Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej będzie jak nowy. Sprawdziliśmy, co już udało się zrobić

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dworzec kolejowy z 1888 roku w śródmieściu Dąbrowy Górniczej będzie całkowicie zmodernizowany. Prace trwają. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy z 1888 roku w śródmieściu Dąbrowy Górniczej będzie całkowicie zmodernizowany. Prace trwają. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Ostatnie lata dla pasażerów kolei w Dąbrowie Górniczej nie należą do łatwych. Wszystkie dworce w mieście zamknięte są na cztery spusty, perony lata świetności dawno już mają za sobą. Teraz, na szczęście, wszystko zaczyna się zmieniać powoli na lepsze. Wiosną rozpoczęła się generalna przebudowa zabytkowego dworca kolejowego w śródmieściu, a kilka dni temu oficjalnie dowiedzieliśmy się, że budynek dworca w dzielnicy Ząbkowice także ma szanse na odzyskanie dawnego blasku. Został bowiem wpisany na listę obecnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. To wszystko cieszy dąbrowian. A jak dziś przebiegają prace w centrum miasta?

W śródmieściu Dąbrowy Górniczej, w ramach budowy centrum przesiadkowego oraz nowego układu komunikacyjnego, odnowione zostały już na stacji kolejowej perony. Pojawiły się m.in. nowe przejścia podziemne, windy, będzie system komunikacji pasażerskiej. Jednocześnie na dobre rozpoczęła się przebudowa dworca PKP w śródmieściu, którą zajmuje się firma Berger Bau z Wrocławia. Warta prawie 15 mln zł umowa została podpisana 15 listopada 2021 roku i od tego dnia liczony jest termin realizacji prac. To 65 tygodni. Wszystko ma być gotowe w pierwszej połowie 2023 roku. Miasto po zakończeniu tej inwestycji wynajmie na dworcu ponad 280 m kw. powierzchni.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pochodzący z 1888 roku dworzec, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru, a co najważniejsze zostanie na nim przywrócona obsługa podróżnych. Projekt przebudowy został przygotowany za ponad 356 tys. zł przez GPVT Pracownię Architektoniczną z Poznania.

Podczas inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca. Znajdująca się na niej cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak znajdujące się pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. W jej sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

Co udało się zatem zrobić dotychczas?

- Do tej pory zostało wykonanych szereg prac, w tym prac rozbiórkowe. Obecnie trwają prace konstrukcyjne, związane z wykonaniem nowych stropów żelbetowych nad piwnicą i parterem. Po ich zakończeniu wykonawca rozpocznie prace nad wykonaniem nowej konstrukcji zadaszenia budynku – informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

- Równolegle do robót konstrukcyjnych prowadzone są prace związane z renowacją elewacji, polegające na uzupełnianiu cegieł i renowacji detali architektonicznych. W otoczeniu dworca trwają również prace ziemne związane z posadowieniu zbiorników do magazynowania wód opadowych - dodaje.

Mieszkańcy już teraz są zadowoleni ze zmian, czekają jednak na ponowne otwarcie dworca. - Do Sosnowca czy Katowic najszybciej jedzie się Kolejami Śląskimi, więc ruch na peronach i nowym dworcu będzie pewnie coraz większy. Jak powstaną tu miejsca do parkowania, w ramach centrum przesiadkowego, łatwiej będzie zostawić auto i jechać dalej koleją. Faktycznie, było wcześniej dziwnie, bilety kupowane w budce, stary peron, ale mam nadzieję, że wszystko się faktycznie wkrótce zmieni – mówi Rafał Głowacki, który pociągiem dojeżdża z Dąbrowy Górniczej do pracy w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera