Dziedzictwo kulturowe Śląska. Za nami plenerowe spotkanie rodzinne "Plac Śląski w Miechowicach"

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
16 września 2023r. w Bytomiu odbyła się plenerowa impreza "Śląski Plac w Miechowicach", której celem było kultywowanie śląskich tradycji.
16 września 2023r. w Bytomiu odbyła się plenerowa impreza "Śląski Plac w Miechowicach", której celem było kultywowanie śląskich tradycji. www.bytom.pl
Bogactwo kulturowe Śląska nie ulega zapomnieniu za sprawą jego mieszkańców. W regionie ma miejsce wiele cennych inicjatyw. Nie inaczej dzieje się w Bytomiu, gdzie 16 września 2023 roku odbyła się impreza plenerowa "Śląski Plac w Miechowicach". A wszystko to w odrestaurowanym przed dwoma laty Pałacu Tiele-Wincklerów.

Jak zapewniają organizatorzy, to był jeden z najbarwniejszych dni w dwuletniej historii odrestaurowanego pałacu. Wśród zgromadzonych gości można było dostrzec Halinę Biedę - senator RP, Mariusza Wołosza - prezydenta Bytomia, Michała Staniszewskiego - przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu, Michała Pierończyka - prezydenta Rudy Śląskiej, Grzegorza Szeremeta - wiceburmistrza Radzionkowa.

Wydarzenie rozpoczęto od złożenia kwiatów przy nieodległym Pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.

Do największych atrakcji imprezy zaliczyć można dziesięciostanowiskową wystawę prezentującą tradycyjne, śląski gry i zabawy podwórkowe. Organizatorzy stwarzali możliwości wypróbowania jak dawniej bawiono się na Śląsku. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się nauka heklowania oraz rodzinny konkurs kulania klusek śląskich.

Kultywowanie śląskich tradycji w Miechowicach

Podczas imprezy istniała możliwość pogłębienia wiedzy na temat tradycyjnych strojów śląskich. Wszystko to za sprawą etnolożki Magdaleny Toboły–Feliks, kustoszki w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Herstoryczno-recyklingowe warsztaty szycia toreb przeprowadziła Małgorzata Tkacz-Janik, a wszystko to z użyciem banerów z wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie".

Zostając w temacie strojów, w czasie wydarzenia nastąpiło VII spotkanie w strojach ludowych z obszaru Górnego Śląska, dzięki czemu wokół pałacu roztaczała się feeria barw.

Śląskie tradycje i obyczaje

Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić znajdujący się nieopodal domek Matki Ewy, która była wnuczką Franza Winklera, a zarazem diakonisą luterańską oraz działaczką charytatywną. "Śląski Plac w Miechowicach" to jedna z imprez inaugurujących projekt "Stacja Śląsk". Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

Organizatorami rodzinnej imprezy byli: Związek Górnośląski, Bytomski Klub Samorządowy, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" oraz Pałac w Miechowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie