MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie warunki trzeba spełnić, by zyskać umorzenie albo rozłożenie na raty zaległego abonamentu RTV. Nowe limity w 2024 roku

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Decyzję o umorzeniu długu albo rozłożeniu go na raty może podjąć tylko Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Indywidualnie rozpatrzy każdy wniosek. Warto wiedzieć, co się w nim powinno znaleźć.

Choć wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV wysyła Poczta Polska, to nie ona ma uprawnienia do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta. Może to zrobić jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami.

Jak wysłać wniosek do KRRiT

Jak informują w KRRiT, wniosek o umorzenie zaległości abonamentowych albo rozłożenie ich na raty można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest kwalifikowany podpis cyfrowy lub profil zaufany), osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Mediów Publicznych - Wydział Abonamentu RTV, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Co powinno znaleźć się we wniosku

Wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powinien zawierać: imię i nazwisko /nazwę firmy/ oraz adres abonenta dłużnika, indywidualny numer identyfikacyjny, precyzyjnie określone żądanie (tj. czy jest to prośba o umorzenie zaległości, ich rozłożenie na raty czy też umorzenie odsetek za zwłokę), okres i kwotę zaległości oraz uzasadnienie.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:

 • zaświadczenie z Urzędu Pracy o bezrobociu; zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o osiąganych dochodach lub potwierdzoną przez Urząd Skarbowy kserokopię zeznania podatkowego za ostatni rok; zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu z pomocy społecznej: zaświadczenie z Urzędu Pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.
 • dokument potwierdzający śmierć członka rodziny, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.,
 • dokument potwierdzający upadłość lub likwidację firmy.

Kiedy umorzą zaległy abonament RTV

Przesłankami umarzania zaległości są w szczególności:
dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczający:

 • - 55,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie wieloosobowym - 2354,31 zł brutto,
 • - 74 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie jednoosobowym - 3139,09 zł brutto;
 • niedopełnienie przez osobę, która ukończyła 75 lat przed wejściem w życie Ustawy z 23 lipca 2015 roku o zmianie Ustawy o opłatach abonamentowych formalności niezbędnych do uzyskania zwolnienia od opłaty abonamentowej;
 • ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na obszarze, na którym znajduje się gospodarstwo domowe osoby zobowiązanej do uiszczenia opłaty za RTV;
 • ogłoszenie upadłości wobec podmiotu zobowiązanego do uiszczania opłaty abonamentowej;
 • ukończone przez osobę zobowiązaną do uiszczania opłaty abonamentowej 60 lat oraz posiadanie ustalonego prawa do renty rodzinnej będącej jedynym źródłem osobistego dochodu, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - 3577,74 zł brutto.

Jeżeli nie zachodzi żadna z przesłanek wskazanych powyżej okolicznością uzasadniającą umorzenie zaległości za abonament RTV może być ciężka i długotrwała choroba osoby zobowiązanej do wnoszenia opłat abonamentowych.

Nie przegap

Kiedy rozłożą na raty zaległy abonament RTV

Stanie się tak gdy dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza miesięcznie:

 • 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto w gospodarstwie wieloosobowym - 3393,60 zł brutto.
 • 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto – w gospodarstwie jednoosobowym - 4242 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni