MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druga tura wyborów prezydenckich w Rybniku. Zmierzą się Piotr Kuczera i Andrzej Sączek. To już za kilka dni! ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.
W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat. mat. prasowe, arc
21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych w Rybniku. Żaden z kandydatów nie uzyskał więcej, niż 50 proc. wszystkich głosów, a więc ci, którzy uzyskali ich najwięcej staną do walki ponownie. To urzędujący prezydent Piotr Kuczera z Koalicji Obywatelskiej i radny Andrzej Sączek z Prawa i Sprawiedliwości. Kto zajmie fotel prezydenta Rybnika?

Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?

Druga tura wyborów samorządowych polega na tym, że wybiera się spośród dwóch kandydatów na prezydenta, wójta lub burmistrza, którzy w pierwszej turze zebrali największą liczbę głosów. Może zaistnieć sytuacja, że więcej niż dwóch kandydatów będzie posiadać liczbę głosów uprawniającą do kandydowania w drugiej turze. Wtedy o dopuszczeniu kandydata do wyborów w II turze rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większe poparcie. Natomiast jeśli liczba tych obwodów byłaby równa, to o ostatecznej decyzji rozstrzyga losowanie, które przeprowadzane jest przez gminną komisję wyborczą.

W drugiej turze wyborów wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Znowu może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą równą liczbę głosów. W tym wypadku zwycięzcą zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat.

Kandydaci na prezydenta w Rybniku w drugiej turze wyborów samorządowych

Zobacz kandydatów na prezydenta w Rybniku:

  • Piotr Kuczera - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
  • Andrzej Sączek - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.

Weź udział w wyborach. Twój głos ma znaczenie!

Obowiązki prezydenta, wójta i burmistrza

Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, między innymi:

  • • opracowywanie programów rozwoju,
  • • przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
  • • gospodarowanie mieniem komunalnym,
  • • określanie sposobu wykonywania uchwał,
  • • wykonywanie budżetu.

Ponadto posiadają ważna funkcję reprezentatywną i odpowiadają za kierowanie bieżącymi sprawami gminy.
Jak długo trwa kadencja prezydenta, wójta i burmistrza?

Kadencja prezydenta, burmistrza oraz wójta trwa 5 lat. Warto również wiedzieć, że od 2018 roku pojawiła się zasada dwukadencyjności, która polega na tym, że prezydent, burmistrz i wójt mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz. Przepisy te odnoszą się do kadencji, które rozpoczęły się w 2018 roku, czyli kadencja w latach 2018-2023 to pierwsza, którą je obowiązują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera