Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Najlepsze memy o ludolfinie. To musisz zobaczyć

Michał Bielski
14 marca na całym świecie obchodzony jest jako dzień liczby Pi.
14 marca na całym świecie obchodzony jest jako dzień liczby Pi. Internet
Dzień liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca. Czym jest liczba Pi i jakie ma znaczenie w naukach ścisłych? Oto kilka ciekawostek z nią związanych. Proponujemy też dawkę najlepszych memów na jej temat. Tak, najlepiej podejść do niej z humorem.

Dzień liczby Pi – dlaczego w marcu?

Dzień liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14. Pierwszy raz obchodzono go w 1988 roku z inicjatywy Larry'ego Shawa w Kalifornii. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Alberta Einsteina.

Ile wynosi liczba Pi?

Liczba Pi jest nieskończona. W przybliżeniu wynosi - 3,14. Czasami możemy się spotkać z przybliżeniem 3,14159. Liczba Pi jest liczbą niewymierną i przestępną. Oznacza to, że jest nieskończona. Jej rozwinięcie nie ma żadnego porządku i nigdy się nie kończy. 

ZOBACZCIE LICZBĘ PI NA WESOŁO. OTO MEMY Z NIĄ ZWIĄZANE

Jest to pewna stała matematyczna, która jest używana w wielu wyliczeniach. Wykorzystanie tej liczby pozwala na wykonanie obliczeń z wysoką dokładnością. Ta magiczna liczba jest wykorzystywana nie tylko w geometrii, ale także we wzorach fizycznych, demograficznych i epidemiologicznych.
Ma także zastosowanie:

  • w analizie matematycznej,
  • w teorii liczb,
  • w rachunku prawdopodobieństwa,
  • w równaniach teorii grawitacji,
  • w matematyce kwantowej.

Z liczbą Pi zetknięto się już w starożytności. Zauważono wówczas, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Pierwsze źródła dowodzące świadomego korzystania z własności liczby Pi pochodzą ze starożytnego Babilonu.
To jednak Arystoteles (III w. p.n.e.) był pierwszym matematykiem badającym liczbę Pi i jej znaczenie w matematyce. Przede wszystkim znalazł metodę szacowania długości okręgu.
Natomiast żyjący na przełomie XVI i XVII wieku matematyk, Ludolph van Ceulen, stosując jeszcze metodę Archimedesa, obliczył jej wartość  z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od jego imienia liczba Pi zwana jest także Ludolfiną.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera