Dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej został nominat partyjny PiS - poseł Suchoń zapowiada kontrolę

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tomasz Małodobry (z lewej) został powołany przez ministra Piotra Glińskiego na stanowisko p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej w miejsce Andrzeja Orzechowskiego, który przeszedł na emeryturę
Tomasz Małodobry (z lewej) został powołany przez ministra Piotra Glińskiego na stanowisko p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej w miejsce Andrzeja Orzechowskiego, który przeszedł na emeryturę Danuta Matloch/ www.gov.pl/web/kultura
Udostępnij:
Mirosław Suchoń, poseł Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej chce wyjaśnień w sprawie obsady stanowiska p.o. dyrektora bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. - Powołano nominata partyjnego - uważa. I zapowiada kontrolę poselską w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku nominacją Tomasza Małodobrego na pełniącego obowiązki dyrektora bielskiej wytwórni.

Mirosław Suchoń, poseł Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej, w czwartek 28 stycznia zorganizował konferencję dla mediów w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

- To skandaliczna decyzja, skandaliczna nominacja nowego p.o. dyrektora w miejsce osoby zasłużonej i doświadczonej. Ministerstwo ma prawo podejmować takie decyzje, ale one powinny mieć na względzie przede wszystkim dobro instytucji kultury, jaką jest Studio Filmów Rysunkowych - argumentował poseł Suchoń.

Nie przeocz

Podkreślił, że bielska wytwórnia to perła nie tylko polskiej, ale i światowej animacji, której historię pisały najwybitniejsze postaci polskiej animacji. - To studio ma dla nas także wartość sentymentalną. Wszyscy wychowaliśmy się na Bolku i Lolku, Reksiu, wielu bohaterach bajek, które kształtowały nas w dzieciństwie – zaznaczył.

Suchoń zwrócił uwagę, że nominacji Tomasza Małodobrego na stanowisko p.o. dyrektora SFR nie poprzedziło żadne postępowanie konkursowe. Według niego okoliczności tym bardziej bulwersują, że mniej więcej w tym samym czasie na stanowisko dyrektora łódzkiej wytwórni powołano osobę, która ma bogate doświadczenie i jest autorytetem, człowiekiem kultury.

- Czyli są sytuacje, w których powołuje się osoby kompetentne, a w przypadku naszego ważnego studia powołano nominata partyjnego – stwierdził Suchoń.

Poseł oznajmił mediom, że domaga się od Tomasza Małodobrego szczegółowych informacji, które wykażą, że ma on doświadczenie w zakresie animacji. Odnosząc się do doniesień medialnych zażądał także wyjaśnienia m.in. zarzutów dotyczących podszywania się przez Fundację Rozwoju Centrum Macierz Polonii, której Tomasz Małodobry jest prezesem, pod Fundację Centrum Macierz Polonii, która od wielu lat prowadzi aktywną działalność na rzecz Polonii, a także wyjaśnienia luk w życiorysie zawodowym Tomasza Małodobrego dotyczących np. współpracy z Agencją Informacyjną, jako której przedstawiciel występował m.in. w mediach rządowych w roli eksperta.

Zobacz koniecznie

Nade wszystko poseł Suchoń chce wyjaśnienia skąd, kiedy i od kogo Tomasz Małodobry uzyskał informacje dotyczące możliwości nominacji na stanowisko p.o. dyrektora bielskiej wytwórni.

- Nominacje tego rodzaju powinny być poprzedzone transparentnym konkursem, w ramach którego powinien zostać wybrany najlepszy człowiek, który zrealizuje w sposób najbardziej optymalny misję, jaka przed nim stoi - ocenił Suchoń. - Wygląda na to, że informacja o możliwości zasiedzenia tego stołka dotarła po prostu kanałami politycznymi i nie miała nic wspólnego z merytoryką. To jest absolutnie dyskredytujące dla takiej osoby. Żądam w związku z tym przedstawienia charakteru powiązań z partią Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ publicznie dostępne dane wskazują, że był kandydatem tej partii do jednej z rad dzielnic Krakowa - mówił poseł.

Mirosław Suchoń zapowiedział również skierowanie interpelacji do ministra kultury w sprawie powołania na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Studia Filmów Rysunkowych Tomasza Małodobrego, a także zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przeprowadzi poselską kontrolę w samym ministerstwie. W ramach tej kontroli będzie żądał dokumentów związanych z procesem obsadzeniem tego stanowiska.

Próbowaliśmy się skontaktować z Tomaszem Małodobrym - w piątek jednak nie było go w siedzibie Studia Filmów Rysunkowych. Michał Więcław, nowy rzecznik bielskiej wytworni nie odbierał telefonu. Do tematu wrócimy.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Z nomenklatury

Nominat partyjny? A co w tym nowego? Tradycja polska nie widzi innego modelu - jak kumoterstwo, to kumoterstwo. Cieszcie sie, ze jakiego w sukince na te fuche nie skierowali!

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie