MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce nie zatankujesz gazu do samochodu? Ekspert: embargo na LPG z Rosji mogą odczuć kierowcy. Zapowiedziano konsultacje z branżą

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Rynek ciepłowniczy i przemysłowy nie powinien odczuć niedoborów LPG, jednakże rynek autogazu może zostać obciążony potencjalnym deficytem.
Rynek ciepłowniczy i przemysłowy nie powinien odczuć niedoborów LPG, jednakże rynek autogazu może zostać obciążony potencjalnym deficytem. fot. Paweł Dubiel/Polska Press
Zimą nie zabraknie LPG do ogrzewania i dla przemysłu, ale embargo na to paliwo z Rosji mogą odczuć kierowcy – ostrzega dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Wiceminister klimatu zapowiada konsultacje z branżą LPG.

Spis treści

Embargo na rosyjski LPG

W grudniu 2023 roku weszły w życie nowe sankcje Unii Europejskiej na Rosję, obejmujące między innymi embargo na import rosyjskiego LPG. Mimo wprowadzenia rocznego okresu przejściowego, po którym od grudnia 2024 roku embargo stanie się pełne, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) uspokaja, że dostawy LPG na potrzeby ogrzewania i przemysłu zostaną zachowane. Jednakże, kierowcy mogą odczuć skutki ograniczenia importu.

Bartosz Kwiatkowski, dyrektor POGP, w rozmowie z PAP podkreślił, że obecne działania skupiają się na usprawnieniu procesów związanych z pozyskiwaniem pozwoleń na inwestycje, które mają na celu zwiększenie dostaw LPG na polski rynek. Wskazał również, że ewentualny deficyt LPG po wprowadzeniu embarga na paliwo z Rosji będzie mniejszy, niż pierwotnie przewidywano.

Szef POGP przyznał, że rynek ciepłowniczy i przemysłowy nie powinien odczuć niedoborów LPG, jednakże rynek autogazu może zostać obciążony potencjalnym deficytem. Dyskutowane są również możliwe zmiany w zapotrzebowaniu na benzyny silnikowe w związku z ograniczeniami w dostępności autogazu.

Wiceminister klimatu: będą prowadzone konsultacje z branżą LPG

Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, zapowiedział, że „w najbliższym czasie odbędą się konsultacje z branżą LPG, mające na celu wypracowanie rozwiązań, które pomogą w zarządzaniu sytuacją". Planowane są rozmowy na temat poprawy magazynowania i dystrybucji LPG, szczególnie na zachodzie Polski.

Polska, jako kraj wspierający Ukrainę w zaopatrzeniu w LPG, prowadzi również rozmowy międzynarodowe, między innymi z Niemcami, na temat transportu LPG z portów ARA, co może stanowić kluczowy element w zapewnieniu stabilności dostaw.

Dane POGP pokazują, że w 2023 roku konsumpcja LPG w Polsce utrzymała się na stabilnym poziomie, a import tego paliwa wzrósł o 6,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Rosja pozostawała głównym dostawcą LPG do Polski, jednak jej udział procentowy w zaopatrzeniu rynku zmniejszył się na rzecz zwiększenia dostaw z innych krajów, takich jak Wielka Brytania, Niderlandy i USA.

Polski rynek LPG wyróżnia się na tle Europy wysokim udziałem gazu płynnego zużywanego do napędu samochodów, co czyni sytuację szczególnie istotną dla kierowców w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni