia budowy oraz wykorzystywane materiały.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA SLASKPLUS.PL


  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  ZOBACZ TAKŻE


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA