Droższy egzamin na prawo jazdy i większe kolejki? Od 2017 r....

  Droższy egzamin na prawo jazdy i większe kolejki? Od 2017 r. kandydatom na kierowców będzie trudniej

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 80 proc. egzaminów na prawo jazdy, przeprowadzanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, dotyczy kat. „B”

  Ponad 80 proc. egzaminów na prawo jazdy, przeprowadzanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, dotyczy kat. „B” ©Fot. SEIDLER SłAWOMIR

  Lepiej uzyskać prawo jazdy jeszcze w tym roku, bo od 2017 r. zaczną się dla świeżo upieczonych kierowców prawdziwe schody. Egzaminatorzy chcą nie tylko więcej zarabiać, ale i... rzadziej egzaminować. Jeśli przejdzie ich pomysł, aby egzaminować tylko 8 kandydatów dziennie, kolejki do egzaminów na prawo jazdy wydłużą się znacznie. Egzamin będzie też droższy.
  Ponad 80 proc. egzaminów na prawo jazdy, przeprowadzanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, dotyczy kat. „B”

  Ponad 80 proc. egzaminów na prawo jazdy, przeprowadzanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, dotyczy kat. „B” ©Fot. SEIDLER SłAWOMIR

  Egzamin na prawo jazdy droższy!  Do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wpłynęły postulaty Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów (KSE), sprawdzających umiejętności kandydatów na kierowców. Postulaty dotyczą nie tylko zmian w czasie pracy, ale i wysokości wynagrodzenia egzaminatorów za pracę.

  Resort nie tyko nie odrzucił zgłoszonych wniosków, ale - jak się dowiedzieliśmy - pracuje nad zmianą prawa, która może je wprowadzić w życie. Powołano już zespół doradczy, który ma wypracować nowe rozwiązania. Znajdą się w nim również członkowie KSE.

  Wśród zgłoszonych postulatów są dwa najważniejsze: zwiększenie wynagrodzeń i ograniczenie liczby egzaminowanych osób przez jednego instruktora do - maksymalnie - ośmiu dziennie.

  Jak alarmują dyrektorzy WORD, konsekwencją zmian może być wydłużenie kolejek w ośrodkach i podwyższenie opłaty za egzamin państwowy, która dziś wynosi 170 zł.

  Sonda

  Za którym razem zdałeś/zdałaś egzamin na prawo jazdy


  Obok rewolucji w przepisach dotyczących kierowców, którzy uzyskają prawo jazdy po 1 stycznia 2017 r., szykują się też kolejne zmiany w systemie egzaminowania. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa powołało zespół doradczy w celu wypracowania nowych rozwiązań. Znajdą się w nim również członkowie Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów (KSE).


  Zmiana systemu egzaminowania na prawo jazdy


  KSE chce przede wszystkim zmian zasad zatrudniania oraz wynagradzania egzaminatorów. Ponadto egzaminatorzy domagają się możliwości prowadzenia sprawdzianów we wszystkich kategoriach, na które mają uprawnienia. Obecnie, jeśli ktoś nawet ma uprawnienia na kategorie B, C i A, najczęściej przeprowadza testy tylko na pierwszą z tych kategorii.

  - Nie rozumiem problemu i wydaje mi się on sztuczny. Po pierwsze, podniesienie kwalifikacji przez egzaminatora skutkuje automatycznym podniesieniem pensji o 500 zł. Nie wiem, czy w jakiejkolwiek innej firmie niż WORD działa taki mechanizm. Po drugie, ponad 80 proc. egzaminów odbywa się na kategorię „B” i egzaminatorów o takich uprawnieniach potrzebujemy - mówi Roman Bańczyk, dyrektor WORD w Katowicach.

  Egzaminatorzy podnoszą jednak problem, że choć zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym z 2007 roku mogą zarabiać od 3,5 do blisko 9 tysięcy złotych brutto, to górna granica jest tylko na papierze, bo mimo uprawnień, to dyrektorzy WORD-ów decydują, czy egzaminator będzie prowadził sprawdzian umiejętności we wszystkich kategoriach, na które ma uprawnienia. Dlatego postulują, by odebrać dyrektorom możliwości decyzyjne w tym zakresie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY